Nyt kun Eura saa maailman luokan julkisuutta Euroviisuissa,kannattaa kunnan mitä pikimmiten varautua megaluokan julkisuuteen ja järjestämään suunnattoman megaluokan voiton bileet.Euran kunta voisi jo valjastaa kunnan elinkeino asiamiehen valitsemaan tapahtuma järjestävän yrityksen joka on on jo ennalta valittu etukäteen koska tämä yritys on voittanut kilpailutuksen ilman kilpailua Euran kuntalain mukaan,koska muuten kuntalain mukaan kunnanpalveluksessa oleva henkilö saa lähtee tapahtuma järjestäjän omistuksessa olevasta toimistotilasta.
Mikä tärkeintä,juhlapaikka!Nyt kunnan pitää hankkia juhlapaikka läheltä euran keskustaa (Hinnerjoki on metsässä),tietenkään ei voida pitää Euran torilla koska siellä on huopatossu kauppias lauantai aamuisin,mutta vapaata aluetta olisi liikenneympyrän lähellä olevasta yksityis omistuksessa olevalla pellolta,sillä eihän jo kertaalleen ostettuun käyttämöttömääön peltoon kannata ajatella ,tämähän olisi vastoin Euran kuntalakia jossa on järjen käyttö kieletty,ei muuta kuin lompakko käteen ja ostoksille ja lupaamalla optio myyjälle seuraavista maakaupoista,rahalla saa.
Eurariver festarin järjestäjä voisi sitten huolehtia myös alueen siisteydestä ja bajamoista suora putki Eurajokeen,näin kätevästi ravinteet palautuvat nopeasti kiertoon,kiertotaloutta parhaimillaan ja näin koko Eura voisi nauttia juhlan humusta koska juhlatunnelma leviäsi koko jokivarren asukkaiden iloksi niin kuin nytkin ja lopuksi Raumalaisetkin voivat nauttia Euran menestyksestä kultaisella suihkulla.
Juhlien jälkeen kalliisti ostettu pelto voidaan palauttaa takaisin alkuperäiseen käyttöön korvauksetta sillä kuka nyt Euraan enään tulisi?
Darude juhlat
2
119
Vastaukset
- Eivoikäsittää
Kyllä kunnan nyt pitää äkkiä ostaa lisää jäätävän kallista pdltoplänttiä tien toiseltakin puolelta ja ehdottomasti palkata taas uusi kehitysjohtaja tai tulevaisuuspäällikkö pohtimaan, mitä siihen peltopläntille sit koskaan tultais tekemään tai vaan kallispalkkaisena virkamiehenä toteamaan ettei kukaan pysähdy edes vilkaisemaan sitä plänttiä.
- Eijärjenhäivää
Ja kun kunnalla sitä ylimääräistä pätäkkää tuntuu olevan niin ostettakoon vielä kolmaskin peltotilkku ja tietysti vielä päälliskauppana annettakoon100 hehtaaria perämettää kauppasumman lisäksi. Peltotilkkujahan Euran kunta tarvihee, mitäs muuta. Voi sitten pystyttää pellolle banderollin, et kiva kun kävitte.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1493969Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso123531Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai492957Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122932Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1442541- 522241
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist161488"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1051446Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es631324Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t381189