Olen kiinnitänyt huomiota mielenkiintoiseen asiaan eli kaupunki väittää että vuokra-asuntoihin on pitkät jonot, mutta todellisuudessa vuokra-asuntoja on vapaana useita. Jos olisi oikeasti jonoa niin miksi ei niihin vapaana oleviin asuntoihin sitten ketään laiteta asumaan. Mielenkiintoista eikö totta.
Kaupungin vuokratalot
Vuokranvälittäjä
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
On totta että jonot ovat pitkiä ja se johtuu juurikin siitä että Raisiolaisille annetaan etuoikeus päästä jonon ohitse näihin asuntoihin. Tietysti ei ilmaiseksi vaan pitää lupautua käymään korvaushoidossa niin tällöin palkitaan asunnolla.
Laitoin paperit kaupungin vuokra-asunto hakuun jo lokakuussa ja silloin olin jonossa sijalla 18. Nyt juuri tänään katsoin ja olin sijalla 14 eli peräti neljä on jonosta karsittu kolmen kuukauden aikana.
mistäs sen sijoituksen voi katsoa?
Oletko laittanut itsesi jonoon? Vain jonossa olevat voivat katsoa oman paikan jonossa.
Kaupungilla on tälläkin hetkellä useita vapaita vuokra-asuntoja joita pitävät vain tyhjillään siksi että niihin saataisin hörhöjä asumaan. Tavalliset ihmiset ketkä etsivät vuokrakämppää niin niille ei sitten kämppää tipu. Joku tässä yhteiskunnassa mättää ihan helvetin paljon sillä vaaditaan vähintäänki häätö tai sitten muuten vaan olla maksukyvytön jotta pääsee jonon ohitse nyt tyhjinä oleviin kämppiin. Tiedän muutaman talon jossa on niin vahva asukas toimikunta että pyyhkivät persettä ajatuksella siitä että joku hörhö laittettaisiin asumaan.
Täytyyhän kaupungilla olla jatkuvasti muutama vuokra-asunto vapaana. Jos tulee oikein akuutti hätätilanne ja kaikki asunnot ovat täynnä, niin silloin kaupunki olisi avuton antamaan kriisiapua. Se mikä on hyväksyttävä vapaiden asuntojen reservi on asetuksiin ja sopimuksiin perustuvaa.
Onkos jollain tietoa että mihin Nuhjalan Nuhjalantie 5 B asukkaat ovat laitettu asumaan peruskorjauksen ajaksi?
Ovat laitettu asumaan vapaana oleviin kaupungin vuokra-asuntoihin.
"Soviet-union" sinne tänne, hähää, ei huanoo, päästään myös takaisin.
Mitäs muuten sillä tiedolla tekisit ??
Taitaa joutua nämä jonottajat odottamaan vielä todella todella pitkään että tulevat kämpän saamaan sillä kun 5B remppa valmistuu niin 5A talossa se puolestaan alkaa ja silloin heidät siirrettään taas niihin asuntoihin joista 5B palaavat omaan taloonsa.
Asukasta arvostaen.
"Robotti_Turakainen" JEP JEP kierrätys kunniaan, ei huanoo !!
Kun täytäytte hakemusta niin huomioikaa kohta " tarpeen selite" . On juurikin tästä kiinni että joudutteko jonon perään vai pääsettekö jonon kärkeen. Esim asunnoton tai häätö laittavat sinut automaattisesti jonon eteen kun taas esim ensiasunto tai vaihto pienempään/isompaan niin joudut jonon perälle.