Pudasjärvi-lehti

Lehdessä kertoi kaupungin kuohukerma meille Impivaaralaisille ja kotiseuturakkaille että kehitysmaista tulevat henkilöt ovat meille suuri tulonlähde. Minä pölijä oon luullu että heidän ylläpitonsa kustannetaan meidän yhteisistä varoista joita myös veroiksi kutsutaan. Mutta ei. Hehän ovat osa tuottavaa yhteiskuntaa kunhan ensin pari-kolmekymmentä vuotta heitä autetaan. Ensi alkuun. On hyvä että kaupungissa on näin viisaita ihmisiä päättävissä asemissa. Mihin joutuisimmekaan ilman heitä?
292204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Kyllä ne kustannukset katetaan verovaroista, niitä maksavat yritykset, yhteisöt, yksityiset, on ansiotuloveroa, arvonlisäveroa, myyntivoittoveroa jne. Pudasjärveläiset eivät köyhdy maahanmuuttajien takia, päinvastoin, ihmisiä työllistyy kymmenittäin ja kunta saa verotuloja.

Äänestä

Ja toki ne tulot ja työpaikat voi aatteen nimissä lahjoittaa naapurikuntaan ja paikka kuihtuu kuihtumistaan.

Aattele jos tänne rakennettas valtion toimesta VANKILA tai joku muu valtion lain perusteella ylläpitämä laitos. Luuletko, että se jäis suomeen rakentamatta, koska Pudasjärveläinen jästi ei halua. Se rakennetaan muualle ja ne työpaikat ja tulot menevät muualle.

Ei tarvitse kauan ihmetellä miksi tämä kaupunki ei ole elinvoimainen. Syöte on paras esimerkki. Jos sitä olisi oikeasti kehitetty vuosikymmenten aikana, olisivat kaupungin tulokertymä kymmenkertainen ja sen myötä työpaikkojakin olisi enemmän. Mutta senkään arvoa ja merkitystä ei tajuta vieläkään. Eikä tulla tajuamaan.

Äänestä

Kohta täällä Pudiksella ruikuttaa muutama Tönkyrätaavi keskenään. Siinä voi sitten kotiseuturakkautta haastella tyytyväisenä ja kunnanrajoja vartioida muiden kaltaistensa kanssa.

Tönkyrä vois nyt kääntyä oikeasti niiden oikeiden instanssien puoleen ruikuttamaan. Eli lainsäätäjien. Maahanmuuttoa ei Pudikselta käsin estetä/pysäytetä. Sulla on Taavi puurot ja vellit sekasin. Tai sitten haluat vain kylvää riitaa?

Äänestä
  • Siis tarkoitin Änkyrä Paavo....

    Äänestä

Koko Pudasjärven kaupunki elää muun Suomen valtiontuilla, etelän veronmaksajat rahoittavat elämisemme. Pudasjärvi on kahdenkymmenen suurimman tuensaajan joukossa. En minä maahanmuuttajia alkaisi tästäkään syyttelemään. Maahanmuuttoa ei estetä myöskään lopettamalla VOKki Pudasjärvellä, typerä jo ajatuksenakin.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201706052200187101

Äänestä
  • Jos Vokkeja ei ylipäätänsä rakennettaisi, kuten Japani, Australia, Unkari ym. toimii, niin paperittomat islamistit kiertäisivät maan kaukaa ja näin säästyvät varat voitaisiin käyttää esim. oman maan syrjäytyneiden auttamiseen. Suomi on pahasti velkainen maa.

    Äänestä

  • Jos VOKkeja ei rakennettaisi mihinkään Euroopassa, niin silloin tilalla olisi jotain muuta. Tuolla typerällä aloitteella, joka koskee ainoastaan PUDASJÄRVEÄ, ei ratkota mitään ongelmia.

    Äänestä

  • Eipäätäeihäntää kirjoitti:

    Jos VOKkeja ei rakennettaisi mihinkään Euroopassa, niin silloin tilalla olisi jotain muuta. Tuolla typerällä aloitteella, joka koskee ainoastaan PUDASJÄRVEÄ, ei ratkota mitään ongelmia.

