neon oli kiva auto, onko sebu vielä kivampi?

siirrynsebuun

harkitsen sebringiä eli paluuta jenkkiin. puhutaan parin tuhannen autosta. automaatti kiinnostaa aina mutta mietityttää se että onko sebring 2 litran koneella täysin laiska? toisaalta kutosessa ei olisi jakokumihinnaa mutta sen sanotaan kärsivän alakerran laakerien kestämättömyydestä. onko siis 2,4 litrainen ratkaisu?

mietityttää myös onko sebu maantieajossa kovin äänekäs kun sitä moititaan? onko hiljaisempi kuin vuoden 2002 pakettiautot yleensä?

kestääkö noissa automaattivaihteistot?

uskaltaako ostaa alle 300tkm ajetun sebringin vai katsonko suosiolla jotain chevrolettiä vai eurooppalaista?

ono sebu millä tapaa mukavampi kuin se vanhempi kuin vuoden 2000 neon jonka aikanaan omistin?

4

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ämeriikästä

      Neon2 on lelu Sebastian rinnalla, antaa paljon pareet kyyriit missä ja milloin vain?

    • Sebe2002

      Sebu hyvä auto. V6 bensasyöppö kpungissa mut maantiellä kohtuukulutus. Äänekäs ei ole, rengasäänet toki kuuluu mutta kunnon renkailla tuskin ongelmaksi asti. Niveliä menee, onhan painava auto. Moottorin laakeritkin pysyvät kunnossa kun huolehtii öljyistä. Eli oltava riittävästi, ketju säätyy öljynpaineen avulla. Muuten löysä ketju hankaa vesipumppuun reiän. Tästä johtuu glygolin pääsy öljyn sekaan joka taas ruostuttaa alakerran laakerit. Valkoinen höttö öljyissä paljastaa vuotavan pumpun. Automaatti oltava Autostickilla jotta pääsee ottaan lootasta kaiken hyödyn irti mm. voi lähtee 3:lla liikkeelle jos erityisen liukkaat kelit, ei pyöri tyhjää jote liikkeelle pääsee mm liikennevaloista.

    • Vvee

      Kyllä kaksilitraisella pärjää myös. Auton saa liikkumaan riittävän rivakasti, kun antaa kunnolla kaasua eikä pelkää moottorin huudatusta. V6:lla liikkuu huudattamattakin.

    • Anonyymi

      Onko korissa eroa neonin ja sebrinkin välillä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      440
      3788
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      74
      3016
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      130
      1903
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      121
      1657
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1440
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1407
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      161
      1339
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      75
      1245
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      83
      1244
    10. Yleltä tiukka nootti Sohvaperunat-sarjan tyypeistä: "Halutessaan ja tapauskohtaisesti harkiten..."

      Näin "Sohvis-julkkiksia" suojellaan! Toisaalta ovathan nämä ihmiset itse lähteneet mukaan reality-ohjelmaan. Että mitä m
      Sohvaperunat
      18
      1165
    Aihe