Kenen syytä Tampereen huono taloustilanne on?

Aamulehti julkaisi eilen taas huonoja taloustietoja kaupungin tilanteesta:

https://www.aamulehti.fi/a/201428375?c=1522737894164

Kukaan vaan ei tunnu ottavan mitään vastuuta tästä tilanteesta. Eikö tämä tilanne ole täysin pomestarin (entisen), hallituksen ja valtuuston vastuulla? Hehän Tamperetta johtavat.
109<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 109

Vanhimmat

Eikös Aamulehti hehkuttanut reilu neljä vuotta sitten, että nyt saatiin naisenergiaa johtamaan kaupunkia. Nyt Sannan ja A-K:n johtamisen tulokset ovat kaikkien näkyvillä. Luoja varjelkoon meitä, ettei sama kaksikko pääse johtamaan koko Suomea.

2Äänestä
  • Iskulause: nainen, äänestä naista, käynnisti tuhon

    Äänestä

  • En ole koskaan äänestänyt naista enkä äänestä, ai hitsi äänestin Haloskaa ja se oli suuri virhe, yksi kausi olisi sitä riittänyt.

    Äänestä

  • 12356 kirjoitti:

    En ole koskaan äänestänyt naista enkä äänestä, ai hitsi äänestin Haloskaa ja se oli suuri virhe, yksi kausi olisi sitä riittänyt.

    En ole koskaan äänestänyt porvaria, enkä äänestä. Ai hitsi, eikun luulin hetken, mutta erehdyin. En ole koskaan äänestänyt porvaria.

    Äänestä

  • äänestän-kyllä-mutta kirjoitti:

    En ole koskaan äänestänyt porvaria, enkä äänestä. Ai hitsi, eikun luulin hetken, mutta erehdyin. En ole koskaan äänestänyt porvaria.

    En ole äänestänyt ruåtsalaista tai kepulaista

    Äänestä

Marin ainakin onnistui täydellisesti Tampereen asioiden hoidossa. Sai ratikan ja sitä kautta ison velkataakan. Nyt kaupungin on pakko korottaa veroja. Näin tuli kaksi kärpästä yhdellä iskulla. Sanna rakastaa veroja.

Äänestä
  • Tampereella ainut hyvä asia on Näsijärvi. Sekin koetetaan vaan täyttää kivillä.

    1Äänestä

Demarit tuhoo kaikki mitä mieleen tulee , oikein aasilauma .

1Äänestä
  • Kohuista kärsinyt hoivajätti Attendo kasvoi voimakkaasti Suomessa – toimitusjohtaja vaatii parempaa tulosta
    https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006000911.html

    Attendon johto on siis vaatinut parempaa tulosta joka johtaa helposti hoitokotien henkilökunnan minimoimiseen tai muihin vastaaviin toimiin. Sijoittajat ajattelevat ensisijaisesti rahapussillaan. Siinä kohtaa ei tunneta inhimillisyyttä laisinkaan eikä tiedosteta mikä ensisijainen funktio hoitokodeilla on. Hoivakoti ei ole rahantekoautomaatti, vaan puhtaasti hoiva- ja palvelukoti joka tarjoaa ja suo vanhuksille heidän tarvitsemansa turvallisen olotilan.

    Mahtaako olla kuitenkaan Demareiden aikaansaannoksia tuollainen?

    Äänestä

syyllisiä epäilemättä ovat demarit ja muut taloudesta täysin pihjalla olevat käsienheiluttajat

Äänestä
  • Eipä siellä paljon muita ole.

    Äänestä

  • Tietämätön väite: Megalomaaniset hankkeet käynnisti Kokoomus ja xxl. Sekä 4 petturi Demariämmää.

    1Äänestä

Persaukisten asukkaiden syytä.

Äänestä

XXL-liitto eli porvarit kokoomuksen Ikosen johdolla alamäen käynnistivät. Syyllisiä löytyy kaikista suurista puolueista, mutta porvarit ja Vihreät ovat suurimmat syylliset tunneli, ratikka, järven täyttö ja Areena innostuksissaan.

1Äänestä
  • Joista Kansi on älyttömin

    1Äänestä

  • A-K:n muilutuksia KansiAreena ja Hämeenkadun kuolevoittamisprojekti. Siitä tuli koko kansan takahuone kun olohuoneeksii piti tuleman.

    1Äänestä

  • pahusvie kirjoitti:

    A-K:n muilutuksia KansiAreena ja Hämeenkadun kuolevoittamisprojekti. Siitä tuli koko kansan takahuone kun olohuoneeksii piti tuleman.

    Ettei olisi koko kansan ulkohuone

    1Äänestä

"Demareilla on tämä ihmeellinen satu jonka mukaan kun julkinen sektori jakaa rahaa tyhjänpäiväisyyksiin, niin talous sen tuloksena elpyy."

Tuota samaa hokee ainakin Sanna Marin.

1Äänestä
  • Porvari jakaa rahaa rikkaille ja kaavoittaa kiinteistökeinottelijoille

    1Äänestä

En ainakaan koskaan äänestäisi mitään porvaripuoluetta (Kokoomus, Keskusta ja RKP). Mikä tahansa muu puolue kuin rikkaiden asioita ajavat puolueet.

1Äänestä

Markkinatalouden finassipiirit maassa ihmisiä hulluttavat.

Kaikki pitäs saada käden käänteessä vain. Talletuksille ja säästöille ei makseta mitään korkoa enää. Mummojen eurotkin pitää saada markkinavoimien pelien pelaamiseen, vaikka he eivät ymmärrä niistä höläsen pöläystä.

Ja tätä ajattelusuuntaa olemme vaaleissa äänestäneet. Puoleet on pantava tarkkaan syyniin.

Äänestä
  • Ihana markkinatalous. Lisää sitä koko kansalle. Vanhukset saavat jo hoitokodeissa maistaa herkkua. Voitot johdolle ja omistajille. Ei väliä miten itse vanhuksille käy.

    1Äänestä

Porvarileirissä lienee laskettu, että säästövaraa riittää aina julkiselta puolelta. Aika useinhan sitä kuulee porvarin suusta, että julkinen sektori on pelkkä menoerä. Leikataan siis sieltä, ja siellähän sitä leikkaamista riittää, kun valtionkin menoista yli puolet on "sotea".

Näin ollen ollaan turvallisin mielin liikenteessä. Leikataan palveluista, uudistetaan ja säästetään. Käytännössä suurin osa kaupungin palveluista voidaan ajaa alas, lukuunottamatta tietenkään mitään alliansseja yrityselämän kanssa. Siellähän sitä porvarin mukaan oikeaa rahaa ja hyvinvointia taotaan.

Tämä prosessi on nyt käynnissä Tampereella. Hillitön velkaantuminen on oiva työkalu, koska se pakottaa säästämään. Samalla velkarahalla taotaan sitä porvarin hamuamaa hyvinvointia yrityselämän kanssa.