    VOKkeja kannattaa rakentaa vain lämpimiin maihin jo pelkästään kustannussyistä. Sillä autettaisiin todellisia hädänalaisia monisatakertainen määrä nykyiseen verrattuna.

    Äänestä

  • Eipäätäeihäntää kirjoitti:

    Jos VOKkeja ei rakennettaisi mihinkään Euroopassa, niin silloin tilalla olisi jotain muuta. Tuolla typerällä aloitteella, joka koskee ainoastaan PUDASJÄRVEÄ, ei ratkota mitään ongelmia.

    Eikö paikallisiakaan ongelmia?

    Äänestä

hmm ettekö vieläkään tajua ... mitä pudasjärvestä puuhastellaan ? AI törmänen aivopesee porukkaa tosi lahjakkaasti. Ei kaupunkia haluta kehittää vaan siitä puuhastellaan lahkopitäjää. Keilahallikin kaatui anniskeluoikeuteen... Livon kievaria boikotoitaan saman asian takia vaikka on yksi Livon keskeisimmistä yrityksistä joka tuo näkyvyyttä. Kaupunkia johdetaan kuin kylätoimikuntaa. Kohta kaupunginjohtaja savustetaan ulos ja tulee uusi pormestari. Ja kaikki palvovat ja kumartavat uutta johtajaa ja siunaavat häntä. Jos maahanmuuttajat alkavat käyttää alkoholia, niin saatte ne lähtemään aika nopeasti..

Äänestä
  • No jopa vitsin murjasit. On täällä kyllä ihme porukkaa kirjoittelemassa. Hyvänolon keskukseen ei vaan sovi yks yhteen terveydenhuolto, anniskeluoikeudet- liikunta. Sanoihan tuon järkikin, että mikä ei kuulu joukkoon.

    Kannattaa myös ajatella, että ihmisten solvaaminen/väärien syytösten kirjoittelu mediassa ei ole fiksua. Varsinkin, että nimen kera oikein mustamaalata

    Äänestä

Joo minäkin muistelen että joku henkilö vastusti viimeiseen asti Kesäkievarin anniskeluoikeuksia. Asiaan tarkemmin perehtyneet varmaan tietääkin kyseisen henkilön. Itse en tarkemmin tiedä syytä vastustukseen. Mutta nyt siellä kuitenkin tarjoillaan ainakin olutta. Tai ainakin viime kesänä tarjoiltiin.

Äänestä

AVI myöntää anniskeluvat hakemuksen perusteella, eikä kysele kenenkään ulkopuolisen mielipiteitä lupia myöntäessään. Näin ollen on ihan turhaa sonnan jauhantaa väittää jonkun poliitikon vastustaneen luvan myöntämistä. Henkilökohtaisesti asiasta voi olla mitä mieltä tahansa, lupapäätöksiin sillä ei ole vaikutusta.

Äänestä
  • Tönkyrätaavi tuntuu olevan perillä suurin piirtein kaikista asioista. Voisi jopa kuvitella että ihan tätä kaupungin kuohukermaa tai ainakin sisäpiiriä. Eli sitten hyvä veli/hyvä sisko porukkaa.

    Äänestä

  • Kaikkeahan voi aina kuvitella ja luulla. Minä pyrin selviämään tiedolla, mitä en tiedä, sen selvitän itseäni viisaammilta.

    Äänestä

Oletteko lukenut livon sanomia ? Luettelosta löytyy kaikki muut kylän yrittäjät muttei kesäkievaria. Kyläyhdistys boikotoi kievaria ! Tätä on ihan turha kieltää ja kyllähän se tiedetään kuka livokasta todellisuudessa johtaa... ei puheenjohtaja vaan AI. Hartaustilaisuudetkin alkaneet koululla, ihan naapurissa. Mutta, mutta sana kiertää ja Kievari kukoistaa ja on meidän mökkiläisten kohtaamispaikka, ei homeelle haiseva vanha koulu joka on sisältäkin kuin mikäkin rytöläjä. Kirpparikamppeet sekaisin muiden myynti tuotteiden kanssa.

