SERTRALIN-lääke

Sertralin-niminen lääke isolla annoksella on taivaan lahja pakko-oireisesta häiriöstä kärsivälle. Ennen lääkitystä elämä oli helvetillistä minulle ja läheisilleni. Jos en olisi aloittanut lääkitystä, niin tuskin yksikään lapsistani olisi järjissään. Onko tämä lääke auttanut muita.

17

15039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voienskesä

      Lääkkeet tuntuvat ja auttavatkin aluksi mutta vaikutus heikkenee pitkässä juoksussa. Toiseksi stressi, kuuma kesä yms. saavat pakkoajatukset aivan holtittomiksi vaikka kuinka popsisi nappeja naamariin. Ensi kesää vitutuksella odottaen.

      • Anonyymi

        Milloin tähän tulee vastauksia?
        Siis pajonko Bergen hoito maksaa Husissa?


    • Oletko siis huomannut Sertralin lääkkeen vaikutuksen heikkenevät? Minulla on toiminut jo noin 15-vuotta.

      • voienskesä

        No mullla ollut Essitalopram. Onkohan rinnakkaisvalmiste?! Taitaa olla.


      • voienskesä kirjoitti:

        No mullla ollut Essitalopram. Onkohan rinnakkaisvalmiste?! Taitaa olla.

        Ei se ihan rinnakkaislääke ole, mutta samantyylinen kyllä.


    • Apuaonollut

      Itse kun aloitin sertralinin syönnin niin pakko-oireet katosivat muutamassa viikossa. Lääkitystä on kestänyt nyt kahdeksan vuotta. Minulla oli niin vakavia pakko-oireita että jouduin psykoosiin ja olin jonkin aikaa suljetulla psykiatrisella. Lääkkeenä on myös risperdalia iltaisin.

    • Ihanaa, että on ollut apua. Tuntuu kyllä ihan epätodelliselta kun ajattelee, mitä lääke voi parhaimmillaan tehdä. Ennen minulla oli sosiaalisissa suhteissa joka suuntaan ongelmia, ja nyt olen aivan normaali ja iloinen toimintakykyinen ihminen. Tuntuu, että lääke tekee olon luonnolliseksi ja omaksi itseksensä, tai ainakin sellaiseksi kuin haluaa olla. Millä annostuksella sinulla menee Sertralin? Onko sinulla ollut haittavaikutuksia? Minulla on kiusallinen ripulivaiva, mutta kyllä sitä sietää mielummin kuin ahdistusta. Vahvistaa toinen lääkityksesi Sertralinin vaikutusta? Onko sekin määrätty pakkoajatuksiin vai kenties psykoosiin.

    • oldpakkoajattelija

      Juu itsellä nyt yli vuosi takana juurikin pakkoajatuksiin ja yleistyneiseen ahdistuneisuuteen. Ei minulle mikään ihme lääke mutta pikkuhiljaa tilanne parantunut. Varmasti tällä lääkkeellä iso merkitys. Alussa ensimmäiset 3 viikkoa oli tosi pahoja ja ahdistus oli todella kovaa mutta bentsojen kanssa tuosta selvittyäni niin tilanne tosiaan parantunut. Kokonaan ei ole oireita poistanut ja ei varmaan sitä suuressa osassa teekään. Nyt on alettu ajamaan lääkettä alas ja ihan kuin olisi tullut takapakkia hivenen mutta voi johtua myös siitä että tietää että nyt lääkitystä vähennetään.
      jotenkin tuntuu että vaikuttanut myös ja ehkä jopa enemmän tuohon yleiseen ahdistuneisuuteen. Enään ei pyöritä päässään kaikkein pahimpia skenaarioita mitä läheisille tai lentomatkalla tai automatkalla jne.. voi tapahtua.

      • Anonyymi

        Miksi lääkettä on alettu "ajamaan alas"? Onko ollut haittavaikutuksia tai muita ongelmia?