Kapenevat verotulot eivät tosin vahvista tätä viherporvarin talousihmettä, mutta ei anneta todellisuuden sokaista thätserismiin luottavaisesti suhtautuvaa Tampereen kaupunkia...

1Äänestä

Sipilä veti massit taskuunsa!

Äänestä
  • Porvari vai duunari?

    Äänestä

Ratikat ja muut kannattamattomat hankkeet eivät ole persaukisen kaupungin hommia. Sen hintalappukin on vielä näkemättä. Veroja voi aina korottaa muttei paljon naapurikuntia ylemmäs.

1Äänestä
  • Tampere yrittänee epätoivon vimmalla kiskoa lähikunnat samaan (raitikka)suohon. Uskonsisaret ja -veljet levittävät paikallismedian suosiollisella avustuksella ratikka-evankeliumin riemusanomaa pitkin Pirkanmaata.

    Mitä useampi kokki sitä isompi soppa, ja tietty enemmän maksumiehiä. Niille on nyt tarvetta.

    1Äänestä

  • kiskot.natisevat kirjoitti:

    Tampere yrittänee epätoivon vimmalla kiskoa lähikunnat samaan (raitikka)suohon. Uskonsisaret ja -veljet levittävät paikallismedian suosiollisella avustuksella ratikka-evankeliumin riemusanomaa pitkin Pirkanmaata.

    Mitä useampi kokki sitä isompi soppa, ja tietty enemmän maksumiehiä. Niille on nyt tarvetta.

    Niille ei vaan kerrota mitä koko lysti maksaa.

    1Äänestä

  • kiskot.natisevat kirjoitti:

    Tampere yrittänee epätoivon vimmalla kiskoa lähikunnat samaan (raitikka)suohon. Uskonsisaret ja -veljet levittävät paikallismedian suosiollisella avustuksella ratikka-evankeliumin riemusanomaa pitkin Pirkanmaata.

    Mitä useampi kokki sitä isompi soppa, ja tietty enemmän maksumiehiä. Niille on nyt tarvetta.

    Ketkä on ollut asialla? Kokoomuksen pormestari, apulaispormestari, sdp:n naiset ja eräs sinisten takinkääntäjä, sekä vihreät. Kun oli tunnelin saamisesta kyse, eräs apulaispormestari yit:n avustuksella toitotti joka lehdessä, että tunneli poistaa ruuhkat ja tampere saa vaurautta, kun yit pääsee rakentaan rantatampellaa. Yit sai tunneliurakan, rakennusluvat rantaan ja kokoomusnainen sai apulaispormestarin paikan ex-miehensä avulla, joka on yit:n kehitysjohtaja. Samat naiset oli ratikan asialla ja taas sai yit pääurakat ja lisää pitää saada. Samat edustajat ajaa eteläpuiston rakentamista, kohta taas aloittavat kyllästymiseen asti, jos jotkut työläisten lapsetkin äänestää porvareita. Nyt on tullut uusi rakennusliikkeiden juoksupoika Jäntti, joka ei kuuntele kaupunkilaisia, vaan rakentaminen on pääasia. Kokoomuksen entinen apulaispormestarinainen sanoi jo n. 8 vuotta sitten vaalilupauksessaan, että hän ajaa vanhusten etua, lasten ja koululaisten asiaa, samoin toisissa valtuustovaaleissa ja nyt taas v.2019 hän on ehdokkaana eduskuntaan samoilla teemoilla. Vaalien aikaan vain kävi kuvauttamassa vanhustentaloissa itsensä ja marttaseurassa, mutta mitään ei tehnyt lupaamiensa asioiden ajamisen eteen, vaan pormestari Ikosen kanssa ajoivat rakennusprojekteja, muuhun aika ei riittänytkään. Kuten joskus lähetin valtuustolle viestin, että kohta sama porukka keksii lakalaivan ja peltolammin parhaat rakennuspaikat? Ensimmäisenä suljetaan tie peltolammin koulun kohdalta, puretaan koulu ja varakkaille taas järvenranta-asuntoja, koulu siirretään kauas pikkulapsilta johonkin lakalaivan teollisuusalueelle ja kuinkas ollakkaan? Meni 3-4 vuotta, kun lähetin valtuustolle rakentamisen ahneudesta, niin nyt oli paikallisuutisissa, että peltolammin koululla on sisäilma ongelmia, ongelma ei tietysti poistu, kyllä siihen on jo todistus haettu etukäteen ja niin koulu puretaan ja yit, a-insinöörit ja pormestarit vaan hymyilee, kun kansa on tyhmää ja vihreät vielä auttaa heitä tuhoaan koko kaupungin. Vihreitten naisedustaja kirjoitti lehdessä takavuosina, että rantarakentaminen on lopetettava, mutta, kun mies pääsi Itkosen apulaiseksi ja nainen valtuustoon, niin vihreys loppui molemmilla siihen, oma etu, paras etu.

    1Äänestä

  • Jarik-tampere--- kirjoitti:

    Ketkä on ollut asialla? Kokoomuksen pormestari, apulaispormestari, sdp:n naiset ja eräs sinisten takinkääntäjä, sekä vihreät. Kun oli tunnelin saamisesta kyse, eräs apulaispormestari yit:n avustuksella toitotti joka lehdessä, että tunneli poistaa ruuhkat ja tampere saa vaurautta, kun yit pääsee rakentaan rantatampellaa. Yit sai tunneliurakan, rakennusluvat rantaan ja kokoomusnainen sai apulaispormestarin paikan ex-miehensä avulla, joka on yit:n kehitysjohtaja. Samat naiset oli ratikan asialla ja taas sai yit pääurakat ja lisää pitää saada. Samat edustajat ajaa eteläpuiston rakentamista, kohta taas aloittavat kyllästymiseen asti, jos jotkut työläisten lapsetkin äänestää porvareita. Nyt on tullut uusi rakennusliikkeiden juoksupoika Jäntti, joka ei kuuntele kaupunkilaisia, vaan rakentaminen on pääasia. Kokoomuksen entinen apulaispormestarinainen sanoi jo n. 8 vuotta sitten vaalilupauksessaan, että hän ajaa vanhusten etua, lasten ja koululaisten asiaa, samoin toisissa valtuustovaaleissa ja nyt taas v.2019 hän on ehdokkaana eduskuntaan samoilla teemoilla. Vaalien aikaan vain kävi kuvauttamassa vanhustentaloissa itsensä ja marttaseurassa, mutta mitään ei tehnyt lupaamiensa asioiden ajamisen eteen, vaan pormestari Ikosen kanssa ajoivat rakennusprojekteja, muuhun aika ei riittänytkään. Kuten joskus lähetin valtuustolle viestin, että kohta sama porukka keksii lakalaivan ja peltolammin parhaat rakennuspaikat? Ensimmäisenä suljetaan tie peltolammin koulun kohdalta, puretaan koulu ja varakkaille taas järvenranta-asuntoja, koulu siirretään kauas pikkulapsilta johonkin lakalaivan teollisuusalueelle ja kuinkas ollakkaan? Meni 3-4 vuotta, kun lähetin valtuustolle rakentamisen ahneudesta, niin nyt oli paikallisuutisissa, että peltolammin koululla on sisäilma ongelmia, ongelma ei tietysti poistu, kyllä siihen on jo todistus haettu etukäteen ja niin koulu puretaan ja yit, a-insinöörit ja pormestarit vaan hymyilee, kun kansa on tyhmää ja vihreät vielä auttaa heitä tuhoaan koko kaupungin. Vihreitten naisedustaja kirjoitti lehdessä takavuosina, että rantarakentaminen on lopetettava, mutta, kun mies pääsi Itkosen apulaiseksi ja nainen valtuustoon, niin vihreys loppui molemmilla siihen, oma etu, paras etu.