Äänestä
  • Eipä sitä kievaria talvella kannata mainostaa Livon Sanomissa. Kievarin yrittäjä on läheistä sukua Livokkaan rahastonhoitajan/monitoimileidin kanssa, eivätköhän he pääse tarvittavasta tiedottamisesta yksimielisyyteen, jos yrittäjä niin haluaa.

    Äänestä

  • Tönkyrätaavi kun tietää kaiken ja mitä ei tiijä niin ottaa selevää. Kertoisitko minulle alkuperäiseen keskusteluun liittyen että milloin nämä työvoimapulan paikkaajat oikein lähtevät töihin? Eikö ne nyt oo jo muutaman vuojen kottoutunu tuonne Törrönkankaalle? Kontiolle ainakin oisi lyhyt työmatka.

    Äänestä

  • Aloituksessa ei puhuta työllistämisestä tai työllistymisestä mitään, lähinnä siinä oltiin huolissaan Pudasjärven saamista suurista valtionavuista. Pudasjärvi on tosiaankin muun Suomen elättämä.
    Kontio saa itse vastata työllistämiseensä ja keitä se firmaansa kelpuuttaa. Profin on työllistänyt maahanmuuttajia, myös muualla kuntamme alueella heitä on työllistynyt. Olettaisin kuntapäättäjien ja yritysten katsovan asioita vuosien perspektiivillä, asioita pitää kehittää yhdessä ja pitkäjänteisesti.

    Äänestä

  • Tönkyrätaavi kirjoitti:

    Eipä sitä kievaria talvella kannata mainostaa Livon Sanomissa. Kievarin yrittäjä on läheistä sukua Livokkaan rahastonhoitajan/monitoimileidin kanssa, eivätköhän he pääse tarvittavasta tiedottamisesta yksimielisyyteen, jos yrittäjä niin haluaa.

    leidin ??? rääväsuinen kiroileva äkäinen emäntä. Puhuinkin Livokkaan aikaisemmista painoksista joista ei tämä "leidi" yksin päätä.

    Äänestä

  • On täällä kyllä ilkeää porukkaa, ei voi muuta sanoa.
    Muutaman kerran vuodessa tulee käytyä koululla ja ihailen sitä, että siellä jaksetaan kylätalo pitää pystyssä, järjestetään monia erilaisia tapahtumia, joista varmasti löytyy jokaiselle joku sopiva ja mieleinen mihin osallistua. On vaan hyvä asia, että siellä jaksetaan touhuta ja järjestää monenlaisia tapahtumia ja pitävät kylätalon toimintaa monipuolisena. Kyläkauppa, kirjasto ja kirppis ja lehti ovat vaan plussaa.
    Toivon kovasti voimia niille ihmisille, jotka tekevät siellä työtä kaikkien hyväksi ♥️
    Työtä on varmasti paljon ja tunteja ei lasketa. Itsekseen ei hommat hoidu. Lehden tekeminenkään ei varmasti ihan itsekseen valmistu.
    Olkaa hyvillään siitä, että on monenlaista toimintaa ja ihmisiä, jotka jaksaa sitä pyörittää 😊
    Kievarikin on vaan yksi mukava lisä vireälle kylälle ja mahtuvat mainiosti toimimaan siellä sulassa sovussa.

    Tuollainen ihmisten parjaaminen on kyllä älä-arvoista, törkeää julkista herjaamista.

    Äänestä

  • Joku valittaa Livokkaan toiminnassa mukana olevan järjestävän hartauksia, toinen valittaa toiminnassa mukana olevan kiroilevan!?? Mielestäni Livokkaalla on noidenkin tietojen mukaan monipuolista tarjontaa, jokaiselle jotain. Typeriä aloitteita tehtailemalla ei asioita muuteta, eikä myöskään puskasta huutelemalla. Ainoastaan teot ratkaisevat, ne näiltä puskahuutelijoilta puuttuvat. Nilkasta on helppo pureskella.

    Äänestä

  • Änkyräpaavo kirjoitti:

    Tönkyrätaavi kun tietää kaiken ja mitä ei tiijä niin ottaa selevää. Kertoisitko minulle alkuperäiseen keskusteluun liittyen että milloin nämä työvoimapulan paikkaajat oikein lähtevät töihin? Eikö ne nyt oo jo muutaman vuojen kottoutunu tuonne Törrönkankaalle? Kontiolle ainakin oisi lyhyt työmatka.

