Juyha Sipilän kärkihankkeet menevät hyvin.

Pääministeri Juha Sipilän yksi kärkihanke oli ja on normienpurkutalkoot. Itse hän henkilökohtaisesti "purki normeja" omassa (hallinnoimassa- ) yrityksessään muiden rikkomusten lisäksi siten, ettei viranomaisten huomautuksista ja jopa määräyksistä piittaamatta järjestänyt työpisteisiin riittävää riittävää ilmanvaihtoa, kuten erittäin myrkyllisen antimoninpitoisen poistoa, vaikka niissä työntekijät käyttivät juotosaineita jotka sisälsivät antimonia! Siis altistuivat muiden juotosaineiden lisäksi antimonille.
Te sokeasti Juha Sipilään uskovat kertokaa minulle onko niissä lyijyä, tinaa … kertokaa onhan teillä siellä kepun HH:lla inssejä monelta alalta ja kemisti varmasti tietää ja laskee aineet mollin tarkkuudella, ai niin kepukemisti laskee kemian laskut "Helposti tilavuuspainoilla".

Juha Sipilä viha kaikkea sitä mikä puolustaa tavallista kansaa... Maanviljelijöiden ahdingon hän tuntee ja lapioi rahaa aina vain ja lisää, mutta ei sitä, että monet ovat tahot kuten terveysalan ammattiliitot, lehdistö, hoivattavien läheiset jne.
Sipilän kärkihankkeeseen, kaikkien tai lähes "normien poistoon" lienee kuluvan myös valvontaviranomaisten (tehtävien) yksityistäminen. Kun Juha Sipilä, Anne Berner ja muutama muu kepu- ja kokoomusroisto saavat valita valvovan viranomaisen henkilöt ja tehtävät ja laillisen aseman ei varmasti tulisi yhtään valitusta läpi vaikka elävät ja kuolleet olisivat sekaisin kuin siat Antilan sukutilalla.

Juha Sipilä sanoi yhdessä puheessaan tai selvityksessään: "....ainakin Työsuojelunormeja on helpotettava...."
Normienpurkutalkoiden saavutuksilla Juha Sipilä, tämä päävatulaattori, kehui noin viikko pari sitten, "että yli 300 normia on jo purettu". Lait ovat alun perin tehty heikommassa asemassa olevin suojelemiseksi. Juha Sipilä käyttää kaiken tarmonsa heikommassa asemassa olevien olojen heikentämiseksi ja rikkaimpien henkilöiden ja yrityksen kuten maanviljelijöiden tulojen lisäämiseksi.
Kuinka alas kepu voi Juha Sipilän johdolla ja kepun johdon myötävaikutuksella päästä.

1

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        282
        4751
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        135
        3056
      3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

        Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
        Maailman menoa
        50
        2959
      4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        28
        1541
      5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        227
        1242
      6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1189
      7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

        Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
        Maailman menoa
        7
        986
      8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

        Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
        Ikävä
        58
        981
      9. Paskalaista valokuitulakiin

        Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
        Maailman menoa
        52
        969
      10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

        Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
        Ikävä
        78
        961
      Aihe