Seurakuntaoppi ja -laiset

Usein on ajatuksissani seurakunta, mitä se on ja keitä siihen kuuluu. Niin usein saa kuulla seurakuntaopista, niin paljon olen lukenut Raamatusta näitä uskon perusasioita; kaste, uudestisyntyminen, Jumalan lapseuden saaminen, oikeat opit, mm. seurakuntaoppi.
Luin juuri veljeni yhtä sp-viestiä. Se alkoi tuolla Markuksen evankeliumin kohdalla.

Kysyn:
"Kuka on tuo eräs, joka ei ole Jeesuksen seurassa? Mitä ovat nuo riivaajat, joita hän ajaa ulos ihmisestä Jeesuksen nimessä, mutta ei kutenkaan ole ollut Jeesuksen ja opetuslapsien joukossa?"

Jeesuksen vastaus kertoo paljon - kun Jeesuksen nimeen toimii, ei ole Jeesusta vastaan, on Hänen puolella, eikö niin?

Mitä on nuo voimalliset teot, joita tekemällä ei ole Jeesusta vastaan, vaan Hänen puolellaan? Mitä on Kristuksen maljallinen vettä? Onko se Hänen Sanansa?

Markus 9: 38-41:
38 Johannes sanoi hänelle: "Opettaja, me näimme erään, joka ei seuraa meitä, sinun nimessäsi ajavan ulos riivaajia; ja me kielsimme häntä, koska hän ei seurannut meitä".
39 Mutta Jeesus sanoi: "Älkää häntä kieltäkö; sillä ei kukaan, joka tekee voimallisen teon minun nimeeni, voi kohta sen jälkeen puhua minusta pahaa.
40 Sillä joka ei ole meitä vastaan, se on meidän puolellamme.
41 Sillä joka antaa teille juodaksenne maljallisen vettä siinä nimessä, että te olette Kristuksen omia, totisesti minä sanon teille: se ei jää palkkaansa vaille.

9

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onsekummapaikka

      Perusasia = > evenkaliumi kuuleminen, vastaanottaminen, uudestisyntymä, kaste jne..!

      eli mikä ihme siinä on että aina pitää vetää hiukan sivuun, kerrotko aloittaja mistä löydät Raamatustasi kirjoittamasi järjestyksen, j a kun et löydä mistään, miksi silti laitat sen nurinpäin, kerro!

    • Kirjoitin siinä järjestyksessä asioita, joita olen kovasti ajatellut, lukenut ja niistä keskustellut.

      Olen saanut armon uskoa. Ensin olin Sanaa kuulemassa, sitten minut pysäytettiin, sain uskon, sen jälkeen menin rippi-isän luo, sitten menin korjaamaan jälkiäni. Oliko oikea järjestys vanhurskauteen? Kerro!

      Palataan alkuperäiseen viestiini. Osaatko sinä antaa joitain kommentteja (Raamattuun pohjautuvia) joihinkin kysymyksiini? Tai miten sinä koet tuon paikan Raamatusta, mitä itse ajattelet tuon kohdan lukemisen jälkeen?

      • Vaeltava

        Ok, mutta vanhurskauttamiseen ei kuulu rippi-isän luokse meneminen eikä jälkien korjaaminen. Uskovan ihmisen elämään kylläkin voi kuulua.


      • Vaeltava kirjoitti:

        Ok, mutta vanhurskauttamiseen ei kuulu rippi-isän luokse meneminen eikä jälkien korjaaminen. Uskovan ihmisen elämään kylläkin voi kuulua.

        No ei kuulukaan. Ne ovat kuitenkin asioita ja toimia, joita Jumalan lapsen tulee tehdä matkalla Tiellä. Niin synnittömäksi ei pääse, että voisi matkata. Kommentoithan sinäkin aloituskysymyksiini, eikä vain näihin jatkoihin.


      • padasjoenukko
        Vaeltava kirjoitti:

        Ok, mutta vanhurskauttamiseen ei kuulu rippi-isän luokse meneminen eikä jälkien korjaaminen. Uskovan ihmisen elämään kylläkin voi kuulua.

        " Vaeltava "
        -
        Meno rippisän tykö on tekoa, ei uskoa
        Aabraham uskoi ja katsottiin hänelle vanhurskaudeksi .
        -
        1.Moos. 15:6 .
        -


      • näinsemeneetämäasia

        Uskoontullut ihminen korjaa jälkensä sitä mukaa kuin Pyhä Henki niitä nostaa esiin.
        Jos et ole kuuliainen, siitä alkaa jo heti uskovan kasvun hidastuminen ja se taas poikii uutta hitautta ja epäkuuliasuutta, eli oikein teit, niinhä Sakkeuskin teki kuten luemme.
        Jos olet kuulianen, sillä on siunauksensa tavall a tai toisella ennemmin tai myöhemmin.