    Kuule Paavo, Törrlnkankaalle ei ole tarkoituskaan kotouttaa ketään. Voisitko sinä ystävällisesti jos ottaa asioista selvää? Käy vaikka kysymässä sieltä, että miten ne hommat menee. Voihan se olla toki aika pelottavaa ottaa asioista selvää ja riski sille, että tajuaa änkyröineensä väärää puuta.

    Äänestä

  • Tönkyrätaavi kirjoitti:

    Aloituksessa ei puhuta työllistämisestä tai työllistymisestä mitään, lähinnä siinä oltiin huolissaan Pudasjärven saamista suurista valtionavuista. Pudasjärvi on tosiaankin muun Suomen elättämä.
    Kontio saa itse vastata työllistämiseensä ja keitä se firmaansa kelpuuttaa. Profin on työllistänyt maahanmuuttajia, myös muualla kuntamme alueella heitä on työllistynyt. Olettaisin kuntapäättäjien ja yritysten katsovan asioita vuosien perspektiivillä, asioita pitää kehittää yhdessä ja pitkäjänteisesti.

    Kyllä kai suomalaiset työnantajat ottaa pakolaisia töihin kun palkka kustannuksista valtio kustantaa puolet työnantajalle,tämän hallituksen aikaan saama typerä päätös,ei ole ihme jos suomalaiset on työttömänä.

    Äänestä

Tönkyrätaavi taisi ymmärtää keskustelunavauksen hieman pieleen. Taisin aloituksessa ylistää kuinka hienoa,kauaskatseista,eteenpäinkatsovaa ja ennenkaikkea viisasta ja suvaitsevaa väkeä on kaupungin päättäjät. Kyllä meillä on loistava tulevaisuus edessä. Allergisille tiedoksi että teksti saattaa sisältää sarkasmia.

Äänestä

Aloituksesta poimittua "Lehdessä kertoi kaupungin kuohukerma meille Impivaaralaisille ja kotiseuturakkaille että kehitysmaista tulevat henkilöt ovat meille suuri tulonlähde. Minä pölijä oon luullu että heidän ylläpitonsa kustannetaan meidän yhteisistä varoista joita myös veroiksi kutsutaan".

Pudasjärveläisten elämä kustannetaan muutenkin verovaroilla, suurimpia valtionapujen saajia Suomessa, ilman maahanmuuttajiakin.

Maahanmuuttajille kohdennetaan erikseen valtionapuja.

Kuntaamme virtaavat yhteiset verovarat, sekä pudasjärveläisten että maahanmuuttajien palvelujen toteuttamiseksi, on pääosin kerätty pääkaupunkiseudulta. Tässä ei ole mitään epäselvää, vaikka meillä ei olisi yhtään mamua niin meitä pudasjärveläisiä elätetään kuitenkin valtion tuilla.

Äänestä

Änkyröikää nyt oikein kunnolla kun vielä on mahollista. 20-30 vuotta eteenpäin niin koko Pudasjärvi on melko tyhjä asukkaista. Ei oo muuta jäljellä kuin koko maan kuuluisin ruma sementtipunkkeri silta ja hautuumaa.

Äänestä
  • Pitäähän jonkun SKE-seura-aktiivin jäädä puolustamaan hautumaata ja kaunista siltaa.

    Äänestä

Joko se Kievari pian aukeaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Änkyräpaavo kirjoitti:

Lehdessä kertoi kaupungin kuohukerma meille Impivaaralaisille ja kotiseuturakkaille että kehitysmaista tulevat henkilöt ovat meille suuri tulonlähde. Minä pölijä oon luullu että heidän ylläpitonsa kustannetaan meidän yhteisistä varoista joita myös veroiksi kutsutaan. Mutta ei. Hehän ovat osa tuottavaa yhteiskuntaa kunhan ensin pari-kolmekymmentä vuotta heitä autetaan. Ensi alkuun. On hyvä että kaupungissa on näin viisaita ihmisiä päättävissä asemissa. Mihin joutuisimmekaan ilman heitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu