Nyt kun Eura saa maailman luokan julkisuutta Euroviisuissa,kannattaa kunnan mitä pikimmiten varautua megaluokan julkisuuteen ja järjestämään suunnattoman megaluokan voiton bileet.Euran kunta voisi jo valjastaa kunnan elinkeino asiamiehen valitsemaan tapahtuma järjestävän yrityksen joka on on jo ennalta valittu etukäteen koska tämä yritys on voittanut kilpailutuksen ilman kilpailua Euran kuntalain mukaan,koska muuten kuntalain mukaan kunnanpalveluksessa oleva henkilö saa lähtee tapahtuma järjestäjän omistuksessa olevasta toimistotilasta.
Mikä tärkeintä,juhlapaikka!Nyt kunnan pitää hankkia juhlapaikka läheltä euran keskustaa (Hinnerjoki on metsässä),tietenkään ei voida pitää Euran torilla koska siellä on huopatossu kauppias lauantai aamuisin,mutta vapaata aluetta olisi liikenneympyrän lähellä olevasta yksityis omistuksessa olevalla pellolta,sillä eihän jo kertaalleen ostettuun käyttämöttömääön peltoon kannata ajatella ,tämähän olisi vastoin Euran kuntalakia jossa on järjen käyttö kieletty,ei muuta kuin lompakko käteen ja ostoksille ja lupaamalla optio myyjälle seuraavista maakaupoista,rahalla saa.
Eurariver festarin järjestäjä voisi sitten huolehtia myös alueen siisteydestä ja bajamoista suora putki Eurajokeen,näin kätevästi ravinteet palautuvat nopeasti kiertoon,kiertotaloutta parhaimillaan ja näin koko Eura voisi nauttia juhlan humusta koska juhlatunnelma leviäsi koko jokivarren asukkaiden iloksi niin kuin nytkin ja lopuksi Raumalaisetkin voivat nauttia Euran menestyksestä kultaisella suihkulla.
Juhlien jälkeen kalliisti ostettu pelto voidaan palauttaa takaisin alkuperäiseen käyttöön korvauksetta sillä kuka nyt Euraan enään tulisi?
Darude juhlat
2
150
Vastaukset
- Eivoikäsittää
Kyllä kunnan nyt pitää äkkiä ostaa lisää jäätävän kallista pdltoplänttiä tien toiseltakin puolelta ja ehdottomasti palkata taas uusi kehitysjohtaja tai tulevaisuuspäällikkö pohtimaan, mitä siihen peltopläntille sit koskaan tultais tekemään tai vaan kallispalkkaisena virkamiehenä toteamaan ettei kukaan pysähdy edes vilkaisemaan sitä plänttiä.
- Eijärjenhäivää
Ja kun kunnalla sitä ylimääräistä pätäkkää tuntuu olevan niin ostettakoon vielä kolmaskin peltotilkku ja tietysti vielä päälliskauppana annettakoon100 hehtaaria perämettää kauppasumman lisäksi. Peltotilkkujahan Euran kunta tarvihee, mitäs muuta. Voi sitten pystyttää pellolle banderollin, et kiva kun kävitte.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950