Seurakuntaoppi ja -laiset

Usein on ajatuksissani seurakunta, mitä se on ja keitä siihen kuuluu. Niin usein saa kuulla seurakuntaopista, niin paljon olen lukenut Raamatusta näitä uskon perusasioita; kaste, uudestisyntyminen, Jumalan lapseuden saaminen, oikeat opit, mm. seurakuntaoppi.
Luin juuri veljeni yhtä sp-viestiä. Se alkoi tuolla Markuksen evankeliumin kohdalla.

Kysyn:
"Kuka on tuo eräs, joka ei ole Jeesuksen seurassa? Mitä ovat nuo riivaajat, joita hän ajaa ulos ihmisestä Jeesuksen nimessä, mutta ei kutenkaan ole ollut Jeesuksen ja opetuslapsien joukossa?"

Jeesuksen vastaus kertoo paljon - kun Jeesuksen nimeen toimii, ei ole Jeesusta vastaan, on Hänen puolella, eikö niin?

Mitä on nuo voimalliset teot, joita tekemällä ei ole Jeesusta vastaan, vaan Hänen puolellaan? Mitä on Kristuksen maljallinen vettä? Onko se Hänen Sanansa?

Markus 9: 38-41:
38 Johannes sanoi hänelle: "Opettaja, me näimme erään, joka ei seuraa meitä, sinun nimessäsi ajavan ulos riivaajia; ja me kielsimme häntä, koska hän ei seurannut meitä".
39 Mutta Jeesus sanoi: "Älkää häntä kieltäkö; sillä ei kukaan, joka tekee voimallisen teon minun nimeeni, voi kohta sen jälkeen puhua minusta pahaa.
40 Sillä joka ei ole meitä vastaan, se on meidän puolellamme.
41 Sillä joka antaa teille juodaksenne maljallisen vettä siinä nimessä, että te olette Kristuksen omia, totisesti minä sanon teille: se ei jää palkkaansa vaille.

9

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onsekummapaikka

      Perusasia = > evenkaliumi kuuleminen, vastaanottaminen, uudestisyntymä, kaste jne..!

      eli mikä ihme siinä on että aina pitää vetää hiukan sivuun, kerrotko aloittaja mistä löydät Raamatustasi kirjoittamasi järjestyksen, j a kun et löydä mistään, miksi silti laitat sen nurinpäin, kerro!

    • Kirjoitin siinä järjestyksessä asioita, joita olen kovasti ajatellut, lukenut ja niistä keskustellut.

      Olen saanut armon uskoa. Ensin olin Sanaa kuulemassa, sitten minut pysäytettiin, sain uskon, sen jälkeen menin rippi-isän luo, sitten menin korjaamaan jälkiäni. Oliko oikea järjestys vanhurskauteen? Kerro!

      Palataan alkuperäiseen viestiini. Osaatko sinä antaa joitain kommentteja (Raamattuun pohjautuvia) joihinkin kysymyksiini? Tai miten sinä koet tuon paikan Raamatusta, mitä itse ajattelet tuon kohdan lukemisen jälkeen?

      • Vaeltava

        Ok, mutta vanhurskauttamiseen ei kuulu rippi-isän luokse meneminen eikä jälkien korjaaminen. Uskovan ihmisen elämään kylläkin voi kuulua.


      • Vaeltava kirjoitti:

        Ok, mutta vanhurskauttamiseen ei kuulu rippi-isän luokse meneminen eikä jälkien korjaaminen. Uskovan ihmisen elämään kylläkin voi kuulua.

        No ei kuulukaan. Ne ovat kuitenkin asioita ja toimia, joita Jumalan lapsen tulee tehdä matkalla Tiellä. Niin synnittömäksi ei pääse, että voisi matkata. Kommentoithan sinäkin aloituskysymyksiini, eikä vain näihin jatkoihin.


      • Vaeltava kirjoitti:

        Ok, mutta vanhurskauttamiseen ei kuulu rippi-isän luokse meneminen eikä jälkien korjaaminen. Uskovan ihmisen elämään kylläkin voi kuulua.

        " Vaeltava "
        -
        Meno rippisän tykö on tekoa, ei uskoa
        Aabraham uskoi ja katsottiin hänelle vanhurskaudeksi .
        -
        1.Moos. 15:6 .
        -


      • näinsemeneetämäasia

        Uskoontullut ihminen korjaa jälkensä sitä mukaa kuin Pyhä Henki niitä nostaa esiin.
        Jos et ole kuuliainen, siitä alkaa jo heti uskovan kasvun hidastuminen ja se taas poikii uutta hitautta ja epäkuuliasuutta, eli oikein teit, niinhä Sakkeuskin teki kuten luemme.
        Jos olet kuulianen, sillä on siunauksensa tavall a tai toisella ennemmin tai myöhemmin.


