Hieno matka Etelä-Afrikassa

Olin Etelä-Afrikan kiertomatkalla 07.-21.1.1919. Kyseessä oli tietyn matkatoimiston järjestämä matka. Oppaanamme oli maan läpikotaisin tunteva n. 50-vuotias suomalainen, mutta ulkomailla asuva nainen, entinen kilpapurjehtija, ja hänen apunaan paikallinen myös n. 50-vuotias ”puoliverinen” eli värillinen Cyril, kielitaitoinen, oikein sympaattinen mies, huippuammattilainen. Matkaryhmämme koostui 22 ihmisestä, lähes kaikki paljon matkustelleita ikäihmisiä, minä 83-vuotiaana kai joukostamme vanhin.

Oli todella hieno matka! Olen matkustellut melkoisesti, viimeisten 14 vuoden aikana tehnyt yhteensä 38 kaukomatkaa, jotka ovat suuntautuneet kaikille mantereille Australiaa ja Antarktista lukuun ottamatta. Tarkistin lukumäärän tietokoneellani olevasta matkakuvatiedostosta. Kiertomatkoja olen tehnyt Etelä-, Keski- ja Pohjois-Amerikkaan, Kiinaan, Intiaan, Thaimaahan, Malesiaan, Vietnamiin, Sri Lankaan ja hyvin moniin Euroopan ja Lähi-idän maihin, lisäksi olen ollut Niilin ja Volgan risteilyillä ja Välimeren risteilyllä Kyprokselta Israeliin ja Egyptiin ja takaisin Kyprokselle. Hienoja matkoja noissakin, mutta kyllä tämä matkani menee aivan kärkeen, ehkä jopa ykköseksi.

Etelä-Afrikka on suuri maa, pinta-alaltaan yli 1 200 000 neliökilometriä - siis n. neljä kertaa Suomen kokoinen - ja väestöltään n. 50 miljoonaa. Nuo tiesin ennakolta, mutta silti maa yllätti minut ja varmaan monet muut matkailijamme sekä maantieteellisellä että väestöllisellä moninaisuudellaan. Matkamme alkoi kahden päivän safarilla Krugerin valtavassa luonnonpuistossa, josta tietoja tässä:

https://fi.wikipedia.org/wiki/Krugerin_luonnonpuisto

Ajelimme Jeep-tyyppisillä avoautoilla, kussakin kuljettajan ja turvamiehen lisäksi kuusi ihmistä. Näimme aivan uskomatonta luontoa ja sen eläimistöä kuten leijonia, leopardeja, kirahveja, norsuja, sarvikuonoja, virtahepoja ja lukuisia hirvi- ja kaurislajeja, upeita lintuja ja myös käärmeitä. Ensimmäiset kolme yötä asuimme teltoissa, jotka oli kyllä rakennettu kohotetulle lauta-alustalle ja niissä oli suihku, WC ja verhojen ympäröimä ”makuuhune”.

Matkamme jatkui sitten maan koillisosan suuriin kaupunkeihin, joita ovat yli 4 miljoonan asukkaan upea Johannesburg, hallinnollinen pääkaupunki n. 1,5 miljoonan asukkaan Pretoria ja yli miljoonan asukkaan Soweto, joka on vain mustien asuttama, koostuu vierivieressä olevista matalista peltikattoisista majoista. Silti kaupungissa on ainoana maailmassa katu, jonka varrella on asunut kaksi rauhannobelistia, Nelson Mandela ja piispa Desmond Dudu! Tuota laajaa aluetta kolmen päivän ajan kierrellessämme bussimme mittariin kertyi lähes 1000 km ja iloinen bussikuskimme, täysimusta Dan oppi monta suomen kielen sanaa!

Johannesburgin lentokentästä lensimme 1,5 tunnin lennon kaakkoisrannikon satamakaupunkiin Port Elisabethiin, jossa saimme uuden bussin kuskeineen ja jatkoimme sillä pitkin rannikkoa ja välillä vuorisolia ja yövyimme kolmella eri paikkakunnalla, oikein mukavissa bungalow-tyyppisissä hotelleissa. Lopulta saavuimme n. 3,5 miljoonan asukkaan Kapkaupunkiin, jossa tietenkin kävimme Pöytävuorella (Table Mountain) ja Robben Island- saarella, jossa Nelson Mandela oli vankina yli 20 vuotta. Nyt saari vankiparakkeineen on museoitu ja sinne pääsee vain opastettuna. Kap kaupungissa viivyimme vielä kolme päivää tehden sieltä useita matkoja bussillamme, jonka mittariin kertyi taas lähes 1000 km.

Paljon olisi vielä kerrottavaa matkaltamme, mutta tulisi liian pitkä juttu, joten lopetan tähän ja jatkoksi laitan matkaltamme ottamiani kuvia, en suinkaan kaikkia koneelleni laittamiani lähes kahtasataa, mutta muutamia. Viimeisessä kuvassa on näkymä 32-kerroksisen hotellin 28.kerroksessa sijainneesta huoneeni ikkunasta, taustalla pöytävuori.

4

1163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3805
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3550
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2240
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      111
      1638
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1548
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1299
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      917
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      870
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      797
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      741
    Aihe