Miksi naiset käyttävät korkokenkiä ?

Kansa-ihmettelee---

Miksi ne ei voi olla sitä mitä ne on oikeasti, persjalkaisia hiirulaisia ?

17

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herkut.näkyviin
    • fakewomen

      Tää on totta. Minusta on huvittavaa, kun uutistenlukijanaisillakin on nykyään stilettikorkoja. Naiset jotenkin pitää niitä "cooleina" ja yhdistää ne valtaan ja tehokkuuteen, vaikka niiden tehtävä on nimenomaan tuoda takapuoli esille houkuttelevasti. Aina kun näen naisen korkokengissä, tiedän, että tuo nainen ei tiedä todellisesta naisellisuudesta mitään.

    • HyvinPitkäMies

      Kyllä korkokenkien käytön pääsyy on näyttää pitemmältä. Esim palikkakengissä ei jalka ole pystysasennossa.

      Pituus katsotaan vieläkin yhdeksi myönteisimmäksi piirteeksi sekä naisilla että miehillä.

      Vaikka suuresta pituudesta on paljon enemmän haittaa kuin hyötyä.

      • jokin.ero

        Mutta mikseivät sitten miehet käytä korkokenkiä näyttääkseen pitemmiltä?


      • on totta että katsotaan myönteiseksi piirteeksi, lyhyenä ihmisenä sen saanut todeta, mutta tyydyttävä niihin mitä on.


    • Emme kaikki ole persjalkaisia, minulla on pitkät jalat ja ainut haitta on se, kun sukkahousuissa ja muissakun housuissa ei pituus jalkojen osalta tahdo riittää. Korkokengillä lantio on paremmassa asennossa ja kun on huikan kireät pohkeetkin, on helpompi olla

      • huono.selitys

        Paskapuhetta. Kyllä riittävän pitkiä housuja löytyy jopa kaksimetrisille miehille.

        Mene sieltä miesten osastolta farkkuja katsomaan.


    • Ehkä naisille on eri suhteesa lantionmitat miesten.housuihin.verraten.
      Ei ole miesten osastolla sukkahousuja näkynyt.
      Ilmeisesti olet mies joka haluaa vain aukoa päätään

      • huono.selitys

        Niinhän se on, että malli saattaa olla vähän erilainen. Mutta kaikkea ei voi saada samalla kertaa, sisko hyvä.

        Sukkahousuista taas en sanonut mitään. Luulisi niitä netistä löytyvän pitempiäkin ja jos ei löydy, siirry sukkiin.


      • huono.selitys kirjoitti:

        Niinhän se on, että malli saattaa olla vähän erilainen. Mutta kaikkea ei voi saada samalla kertaa, sisko hyvä.

        Sukkahousuista taas en sanonut mitään. Luulisi niitä netistä löytyvän pitempiäkin ja jos ei löydy, siirry sukkiin.

        Ok. Pitää harkita sukkia, sitten pitää olla sukkanauhaliivit. Ei ne silikoniraidat varressa pidä ylhäällä.
        Sukkanauhaliivit voi näkyä tiukempien vaatteiden alta kohoumina 😕


      • valikoimaa.on

    • mmn

      Ihan sen takia että sääret ja ryhti näyttävät paremmilta. On sitten eri asia osaako niissä kävellä. Kaupungilla näkee joskus aika veikeitä kävelytyylejä kenkien ollessa liian korkeat. Kuvitelkaapa naista kauniissa polvipituisessa juhlapuvussa lattanat "mikkihiiri" kengät jalassa. Ei sen koron tarvitse olla 11 cm, matalampikin toimii. On ymmärrettävää mikäli on jokin lääketieteellinen syy ettei pysty käyttämään korkeita korkoja, muuten ne ovat kauniit jalassa.

      • kuten.edellä.mainittiin

        Ryhti näyttää paremmalta: siis pärse työntyy esille paremmin.


    • bbbbhg

      Minusta usein naisten jalat näyttävät suonikkailta korkokengissä.

      Tiedoksi, että alun perin korkokenkiä käyttivätkin miehet.

      • niinhän.se.oli

        Kun jalustin keksittiin, huomattiin, että jalka pysyy siinä paremmin, kun kengässä on korko.


    • Femaleleather

      Nykypäivänä näkee valitettavan liian harvoin naisten jalassa korkeita korkoja. Miten lie sitten ilta menoissa...siitä ei ole tietoa.

    • hiirulaisiakin voi olla montaa lajia.

      tyytyjät tyytyy kohtaloonsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      80
      3884
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3697
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      43
      2214
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2179
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2064
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      51
      1746
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1429
    8. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1173
    9. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      105
      1143
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1099
    Aihe