    Ei se hyödytä mitään, että kerrot noista asioista täällä. Kannattaa kertoa tiedot poliisille, niin johan alkaa tapahtua. Kyseessä on sen verran vakavia rikoksia, että oikeudenkäynneistä tulee pitkiä ja tuomioista vielä pidempiä.

    Äänestä

  • kerro.heti.poliisille kirjoitti:

    Ei se hyödytä mitään, että kerrot noista asioista täällä. Kannattaa kertoa tiedot poliisille, niin johan alkaa tapahtua. Kyseessä on sen verran vakavia rikoksia, että oikeudenkäynneistä tulee pitkiä ja tuomioista vielä pidempiä.

    Missä näet rikoksia? Entä kuunatseja?

    Äänestä

Hyvä, että rahat tuhlattiin etukäteen ratikkaan, tunneliin ja areenan. Muuten ne olisi käytetty hoitajien palkkoihin. Kyllä se ratikkapäätöskin piti kiireellä nuijia. Sannan toive toteutui.

https://www.aamulehti.fi/a/201444205?c=1522737894164

1Äänestä
  • Tuo maksaa 10-15 milj/ vuosi. Onneksi meillä on vahva kuntatalous.

    Äänestä

  • Japanissa tutkitaan hoiva-alan automatisaatiota. Siellä ne isot rahat liikkuvat. Tamperekin voisi tutkia, onhan täällä teknillinen yliopisto ja tampereen yliopistolla lääketieteellistä osaamista. Syntyisi säästöjä ja innovaatioita. Ne vihreiden robottibussit voi jättää unholaan. Miksi keksiä pyörää uudestaan, kun Tesla ja muutama muu autoyhtiö on jo sen tehnyt? Ihmeellistä tämä meno täällä Tampereella.

    Äänestä

  • hörömplöröö kirjoitti:

    Japanissa tutkitaan hoiva-alan automatisaatiota. Siellä ne isot rahat liikkuvat. Tamperekin voisi tutkia, onhan täällä teknillinen yliopisto ja tampereen yliopistolla lääketieteellistä osaamista. Syntyisi säästöjä ja innovaatioita. Ne vihreiden robottibussit voi jättää unholaan. Miksi keksiä pyörää uudestaan, kun Tesla ja muutama muu autoyhtiö on jo sen tehnyt? Ihmeellistä tämä meno täällä Tampereella.

    Kyllähän meidänkin valtuusto keksi, että säästöt saadaan digitalisaatiosta. Eivät kylläkään pystyneet kertomaan yhtään esimerkkiä mitä se käytännössä tarkoittaa.

    1Äänestä

Tämän vuoden huonoille luvuille on jo selitys valmiina. Oli luminen talvi. Yksi vuosi se oli, että oli paljon flunssaa. Ei löydy meidän päättäjien porukasta vastuunkantajia. Päätökset ovat aina hyviä vaikka luvut ovat rumia.

1Äänestä

Tuntuu, että Tamperetta johtaa lauma umpihulluja. Kun on kasvettu kovaa niin talous on retuperällä. Johdon lääke tähän, että pitää kasvaa vielä enemmän ja ottaa velkaa. Siis samaa lääkettä joka tilanteeseen on johtanut. Mikä ihmeen mammuttimania meidän päättäjillä on?

1Äänestä
  • Niistä jokainen haluaa jättä puumerkkinsä Tampereeseen. Ikonen sen jo teki. Jäi ratikka veronmaksajien harteille ja kiskot pysyy maaperässä.

    1Äänestä

  • ikosen.merkki kirjoitti:

    Niistä jokainen haluaa jättä puumerkkinsä Tampereeseen. Ikonen sen jo teki. Jäi ratikka veronmaksajien harteille ja kiskot pysyy maaperässä.

    Kyllä niistä joku vielä rakennuttaa sen pyramidin. Sanokaa mun sanoneen

    1Äänestä

  • Mitä sinä olisit tehnyt ei tavalla, ja minkälaiset vaikutukset toimenpiteilläsi olisi ollut lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä ajanjaksolla rahavirtoihin? Mitkä merkittävät tekijät vaikuttavat rahavirtoihin, ja millä mekanismilla olisit saanut toivottavat muutokset tapahtumaan?

    Äänestä

  • vihdoin.joku.tietää kirjoitti:

    Mitä sinä olisit tehnyt ei tavalla, ja minkälaiset vaikutukset toimenpiteilläsi olisi ollut lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä ajanjaksolla rahavirtoihin? Mitkä merkittävät tekijät vaikuttavat rahavirtoihin, ja millä mekanismilla olisit saanut toivottavat muutokset tapahtumaan?

    Kolme tehtyä virhettä:
    1. Ratikka
    2. Tunneli
    3. Ylitiöpäinen kasvu.

    Sinäkö olet sitä mieltä, että kaikki tehdyt päätökset ovat oikeita ja asiat paranevat tulevaisuudessa itsestään kunhan vaan kasvetaan ja otetaan lisää velkaa. Oletko kuntapäättäjä kun joudut kysymään neuvoja minulta? Eikö teillä ollut kallis kriisikonsultti kertomassa nämä samat asiat? Eikö oppi mennyt perille?

    Äänestä

  • ... ja pormestarimalli.

    1Äänestä

  • talous.tasapainoon kirjoitti:

    Kolme tehtyä virhettä:
    1. Ratikka
    2. Tunneli
    3. Ylitiöpäinen kasvu.

    Sinäkö olet sitä mieltä, että kaikki tehdyt päätökset ovat oikeita ja asiat paranevat tulevaisuudessa itsestään kunhan vaan kasvetaan ja otetaan lisää velkaa. Oletko kuntapäättäjä kun joudut kysymään neuvoja minulta? Eikö teillä ollut kallis kriisikonsultti kertomassa nämä samat asiat? Eikö oppi mennyt perille?

    Et nyt ymmärtänyt kysymystä ollenkaan. Koitatko uudelleen?