    • oldpakkoajattelija

      juu ja annos oli vähän yli vuoden 100 mg ja nyt mennään pelkästään 50mg ja tällä lienee mennään ainakin tämän vuoden loppuun. Itseasiassa taidan ehdottaa että tätä lääkitystä voisi jatkaa koska ei aiheuta itselle pahoja sivuoireita ja ei rajoita normaali elämää millääntavalla alkoholiakin voi ottaa (toki aiheuttaa itsessään ahdistusta eli vähentänyt) . Ainoa haittavaikutus on tuo seksipuolella mutta jotenkuten vehje toimii kuitenkin :) Pidin muuten noita juttuja ns "sähköiskuista" kun lääkettä vähennetään lopetetaan höpö hommana mutta en enää. Tulee sellaisia ovelia säpsähdyksiä ensiksi kun laskin 75 mg pariviikkoa ja nyt laskin 50 mg niin taas tuli pariviikkoa noita. Nyt ei ole enään ilmennyt. Ei minusta mitenkään pelottavia tai edes kovin häiritseviä muuta kuin aluksi kun ei tiennyt mistä on kyse.

    • Pakkoajatuksiin käytetään isoja annoksia, ja ajattelisin että mahtaisiko 50 mg olla paljoakaan hyötyä? Olen minäkin vähän yrittänyt vähentää, mutta sitten jossakin vaiheessa on tullut ahdistusta ja olen lisännyt määrän takaisin 200 mg. Kyllä mä luultavasti syös lopun ikääni tätä tai ainakin jotakin muuta lääkettä. Juu, noi sähköiskun kaltaiset ovat minullekin tuttuja. Niitä tuli aluksi, silloin kun elimistö opetteli lääkkeeseen. Toi seksipuoli on kyllä ei niin mukava sivuvaikutus. Orgasmin saaminen on vaikeampaa kun ennen, eikä muutenkaan ne hommat paljon nappaa. Toisaalta asiaan voi myös vaikuttaa myös yli 20 vuotta kestänyt avioliitto...:).

    • Anonyymi

      Yksikään SSRI ei ole auttanut minun pakko-oireisiin yhtään). Itselläni on siis OCD ja muita diagnooseja. Sen sijaan terapia (mielellään CBT eli Kognitiivinen
      käyttäytymisterapia) auttaa todella hyvin OCD:hen! Suosittelen sitä kaikille jotka siitä vaivasta kärsivät.

    • Anonyymi

      Ite aloitin 2,5vkoa sitten sertan jälleen. Ensin vko 25mg ja sitte nyt mennyt 50mg tämä 1,5vkoa. Ahdistushäiriö ja fyysisenä oireena erityisesti "palantunne" kurkussa, siitä johtuva fyysinen tunne ja tarve nieleskellä. Mukana erittäin runsas syljen eritys. Onko kohtalontovereita? Kuukauden verran yhteensä pitäisi mennä näin ja sitten katsellaan nostellaanko annosta.

      • Anonyymi

        Olen kohtalotoveri. Sen verran voin sanoa että jos lääkkeestä ei ole viim puolessa vuodessa apua, niin kannattaa purkaa lääkitys. Ja lääkkeen lopetusoireet voivat pahentaa oireita paljon, vaikkei itse lääkkeestä apua olisikaan ollut.


      • Anonyymi

        Lääke kannattaa vaihtaa toiseen jos se ei ole alkanut toimimaan kuukaudessa (pakkausselosteessahan sanotaan että sen pitäisi alkaa vaikuttamaan 2-4 viikossa).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lääke kannattaa vaihtaa toiseen jos se ei ole alkanut toimimaan kuukaudessa (pakkausselosteessahan sanotaan että sen pitäisi alkaa vaikuttamaan 2-4 viikossa).

        Juu, mutta riippuu nostaako annosta kuinka nopeasti. Lääke kannatta myös lopettaa, jos vaste on epämääräinen tai ei ole varma vaikutuksesta.


    • Anonyymi

      Niilo joutuu joskus tekemään jotain.

      Elämä on vaikeaa kun on hemmoteltu kakara

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2303
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1539
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      103
      1469
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1382
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1305
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1210
    7. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    8. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      37
      1178
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1087
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1056
    Aihe