Kolicultura on päivittänyt ja julkistanut suunnitelmansa Kolin maisemiin sijoitetun matkailukeskuksen suunnitelmista.
Kun vertaa sitä Kontiorannan suunnitelmiin havaitsee niissä tiettyä yhtäläisyyttä, mutta on myös isoja eroja. Kolin projekti on mm mittakaavaltaan paljon isompi.
Culturan vetovoimatekijöitä on Kolin kaikkien tuntema brändi kansallismaisemineen, laskettelu, ainutlaatuinen luonto, vaellukset ja kaikki muu luontoon liittyvä, Pielistä unohtamatta. Suunnitelma on äkkiseltään hieno ja näyttävä.
Toistakymmentä vuotta sitten juttelin Helsingissä Ari Uusikankaan kanssa ja hän kertoili suunnitelmistaan. Tuntuivat todella utopistisilta. Mutta sitkeästi hän on jaksanut puurtaa ja selättänyt tähän mennessä jopa viranomaisia.
Toivottavasti niin rahoitus kuin operaattori löytyvät.
Kontioranta on tavallaan kilpaileva hanke. Kuppaisen ampumahiihtostadionin vetovoiman varaan pitäisi rakentaa kylpylä, hotelli ja mökkikylä. Järvi tosin löytyy.
Ajakaapa Lehmosta Pilkkoon niin tuolta väliltä löytyy poikkileikkaus Kontioniemen luonnosta, hakkuuaukkoja, taimikoita, läpipääsemättömiä harventamattomia ryteikköjä, sähkölinjoja...
Sekä Culturan että Kontiorannan "matkailukeskuksen" kehittely alkoi samoihin aikoihin. Cultura on pidemmällä tällä hetkellä.
Arvioikaa itse kumpi vetäisi paremmin matkailijoita.
Culturan rakentamisen kustannusarvio tällä hetkellä on n.103 miljoonaa euroa.
Ah-stadionilla on muutama pieni hirsirakennus, ampumapenkka ja latu-uria. Rahaa sinne on saatu upotettua rakentamisen vähäiseen määrään nähden ruhtinaalliset yli 20 miljoonaa jo tähän mennessä.
Kuka on suunnitellut ja johtanut tuota projektia kunnan puolesta? Kuka on valvonut rakentamista ja rahan käyttöä? Onko kaikki ollut ihan hanskassa, kun välillä on rakennettu ja kohta purettu, ainakin siinä syntyy toimintaa ja rahaa kuluu.
KONTIORANTA vs KOLI CULTURA
kantakundi
1
86
Vastaukset
- reissu.lassi
Katselin googlesta molempia keskuksia . Hienoja molemmat, mutta löytyykö rahaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204994
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni861782Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2891646Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741605Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r21451Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2561448Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1351217Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121190Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041139Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi691121