    Äänestä

  • vihdoin.joku.tietää kirjoitti:

    Et nyt ymmärtänyt kysymystä ollenkaan. Koitatko uudelleen?

    Jos luetun ymmärryksessä on puutteita niin en pysty auttamaan. Käy peruskoulu ensin loppuun ja palaa vasta sitten näille palstoille.

    Äänestä

  • sitämieltä kirjoitti:

    ... ja pormestarimalli.

    Totta turiset. Siitä alamäki alkoi. Montako vuotta pormestarimalli on ollut käytössä? Kuinka monena vuotena niistä talous on ollut ylijäämäinen?

    1Äänestä

  • kouluun.vaan kirjoitti:

    Jos luetun ymmärryksessä on puutteita niin en pysty auttamaan. Käy peruskoulu ensin loppuun ja palaa vasta sitten näille palstoille.

    Kyllä, sinulla on siinä puutteita. Valitettavasti minä en voi niitä korjata. Jos voisin, niin korjaisin. Tätä siis kysyin, ja tähän et vastannut: Mitä sinä olisit tehnyt ei tavalla, ja minkälaiset vaikutukset toimenpiteilläsi olisi ollut lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä ajanjaksolla rahavirtoihin? Mitkä merkittävät tekijät vaikuttavat rahavirtoihin, ja millä mekanismilla olisit saanut toivottavat muutokset tapahtumaan?

    Äänestä

  • etkö.tiedäkään kirjoitti:

    Kyllä, sinulla on siinä puutteita. Valitettavasti minä en voi niitä korjata. Jos voisin, niin korjaisin. Tätä siis kysyin, ja tähän et vastannut: Mitä sinä olisit tehnyt ei tavalla, ja minkälaiset vaikutukset toimenpiteilläsi olisi ollut lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä ajanjaksolla rahavirtoihin? Mitkä merkittävät tekijät vaikuttavat rahavirtoihin, ja millä mekanismilla olisit saanut toivottavat muutokset tapahtumaan?

    Jospa kysyjä kertoisi nämä samat asiat, kun toimitaan nykyisellä tavalla. Tämä esimerkiksi ja siksi, että esitykset olisivat vertailukelpoiseen muotoon laaditut. Hop-hop toimeen. Kysellä osaa kuka vaan

    Äänestä

Hoiva-alaa voisi tosiaan valvonnan suhteen automatisoida. Samalla esim pesutekniikat tuntuisivat vanhuksestakin miellyttävimmältä jos automaatio hoitaisi sen. Suomi on insinöörimaa ja yliopistoissa valtava innovaatiopääoma mutta valtio ei rahoita eikä käytä hyväksi tätä pääomaa. Ehkä Suomen yliopistoiden kannattaisi tehdä yhteistyötä Japanin kanssa. Vahushoidon automatisointi lisäisi hoitoaikaa varsinaiseen hoitotyöhön . Ai niin, Aalto yliopistohan luopui japanin kielestä opinto-ohjelmissaan ja nyt on tilalla somalia. Eli kun demari päättämässä näinkin voi käydä.

Äänestä

Näin kertoo päivän Kauppalehti:

Rupukuntien taloutta ei voi veroilla paikata.

Onko Tampere jo rupukunta?

1Äänestä

"Kuntien kahtiajakoisuus korostuu entistä voimakkaammin taloudeltaan heikkoihin ja vahvoihin kuntiin. Esimerkiksi Helsinki teki viime vuonna 390 miljoonan euron tuloksen. Vastaavasti Tampere oli miinuksella." Kauppalehti 13.2.2019

Tuossa näkyy se ero kun kasvetaan työpaikkojen kautta tai vain rakentamisen takia. Kumpi on parempi tie?

1Äänestä
  • Tampere+tulee+pysymään+ajasta+ikuisuuteen+miinuksella.+Mitä+voi+odottaa+kaupungilta:-+jossa+työttömyys+on+taapertanut+iät+ja+ajat+20%+tuntumassa.+Nyt+13%,+mutta+kiitos+siitä+juurikin+näille+päättömille+hankkeille.+Toimivat+toki+hätäaputöinä.+Saman+olisi+voinut+laittaa+vaikka+vanhustenhoitoon+ja+rakentaa+paremmat+fasiliteetit+ja+palkata+lisää+työntekijöitä,+mutta+eihän+sillä+koroteta+imagoa+toisin+kuin+ratikalla...-+joka+on+entinen+teollisuuskaupunki,+mutta+joka+ei+ole+kyennyt+irrottautumaan+statuksestaan.+Teollisuus+katosi,+mutta+tilalle+ei+tullut+mitään.+Nokiakin+on+menneen+talven+lumia,+ollut+jo+10+vuotta,+mutta+aina+vaan+kaupunki+ja+sen+konsultit+jahkaavat+Nokian+jättämästä+aukosta.-+josta+katoavat+vastavalmistuneet+korkeakoulutetut,+koska+työpaikkoja+ei+ole.+Eikä+näin+ollen+ole+veronmaksajiakaan.-+joka+laatii+jatkuvasti+köyhyysohjelmia+ja+jossa+asuu+40+000+köyhäksi+luettavaa.+Ja+lisää+on+tulossa,+kun+huomioi+rakennettavan+asuntokannan+ja+sen,+että+joukkoa+tulee+maaseudulta+etsimään+parempaa+elämää,+jota+Tampereella+tuskin+on+tarjolla.-+jossa+on+suurimpiin+lukeutuva+asumistukien+tarve.+Asujaimistoon+suhteutettuna+Tampere+on+ehdottomasti+maan+kärkikaupunki+asumistukien+suhteen,+mihin+tuskin+on+tulossa+muutosta+asuntorakentamisesta+päätellen.-+jossa+on+valtaisa+huumeongelma,+mikä+kielii+sosiaalisesta+epätasa-arvoisuudesta-+jossa+säästöjen+vuoksi+lakkautetaan+kouluja,+kirjastoja+ja+päiväkoteja+ja+keskitetään+palveluita.+Nykyisin+Kelakin+palvelee+enää+keskustassa,+vaikka+kyseessä+on+230+000+asukkaan+kaupunki.-+jossa+eletään+keinottelulla,+eli+rakennetaan+kalliilla+ja+myydään+vielä+kalliimmalla.+Kasvu+on+velkavetoista,+tosin+velka+on+siirretty+kotitalouksien+harteille.+Asumisen+hinta+niin+kallista,+että+pääkaupunkiseutukin+on+pian+kakkossijalla.+Tonttivuokrat+nousevat+sadoilla+prosenteilla+ja+mitä+erikoisempia+maksuja+keksitään+muutenkin+vähätuloisen+populaation++epätoivoiseen+kuppaamiseen,+kuten+hulevesimaksut.-+jossa+ostovoima+on+sitä+luokkaa,+että+mikään+muu+ei+menesty+"keskustassa"+kuin+halvat+rättiliikkeet.+Ostovoima+on+tasan+nollan+ja+olemattoman+välillä.+Kaikki+rahat+asumiseen.+Osa+keskustasta+pelkkää+tyhjää+liiketilaa.+90-luvun+lamassa+sentään+olivat+kirpparit,+mutta+nyt+ei+ole+edes+niitäkään.Enemmän+ihmetyttää,+mikä+on+se+tekijä,+mikä+pitää+vielä+tämän+kaupungin+vielä+vedenpinnan+yläpuolella?