    • ToivottomuudestaToivoon

      Antaisiko Jeesus itse vastauksen alkuperäiseen kysymykseen Johanneksen evankeliumissa?
      'Minä olen tosi viiniköynnös, ja minun Isäni on viinitarhuri. Jokaisen minussa olevan oksan, joka ei tuota hedelmää, hän karsii pois. Jokaisen oksan, joka tuottaa hedelmää, hän puhdistaa, että se tuottaisi runsaampaa hedelmää. Te olette jo puhtaat sen sanan tähden, minkä olen teille puhunut. Pysykää minussa, niin minä pysyn teissä. Kuten oksa ei voi tuottaa hedelmää itsestään, ellei se pysy viiniköynnöksessä, niin ette tekään, ellette pysy minussa. Minä olen viiniköynnös, te olette oksia. Joka pysyy minussa, ja jossa minä pysyn, hän tuottaa paljon hedelmää, sillä ilman minua te ette saa aikaan mitään. Jos joku ei pysy minussa, hänet heitetään pois kuin oksa, ja se kuivuu.'
      Me emme saa kaikkiin kysymyksiin meitä tyydyttäviä vastauksia. Tiedämme, että opetuslapsetkin ihmettelivät, että näinkö vähän on niitä jotka tulevat autuaaksi. Vastaus tähänkin oli, että pyytäkää ahtaasta portista päästä sisälle. Ei lukumäärää, ei ihmisryhmiä, ei mistä uskontokunnasta tai -liikkeestä, ei mitään muuta tuntomerkkiä kuin edellämainitut ja mitä Raamattu muutakin vastaavaa kertoo.
      Jeesus ei selvästikään halunnut missään vaiheessa tyydyttää meidän uteliaisuuden nälkäämme.
      Meille jää suuri ilon aihe siitä, että olemme itse päässeet ahtaasta portista sisään.
      Iloitsemme uskon ystävistämme, mutta uskomme tietenkin niin, kun kerran Jeesus niin sanoi, että kuka ei ole meitä vastaaan on meidän puolellamme, kun hän kerran Jeesuksen nimeen toimii jne...
      Tämän meille ulkopuolisen toiminta ei ole meiltä pois, mutta ilmeisesti Jeesus hänet hyväksyy. Eikö se olekin iloinen asia?

    • näintänään

      Uskon alkutaipaleella ja kasvun siinä vaiheesa kun ollaan vielä lapsia, voi kuuluua sekin että tarvitaan rippi-isää, ja siinä tapauksessa että menneisyyden sopimist avaativat kohteet ovat kuolleet tai jossain tietymättömissä, silloin voi tulla tilanne että kasvaneempi uskova ikäänkuin vapauttaa heikomman uskovan epätietoisuudesta miten toimia jne.
      myöhemmin jos usko saa kasvaa täyteen miehuuteen, huomaa senkin olleen tarpeetonta, koska kaikki langat kuitenkin on kiinni Jeesuksessa kristuksessa, niin sitä alkaa tajuta että minunkin uskoni lanka on kiinni vaijn Hänessä ja saan keskustella ilman välimiehiä suoraan Pyhän Hengen kanssa joka kirkastaa Kristuksen jokaiseen tilanteeseen ja antaa avun ja vapauden myöskin.

    • JeesusOnAinutTie

      Spekulöaatiot kiinnostavat monia. Kunhan ei lähde spekulaatioiden perään, vaan antaa Jeesuksen Kristuksen pukea syntisen ihmisen vanhurskaudellaan.

      Mark. 16:14 Vihdoin hän ilmestyi myöskin niille yhdelletoista heidän ollessaan aterialla; ja hän nuhteli heidän epäuskoaan ja heidän sydämensä kovuutta, kun he eivät olleet uskoneet niitä, jotka olivat nähneet hänet ylösnousseeksi.

      Mark. 16:15 Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.
      Mark. 16:16
      1. Joka uskoo
      2. ja kastetaan,
      3. se pelastuu;
      4. mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.

      Mark. 16:17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,
      Mark. 16:18 nostavat käsin käärmeitä, ja jos he juovat jotakin kuolettavaa, ei se heitä vahingoita; he panevat kätensä sairasten päälle, ja ne tulevat terveiksi."
      Mark. 16:19 Kun nyt Herra Jeesus oli puhunut heille, otettiin hänet ylös taivaaseen, ja hän istui Jumalan oikealle puolelle.
      Mark. 16:20 Mutta he lähtivät ja saarnasivat kaikkialla, ja Herra vaikutti heidän kanssansa ja vahvisti sanan sitä seuraavien merkkien kautta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      179
      3717
    2. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      30
      2951
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      73
      2838
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2329
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      199
      2245
    6. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      105
      1783
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      45
      1724
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      368
      1666
    9. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      28
      1492
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      205
      1424
    Aihe