    • ToivottomuudestaToivoon

      Antaisiko Jeesus itse vastauksen alkuperäiseen kysymykseen Johanneksen evankeliumissa?
      'Minä olen tosi viiniköynnös, ja minun Isäni on viinitarhuri. Jokaisen minussa olevan oksan, joka ei tuota hedelmää, hän karsii pois. Jokaisen oksan, joka tuottaa hedelmää, hän puhdistaa, että se tuottaisi runsaampaa hedelmää. Te olette jo puhtaat sen sanan tähden, minkä olen teille puhunut. Pysykää minussa, niin minä pysyn teissä. Kuten oksa ei voi tuottaa hedelmää itsestään, ellei se pysy viiniköynnöksessä, niin ette tekään, ellette pysy minussa. Minä olen viiniköynnös, te olette oksia. Joka pysyy minussa, ja jossa minä pysyn, hän tuottaa paljon hedelmää, sillä ilman minua te ette saa aikaan mitään. Jos joku ei pysy minussa, hänet heitetään pois kuin oksa, ja se kuivuu.'
      Me emme saa kaikkiin kysymyksiin meitä tyydyttäviä vastauksia. Tiedämme, että opetuslapsetkin ihmettelivät, että näinkö vähän on niitä jotka tulevat autuaaksi. Vastaus tähänkin oli, että pyytäkää ahtaasta portista päästä sisälle. Ei lukumäärää, ei ihmisryhmiä, ei mistä uskontokunnasta tai -liikkeestä, ei mitään muuta tuntomerkkiä kuin edellämainitut ja mitä Raamattu muutakin vastaavaa kertoo.
      Jeesus ei selvästikään halunnut missään vaiheessa tyydyttää meidän uteliaisuuden nälkäämme.
      Meille jää suuri ilon aihe siitä, että olemme itse päässeet ahtaasta portista sisään.
      Iloitsemme uskon ystävistämme, mutta uskomme tietenkin niin, kun kerran Jeesus niin sanoi, että kuka ei ole meitä vastaaan on meidän puolellamme, kun hän kerran Jeesuksen nimeen toimii jne...
      Tämän meille ulkopuolisen toiminta ei ole meiltä pois, mutta ilmeisesti Jeesus hänet hyväksyy. Eikö se olekin iloinen asia?

    • näintänään

      Uskon alkutaipaleella ja kasvun siinä vaiheesa kun ollaan vielä lapsia, voi kuuluua sekin että tarvitaan rippi-isää, ja siinä tapauksessa että menneisyyden sopimist avaativat kohteet ovat kuolleet tai jossain tietymättömissä, silloin voi tulla tilanne että kasvaneempi uskova ikäänkuin vapauttaa heikomman uskovan epätietoisuudesta miten toimia jne.
      myöhemmin jos usko saa kasvaa täyteen miehuuteen, huomaa senkin olleen tarpeetonta, koska kaikki langat kuitenkin on kiinni Jeesuksessa kristuksessa, niin sitä alkaa tajuta että minunkin uskoni lanka on kiinni vaijn Hänessä ja saan keskustella ilman välimiehiä suoraan Pyhän Hengen kanssa joka kirkastaa Kristuksen jokaiseen tilanteeseen ja antaa avun ja vapauden myöskin.

    • JeesusOnAinutTie

      Spekulöaatiot kiinnostavat monia. Kunhan ei lähde spekulaatioiden perään, vaan antaa Jeesuksen Kristuksen pukea syntisen ihmisen vanhurskaudellaan.

      Mark. 16:14 Vihdoin hän ilmestyi myöskin niille yhdelletoista heidän ollessaan aterialla; ja hän nuhteli heidän epäuskoaan ja heidän sydämensä kovuutta, kun he eivät olleet uskoneet niitä, jotka olivat nähneet hänet ylösnousseeksi.

      Mark. 16:15 Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.
      Mark. 16:16
      1. Joka uskoo
      2. ja kastetaan,
      3. se pelastuu;
      4. mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.

      Mark. 16:17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,
      Mark. 16:18 nostavat käsin käärmeitä, ja jos he juovat jotakin kuolettavaa, ei se heitä vahingoita; he panevat kätensä sairasten päälle, ja ne tulevat terveiksi."
      Mark. 16:19 Kun nyt Herra Jeesus oli puhunut heille, otettiin hänet ylös taivaaseen, ja hän istui Jumalan oikealle puolelle.
      Mark. 16:20 Mutta he lähtivät ja saarnasivat kaikkialla, ja Herra vaikutti heidän kanssansa ja vahvisti sanan sitä seuraavien merkkien kautta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      120
      1301
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      122
      1163
    3. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      48
      1133
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1013
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      99
      853
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      317
      802
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      714
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      636
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      619
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    Aihe