    1Äänestä

  • hukka.putki kirjoitti:

    Tampere+tulee+pysymään+ajasta+ikuisuuteen+miinuksella.+Mitä+voi+odottaa+kaupungilta:-+jossa+työttömyys+on+taapertanut+iät+ja+ajat+20%+tuntumassa.+Nyt+13%,+mutta+kiitos+siitä+juurikin+näille+päättömille+hankkeille.+Toimivat+toki+hätäaputöinä.+Saman+olisi+voinut+laittaa+vaikka+vanhustenhoitoon+ja+rakentaa+paremmat+fasiliteetit+ja+palkata+lisää+työntekijöitä,+mutta+eihän+sillä+koroteta+imagoa+toisin+kuin+ratikalla...-+joka+on+entinen+teollisuuskaupunki,+mutta+joka+ei+ole+kyennyt+irrottautumaan+statuksestaan.+Teollisuus+katosi,+mutta+tilalle+ei+tullut+mitään.+Nokiakin+on+menneen+talven+lumia,+ollut+jo+10+vuotta,+mutta+aina+vaan+kaupunki+ja+sen+konsultit+jahkaavat+Nokian+jättämästä+aukosta.-+josta+katoavat+vastavalmistuneet+korkeakoulutetut,+koska+työpaikkoja+ei+ole.+Eikä+näin+ollen+ole+veronmaksajiakaan.-+joka+laatii+jatkuvasti+köyhyysohjelmia+ja+jossa+asuu+40+000+köyhäksi+luettavaa.+Ja+lisää+on+tulossa,+kun+huomioi+rakennettavan+asuntokannan+ja+sen,+että+joukkoa+tulee+maaseudulta+etsimään+parempaa+elämää,+jota+Tampereella+tuskin+on+tarjolla.-+jossa+on+suurimpiin+lukeutuva+asumistukien+tarve.+Asujaimistoon+suhteutettuna+Tampere+on+ehdottomasti+maan+kärkikaupunki+asumistukien+suhteen,+mihin+tuskin+on+tulossa+muutosta+asuntorakentamisesta+päätellen.-+jossa+on+valtaisa+huumeongelma,+mikä+kielii+sosiaalisesta+epätasa-arvoisuudesta-+jossa+säästöjen+vuoksi+lakkautetaan+kouluja,+kirjastoja+ja+päiväkoteja+ja+keskitetään+palveluita.+Nykyisin+Kelakin+palvelee+enää+keskustassa,+vaikka+kyseessä+on+230+000+asukkaan+kaupunki.-+jossa+eletään+keinottelulla,+eli+rakennetaan+kalliilla+ja+myydään+vielä+kalliimmalla.+Kasvu+on+velkavetoista,+tosin+velka+on+siirretty+kotitalouksien+harteille.+Asumisen+hinta+niin+kallista,+että+pääkaupunkiseutukin+on+pian+kakkossijalla.+Tonttivuokrat+nousevat+sadoilla+prosenteilla+ja+mitä+erikoisempia+maksuja+keksitään+muutenkin+vähätuloisen+populaation++epätoivoiseen+kuppaamiseen,+kuten+hulevesimaksut.-+jossa+ostovoima+on+sitä+luokkaa,+että+mikään+muu+ei+menesty+"keskustassa"+kuin+halvat+rättiliikkeet.+Ostovoima+on+tasan+nollan+ja+olemattoman+välillä.+Kaikki+rahat+asumiseen.+Osa+keskustasta+pelkkää+tyhjää+liiketilaa.+90-luvun+lamassa+sentään+olivat+kirpparit,+mutta+nyt+ei+ole+edes+niitäkään.Enemmän+ihmetyttää,+mikä+on+se+tekijä,+mikä+pitää+vielä+tämän+kaupungin+vielä+vedenpinnan+yläpuolella?

    Mitä mieltä olet tuoreimmista työllisyyttä koskevista tiedoista?

    Äänestä

  • mennään.paniikkiin kirjoitti:

    Mitä mieltä olet tuoreimmista työllisyyttä koskevista tiedoista?

    Hyvin on hallituksen toimet purreet. Tilanne muuttuu kun Sanna ja muut demarit pääsevät valtaan. Sen jälkeen ei taloutta enää paranneta vaan pahennetaan. Että malta odottaa vaan. Väliaikaista tämä vain on.

    Äänestä

  • Palkanmaksu tökkii ja KiKytellään. Oikeestaan tempputyöllistämistä. Ilmasta työvoimaa,valtio maksaa . Piiloyrystukea, entisten lisäksi.Sipilän poppoo ei löytänyt yhtään säästökohdetta yritystuista.

    1Äänestä

  • hukka.putki kirjoitti:

    Tampere+tulee+pysymään+ajasta+ikuisuuteen+miinuksella.+Mitä+voi+odottaa+kaupungilta:-+jossa+työttömyys+on+taapertanut+iät+ja+ajat+20%+tuntumassa.+Nyt+13%,+mutta+kiitos+siitä+juurikin+näille+päättömille+hankkeille.+Toimivat+toki+hätäaputöinä.+Saman+olisi+voinut+laittaa+vaikka+vanhustenhoitoon+ja+rakentaa+paremmat+fasiliteetit+ja+palkata+lisää+työntekijöitä,+mutta+eihän+sillä+koroteta+imagoa+toisin+kuin+ratikalla...-+joka+on+entinen+teollisuuskaupunki,+mutta+joka+ei+ole+kyennyt+irrottautumaan+statuksestaan.+Teollisuus+katosi,+mutta+tilalle+ei+tullut+mitään.+Nokiakin+on+menneen+talven+lumia,+ollut+jo+10+vuotta,+mutta+aina+vaan+kaupunki+ja+sen+konsultit+jahkaavat+Nokian+jättämästä+aukosta.-+josta+katoavat+vastavalmistuneet+korkeakoulutetut,+koska+työpaikkoja+ei+ole.+Eikä+näin+ollen+ole+veronmaksajiakaan.-+joka+laatii+jatkuvasti+köyhyysohjelmia+ja+jossa+asuu+40+000+köyhäksi+luettavaa.+Ja+lisää+on+tulossa,+kun+huomioi+rakennettavan+asuntokannan+ja+sen,+että+joukkoa+tulee+maaseudulta+etsimään+parempaa+elämää,+jota+Tampereella+tuskin+on+tarjolla.-+jossa+on+suurimpiin+lukeutuva+asumistukien+tarve.+Asujaimistoon+suhteutettuna+Tampere+on+ehdottomasti+maan+kärkikaupunki+asumistukien+suhteen,+mihin+tuskin+on+tulossa+muutosta+asuntorakentamisesta+päätellen.-+jossa+on+valtaisa+huumeongelma,+mikä+kielii+sosiaalisesta+epätasa-arvoisuudesta-+jossa+säästöjen+vuoksi+lakkautetaan+kouluja,+kirjastoja+ja+päiväkoteja+ja+keskitetään+palveluita.+Nykyisin+Kelakin+palvelee+enää+keskustassa,+vaikka+kyseessä+on+230+000+asukkaan+kaupunki.-+jossa+eletään+keinottelulla,+eli+rakennetaan+kalliilla+ja+myydään+vielä+kalliimmalla.+Kasvu+on+velkavetoista,+tosin+velka+on+siirretty+kotitalouksien+harteille.+Asumisen+hinta+niin+kallista,+että+pääkaupunkiseutukin+on+pian+kakkossijalla.+Tonttivuokrat+nousevat+sadoilla+prosenteilla+ja+mitä+erikoisempia+maksuja+keksitään+muutenkin+vähätuloisen+populaation++epätoivoiseen+kuppaamiseen,+kuten+hulevesimaksut.-+jossa+ostovoima+on+sitä+luokkaa,+että+mikään+muu+ei+menesty+"keskustassa"+kuin+halvat+rättiliikkeet.+Ostovoima+on+tasan+nollan+ja+olemattoman+välillä.+Kaikki+rahat+asumiseen.+Osa+keskustasta+pelkkää+tyhjää+liiketilaa.+90-luvun+lamassa+sentään+olivat+kirpparit,+mutta+nyt+ei+ole+edes+niitäkään.Enemmän+ihmetyttää,+mikä+on+se+tekijä,+mikä+pitää+vielä+tämän+kaupungin+vielä+vedenpinnan+yläpuolella?

    "Enemmän ihmetyttää, mikä on se tekijä, mikä pitää vielä tämän kaupungin vielä vedenpinnan yläpuolella? "

    Ainostaan halpa velkaraha. Nyt tätä jakaa puolijulkinen pikavippipankki EIP. Sieltä julkinen sektori saa vippejä. Tampere jo useita satoja miljoonia. Niitä torilla juhlitaan ja Aamulehti ylistää.

    1Äänestä

Ratikat, tunnelit ja areenat, siis ei mitään järkeä. Pohjattomia rahareikiä, kaupunki ylivelkaantuu
hurjaa vauhtia, aivan järjetöntä touhua.

Äänestä
  • Tunnelit ja areenat ovat turhia rahareikiä, mutta ratikka on ainoa tarpeellinen.

    1Äänestä

  • ratikka kirjoitti:

    Tunnelit ja areenat ovat turhia rahareikiä, mutta ratikka on ainoa tarpeellinen.

    Ei olisi tullut ratikkaa ilman tunneleita, joten kallis on ratikkahankkeen hintalappu. Vihreät ovat totta tosiaan kokoomuksen puisto-osasto. Ääni vihreille on ääni kokoomukselle, minkä Tampereen paikallispolitiikka todistaa.

    1Äänestä

  • kokoomus.ja.vihreät kirjoitti:

    Ei olisi tullut ratikkaa ilman tunneleita, joten kallis on ratikkahankkeen hintalappu. Vihreät ovat totta tosiaan kokoomuksen puisto-osasto. Ääni vihreille on ääni kokoomukselle, minkä Tampereen paikallispolitiikka todistaa.

    Oikeita hankkeita kannattavat kaikki, mitään suhmurointia ei tarvita eikä sallita

    Äänestä

Raha on siirretty tuottavaan työhön. Ratikka tukee taloutta ja kasvua lähitulevaisuudessa varmistaen Tampereen elinvoimaisuuden. Kaupunkikuva muuttuu ihmiskeskeiseksi viihtyisäksi keitaaksi. ,Manuaalinen liikkuminen saadaan myös uusille raiteille,seuraava sukupolvi on terveempi ja virkeämpi. Suuret kauppakeskukset muuttuvat tai kuolevat. Tampereen keskus saa liikkeensä takaisin monessakin mielessä. Asenne autoiluun muutetaan pakolla nykysukupolvelle,seuraava on jo valmiiksi alentanut autoilunmarginaalitekijäksi.
Seuraavat vaalit ovat nuorten valmistautumista vallaankaappaukseen tällä vuosiymmenellä.

Äänestä
  • Siis palaamme 1800-luvulle.

    1Äänestä

  • Niin, olet oikeassa.
    Palaamme aluksi jopa sähköautoiluun.
    Ratikka on hyvä kulkuneuvo johon myös saamme Tampereelle ,kiitos päättäjät.

    Äänestä

  • tunnethistorian kirjoitti:

    Niin, olet oikeassa.
    Palaamme aluksi jopa sähköautoiluun.
    Ratikka on hyvä kulkuneuvo johon myös saamme Tampereelle ,kiitos päättäjät.

    Ratikka korvaa yhden ainoan bussilinjan (3). Mitään taikavoimia sillä ei ole

    Äänestä

  • Ffbbn kirjoitti:

    Ratikka korvaa yhden ainoan bussilinjan (3). Mitään taikavoimia sillä ei ole

    Senkin huonosti, pitkät pysäkkivälit

    Äänestä

  • Hyvin on pienituloisia tänne vetovoimaiseen metropoliin saatu. Nyt päättäjät yrittävät heillä maksattaa megalomaaniset investoinnit. Yhtälö ei ihan taida toimia. Onneksi meillä on vaan niin hyvät päättäjät.

    Äänestä

  • Elää 1200 eurolla kuussa... tuohan on vielä ruhtinaallinen raha, kun huomioi, että asumistuki kattaa vain osan vuokrasta ja moni saa pelkkää toimeentulotukea.

    Miltäpä tuntuisi elää 800-900 eurolla kuussa. Siinä on about se raha, millä toimeentuloasiakas tai kansaneläkeläinen joutuu elämään. Joukossa paljon myös niitä, joilla osa-aikainen työ tai nollatuntisoppari takanaan.

    Tampereen kaupungin sosiaali oli muuten takavuosina tunnettu sen nihkeästä suhtautumisesta tukien myöntämiseen. Kaikenlaista valitusta oli laitettu menemään. Taisivat suuttua siitäkin, kun eräs kansanedustaja neuvoi kansalaisia, miten ja millaisia tukia hakea.

    Tampere entinen työväenkaupunki ja nykyinen porvarillisen huikentelevaisuuden kruununjalokivi.

    1Äänestä

  • hyi.ja.yäk kirjoitti:

    Elää 1200 eurolla kuussa... tuohan on vielä ruhtinaallinen raha, kun huomioi, että asumistuki kattaa vain osan vuokrasta ja moni saa pelkkää toimeentulotukea.

