Darude juhlat

Euralex

Nyt kun Eura saa maailman luokan julkisuutta Euroviisuissa,kannattaa kunnan mitä pikimmiten varautua megaluokan julkisuuteen ja järjestämään suunnattoman megaluokan voiton bileet.Euran kunta voisi jo valjastaa kunnan elinkeino asiamiehen valitsemaan tapahtuma järjestävän yrityksen joka on on jo ennalta valittu etukäteen koska tämä yritys on voittanut kilpailutuksen ilman kilpailua Euran kuntalain mukaan,koska muuten kuntalain mukaan kunnanpalveluksessa oleva henkilö saa lähtee tapahtuma järjestäjän omistuksessa olevasta toimistotilasta.

Mikä tärkeintä,juhlapaikka!Nyt kunnan pitää hankkia juhlapaikka läheltä euran keskustaa (Hinnerjoki on metsässä),tietenkään ei voida pitää Euran torilla koska siellä on huopatossu kauppias lauantai aamuisin,mutta vapaata aluetta olisi liikenneympyrän lähellä olevasta yksityis omistuksessa olevalla pellolta,sillä eihän jo kertaalleen ostettuun käyttämöttömääön peltoon kannata ajatella ,tämähän olisi vastoin Euran kuntalakia jossa on järjen käyttö kieletty,ei muuta kuin lompakko käteen ja ostoksille ja lupaamalla optio myyjälle seuraavista maakaupoista,rahalla saa.

Eurariver festarin järjestäjä voisi sitten huolehtia myös alueen siisteydestä ja bajamoista suora putki Eurajokeen,näin kätevästi ravinteet palautuvat nopeasti kiertoon,kiertotaloutta parhaimillaan ja näin koko Eura voisi nauttia juhlan humusta koska juhlatunnelma leviäsi koko jokivarren asukkaiden iloksi niin kuin nytkin ja lopuksi Raumalaisetkin voivat nauttia Euran menestyksestä kultaisella suihkulla.

Juhlien jälkeen kalliisti ostettu pelto voidaan palauttaa takaisin alkuperäiseen käyttöön korvauksetta sillä kuka nyt Euraan enään tulisi?

2

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eivoikäsittää

      Kyllä kunnan nyt pitää äkkiä ostaa lisää jäätävän kallista pdltoplänttiä tien toiseltakin puolelta ja ehdottomasti palkata taas uusi kehitysjohtaja tai tulevaisuuspäällikkö pohtimaan, mitä siihen peltopläntille sit koskaan tultais tekemään tai vaan kallispalkkaisena virkamiehenä toteamaan ettei kukaan pysähdy edes vilkaisemaan sitä plänttiä.

    • Eijärjenhäivää

      Ja kun kunnalla sitä ylimääräistä pätäkkää tuntuu olevan niin ostettakoon vielä kolmaskin peltotilkku ja tietysti vielä päälliskauppana annettakoon100 hehtaaria perämettää kauppasumman lisäksi. Peltotilkkujahan Euran kunta tarvihee, mitäs muuta. Voi sitten pystyttää pellolle banderollin, et kiva kun kävitte.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4407
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4229
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4130
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3978
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3404
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3289
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3261
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1150
    Aihe