Nyt kun Eura saa maailman luokan julkisuutta Euroviisuissa,kannattaa kunnan mitä pikimmiten varautua megaluokan julkisuuteen ja järjestämään suunnattoman megaluokan voiton bileet.Euran kunta voisi jo valjastaa kunnan elinkeino asiamiehen valitsemaan tapahtuma järjestävän yrityksen joka on on jo ennalta valittu etukäteen koska tämä yritys on voittanut kilpailutuksen ilman kilpailua Euran kuntalain mukaan,koska muuten kuntalain mukaan kunnanpalveluksessa oleva henkilö saa lähtee tapahtuma järjestäjän omistuksessa olevasta toimistotilasta.
Mikä tärkeintä,juhlapaikka!Nyt kunnan pitää hankkia juhlapaikka läheltä euran keskustaa (Hinnerjoki on metsässä),tietenkään ei voida pitää Euran torilla koska siellä on huopatossu kauppias lauantai aamuisin,mutta vapaata aluetta olisi liikenneympyrän lähellä olevasta yksityis omistuksessa olevalla pellolta,sillä eihän jo kertaalleen ostettuun käyttämöttömääön peltoon kannata ajatella ,tämähän olisi vastoin Euran kuntalakia jossa on järjen käyttö kieletty,ei muuta kuin lompakko käteen ja ostoksille ja lupaamalla optio myyjälle seuraavista maakaupoista,rahalla saa.
Eurariver festarin järjestäjä voisi sitten huolehtia myös alueen siisteydestä ja bajamoista suora putki Eurajokeen,näin kätevästi ravinteet palautuvat nopeasti kiertoon,kiertotaloutta parhaimillaan ja näin koko Eura voisi nauttia juhlan humusta koska juhlatunnelma leviäsi koko jokivarren asukkaiden iloksi niin kuin nytkin ja lopuksi Raumalaisetkin voivat nauttia Euran menestyksestä kultaisella suihkulla.
Juhlien jälkeen kalliisti ostettu pelto voidaan palauttaa takaisin alkuperäiseen käyttöön korvauksetta sillä kuka nyt Euraan enään tulisi?
Darude juhlat
2
124
Vastaukset
- Eivoikäsittää
Kyllä kunnan nyt pitää äkkiä ostaa lisää jäätävän kallista pdltoplänttiä tien toiseltakin puolelta ja ehdottomasti palkata taas uusi kehitysjohtaja tai tulevaisuuspäällikkö pohtimaan, mitä siihen peltopläntille sit koskaan tultais tekemään tai vaan kallispalkkaisena virkamiehenä toteamaan ettei kukaan pysähdy edes vilkaisemaan sitä plänttiä.
- Eijärjenhäivää
Ja kun kunnalla sitä ylimääräistä pätäkkää tuntuu olevan niin ostettakoon vielä kolmaskin peltotilkku ja tietysti vielä päälliskauppana annettakoon100 hehtaaria perämettää kauppasumman lisäksi. Peltotilkkujahan Euran kunta tarvihee, mitäs muuta. Voi sitten pystyttää pellolle banderollin, et kiva kun kävitte.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834423Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243058Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392854Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162615Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122248Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka362171- 132104
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142005Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281707