    Miltäpä tuntuisi elää 800-900 eurolla kuussa. Siinä on about se raha, millä toimeentuloasiakas tai kansaneläkeläinen joutuu elämään. Joukossa paljon myös niitä, joilla osa-aikainen työ tai nollatuntisoppari takanaan.

    Tampereen kaupungin sosiaali oli muuten takavuosina tunnettu sen nihkeästä suhtautumisesta tukien myöntämiseen. Kaikenlaista valitusta oli laitettu menemään. Taisivat suuttua siitäkin, kun eräs kansanedustaja neuvoi kansalaisia, miten ja millaisia tukia hakea.

    Tampere entinen työväenkaupunki ja nykyinen porvarillisen huikentelevaisuuden kruununjalokivi.

    Minä en ymmärrä, miten ihminen voi joutua siihen jamaan, että kukaan ei huoli töihin. Kun hoitaa koulun kunnolla ja hankkii edes ammattikoulutuksen, niin varmasti osaa jo jotain, mistä jokin työnantaja on valmis maksamaan palkkaa. Se on tottakai eri asia, jos henkilöllä on jokin asiaan vaikuttava sairaus, mutta aika vaikea uskoa, että heillä kaikilla on.

    1Äänestä

  • työstä.saa.palkkaa kirjoitti:

    Minä en ymmärrä, miten ihminen voi joutua siihen jamaan, että kukaan ei huoli töihin. Kun hoitaa koulun kunnolla ja hankkii edes ammattikoulutuksen, niin varmasti osaa jo jotain, mistä jokin työnantaja on valmis maksamaan palkkaa. Se on tottakai eri asia, jos henkilöllä on jokin asiaan vaikuttava sairaus, mutta aika vaikea uskoa, että heillä kaikilla on.

    Ymmärrän että et ymmärrä. Siihen vaadittaisiin ymmärtämisvälineet eli aivot...

    Äänestä

  • KaikillaPuutteensa kirjoitti:

    Ymmärrän että et ymmärrä. Siihen vaadittaisiin ymmärtämisvälineet eli aivot...

    Tuo selvensi syyt sinun tilanteellesi, mutta ei siitä voi yleistystä tehdä.

    Äänestä

  • työstä.saa.palkkaa kirjoitti:

    Tuo selvensi syyt sinun tilanteellesi, mutta ei siitä voi yleistystä tehdä.

    Hienosti väistetty, mutta ei poista sinun ymmärtämättömyyttäsi.

    Äänestä

  • "Tampere on ainoa kaupunki Suomessa, minne on laadittu jo toinen köyhyysohjelma."

    Tuo lause kertoo aika paljon mihin on tultu. Kiitos päättäjille tästä.

    1Äänestä

  • surkeat.päättäjät kirjoitti:

    "Tampere on ainoa kaupunki Suomessa, minne on laadittu jo toinen köyhyysohjelma."

    Tuo lause kertoo aika paljon mihin on tultu. Kiitos päättäjille tästä.

    Tampereella on siis ohjelmallista köyhyyttä - eli rivien välistä luettuna ihan tarkoituksellista köyhyyttä.

    Muuta Tampereelle ja muutu köyhäksi! Siinäpä oiva iskulause ;)

    1Äänestä

  • KaikillaPuutteensa kirjoitti:

    Hienosti väistetty, mutta ei poista sinun ymmärtämättömyyttäsi.

    En väittänytkään, että poisti. Niin kuin sanoin, vastauksesi selittää miksi kukaan ei palkkaa sinua, mutta ei kai sama syy päde kaikkiin muihin tuilla eläviin. Pitäisi löytää juurisyy eikä ihmetellä oireita.

    Äänestä

  • työstä.saa.palkkaa kirjoitti:

    En väittänytkään, että poisti. Niin kuin sanoin, vastauksesi selittää miksi kukaan ei palkkaa sinua, mutta ei kai sama syy päde kaikkiin muihin tuilla eläviin. Pitäisi löytää juurisyy eikä ihmetellä oireita.

    Tiedoksesi, olen vakituisessa palkkatyössä joten ymmärtämättömyytesi johti taas harhaan!

    Äänestä

  • hyi.ja.yäk kirjoitti:

    Elää 1200 eurolla kuussa... tuohan on vielä ruhtinaallinen raha, kun huomioi, että asumistuki kattaa vain osan vuokrasta ja moni saa pelkkää toimeentulotukea.

    Miltäpä tuntuisi elää 800-900 eurolla kuussa. Siinä on about se raha, millä toimeentuloasiakas tai kansaneläkeläinen joutuu elämään. Joukossa paljon myös niitä, joilla osa-aikainen työ tai nollatuntisoppari takanaan.

    Tampereen kaupungin sosiaali oli muuten takavuosina tunnettu sen nihkeästä suhtautumisesta tukien myöntämiseen. Kaikenlaista valitusta oli laitettu menemään. Taisivat suuttua siitäkin, kun eräs kansanedustaja neuvoi kansalaisia, miten ja millaisia tukia hakea.

    Tampere entinen työväenkaupunki ja nykyinen porvarillisen huikentelevaisuuden kruununjalokivi.

    Minä elän parhaillaan 444,84 eurolla kuukaudessa! !
    Muita e tuuksia ei ole! !
    Te senkin porhot!!
    Olen aivan keppikerjäläinen teidän rinnallanne!!!

    Äänestä

  • KaikillaPuutteensa kirjoitti:

    Tiedoksesi, olen vakituisessa palkkatyössä joten ymmärtämättömyytesi johti taas harhaan!

    No nyt ymmärrän sen, miksi sinulle ei makseta hyvää palkkaa.

    Äänestä

  • työstä.saa.palkkaa kirjoitti:

    No nyt ymmärrän sen, miksi sinulle ei makseta hyvää palkkaa.

    Trollin ruokkiminen loppuu tähän. Palkkani ei kuulu sinulle pätkääkään.

    Äänestä

  • KaikillaPuutteensa kirjoitti:

    Trollin ruokkiminen loppuu tähän. Palkkani ei kuulu sinulle pätkääkään.

    Koita kouluttautua enemmän ja kehitä itseäsi. Sitä kautta voit saada paremman työpaikan ja enemmän palkkaa.

    Äänestä

Eikös Ikosen aikaan Tampereella kaikki mennyt hyvin.

Äänestä
  • Joo. Kaikki muu paitsi talous. Ikosen ykköstehtävä oli pistää kaupungin talous kuntoon. Kävi päinvastoin. Tampereesta tuli kriisikunta. Tästä huolimatta Aamulehti antoi arvosanan 9½. Tuo kertoo aika paljon Aamulehden toimittajan talousosaamisesta.

    1Äänestä

Areena pistettiin tamperelaisten piikkiin. Sinne uppoaa paitsi 300 miljoonaa rakennuskustannuksia, niin ylläpitoon menee joka vuosi tamperelaisten rahaa muutaman sadan hoitajan vuosipalkan verran. Areenassa bisnestä tekevät eivät tietenkään osallistu kustannuksiin, koska muuten niiden voitot jäisi saamatta.

1Äänestä
  • Joku tulee sulle pian kertomaan, että Areenan tapahtumiin tulevat jättävät 1000 €/henki Tampereelle. Näin ainakin uskotaan.

    Äänestä

  • Harvoin näkee noin pahasti pieleen meneviä väitteitä.

    1Äänestä

  • uskon.asioita kirjoitti:

    Joku tulee sulle pian kertomaan, että Areenan tapahtumiin tulevat jättävät 1000 €/henki Tampereelle. Näin ainakin uskotaan.

    Kyllä maailmaan höpötystä mahtuu

    1Äänestä

Ei ihme kun suurin osa virkamiehistä ja päättäjistä kuuluu natsimieliseen vapaamuurarien rikollisjärjestöön tai on sen alaisia .

1Äänestä
  • Kun Tampereen työttömyys on ollut vuosikymmenen Suomen suurimpia, siinä ei vuosi, pari mitään paina. YT:t ovat taas käynnistyneet, joten lyhyeksi jäänee tämäkin ilo.

    1Äänestä

Tampereella uskotaan, että riittä kun vaan rakennetaan uusia kämppiä. Sitten ne täytetään pienituloisilla ja kyyditetään ratikalla Hervantaan ja takaisin. Tästä saadaan rahat tuplana takaisin. Näin menee Tampereen talousoppi. Tulokset vaan ovat ollee tähän mennessä karuja.

1Äänestä

Eikös se Sanna Marin ole korkeimmalla pallilla ja pormestarina joku entinen SAK:n mies. SDP ei ole koskaan osannut hoitaa talousasioita. Heidän agendassa on pelkästään veronkorotukset.

Äänestä
  • Veroilla pystytään rankaisemaan kansaa. Eivät ihmiset pääse itse päättämään mihin rahansa käyttävät. Demarit tietävät paremmin mihin ne pitää käyttää. Itse kylläkään eivät osaa rahaa tienata kuin toimimalla julkisten sektorin hommissa. Siis saavat palkan verovaroista.

    1Äänestä

  • kaupungin johtoon pitää valita yrittäjiä, heille kunnon korvaukset ja alkaisi tulla taloudellistakin ammattitaitoa päättäjille,
    vihersuvakkivegaanit eivät ymmärrä mitään taloudesta ja elinkeinopolitiikasta, esim. yksityisautoilun vastustaminen tappaa yrittäjiä

    1Äänestä

  • ppskssppks kirjoitti:

    kaupungin johtoon pitää valita yrittäjiä, heille kunnon korvaukset ja alkaisi tulla taloudellistakin ammattitaitoa päättäjille,
    vihersuvakkivegaanit eivät ymmärrä mitään taloudesta ja elinkeinopolitiikasta, esim. yksityisautoilun vastustaminen tappaa yrittäjiä

    Jos sinä asetat vastakkain yrittäjät ja vihersuvakkivegaanit (edustamaan vihreitä), niin minä asetan pikavippiyrittäjän edustamaan yrittäjiä. Roistoja kaikki yrittäjät!

    Äänestä

  • foorumin.älykkäin kirjoitti:

    Jos sinä asetat vastakkain yrittäjät ja vihersuvakkivegaanit (edustamaan vihreitä), niin minä asetan pikavippiyrittäjän edustamaan yrittäjiä. Roistoja kaikki yrittäjät!

    Kaikilla yrittäjillä ei ole pikavippiyhtiötä. Tämän takia kaikki yrittäjät eivät ole roistoja. Itse asiassa ei vikavippiyhtiöitäkään ole laissa kriminalisoitu. Mutta ovatko kaikki vihevasukkivegaanit vihreitä?

    Äänestä

Ei pitäisi ottaa haittamaahanmuuttoa vastaan jos ei pysty edes elättämään niitä ! Tampere ja Hesa yhtä pahoja esimerkkejä. Onneksi on perussuomalaiset, jotka ajattelee suomalaisia ja Suomea ensin ja sitten vasta haittamaahanmuuttoa.

1Äänestä
  • Näino

    1Äänestä

Kunnallisissa hoitolaitoksissa on vähintään yhtä paljon ongelmia kuin yksityisissä. Vihreät, Vasemmistoliitto ja SDP ovat olleet mukana ulkoistamassa 1500 hoitolaitosta kunnissa. Jäljellä on 1200, joiden kohtalo tullee olemaan sama, holtition ulkoistaminen, jos sote kaatuu. Oppositio on pahin jarrumies ja populisti näissä asioissa. Ei vanhusten asialla.

Äänestä
  • Ei ihmiset halua tuota uskoa. Demareiden vaalivalheet uppoaa nyt kansaan.

    Äänestä

  • Kyllähän demareiden tavoitteena on taas kaikki vanhempi väki kuntien hoitoon. Palaisi taas vanhusten vaivaistalot. Sitä nähtävästi ihmiset haluavat.

    1Äänestä

Hajun.

Äänestä

Kuinka paljon soteuudistuksen varaan Tampereen talous on rakennettu. Nyt kun uudistus kaatui, jää maksut kaupungin harteille.

Äänestä
  • Nehän on meillä vain hommissa. Ollaanko me epäonnistuttu henkilövalinnoissa? Pitäisikö koko paletti vaihtaa?

    Äänestä

  • Uutf kirjoitti:

    Nehän on meillä vain hommissa. Ollaanko me epäonnistuttu henkilövalinnoissa? Pitäisikö koko paletti vaihtaa?

    Siltähän se näyttää. On rekrytointi mennyt reisille. Näillä vaan on vielä kolmen vuoden irtisanomisaika.

    Äänestä

"Verotulot vähenivät 4,5 miljoonaa euroa." Aamulehti 25.3.2019

Aika hälyyttävä, että vuosi 2018 oli taloudessa hyvä ja Tampereelle muuttaa lisää porukkaa, mutta silti verotulot vähenevät. Samaan aikaan väkimäärän lisäys aiheuttaa lisää menoja. Tuohan on ihan kestämätön tilanne.

Äänestä

Ratikan avulla tilanne muuttuu täysin

Äänestä
  • Ratikan avulla tilanne on jo nyt muuttunut talouskatastrofiksi. Ei kai se enää voi sitä pahentaa?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kansan.syytä kirjoitti:

Aamulehti julkaisi eilen taas huonoja taloustietoja kaupungin tilanteesta:

https://www.aamulehti.fi/a/201428375?c=1522737894164

Kukaan vaan ei tunnu ottavan mitään vastuuta tästä tilanteesta. Eikö tämä tilanne ole täysin pomestarin (entisen), hallituksen ja valtuuston vastuulla? Hehän Tamperetta johtavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu