Kuntauudistus on tulossa.

Sipilä tarvii rahaa 2 miljardia matubisnekseen, 20.000 virkamiestä saa kenkää. Määräysvalta siirtyy täysimääräisesti Brysseliin.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hyvä, Suomessa on turhia virkamiehiä,sihteerillä sihteeri kunnissa,kuka tarvii kaupunginjohtajaa,en minä ainakaan.

Äänestä

Mistähän hapanleipäkohtauksesta tuossa aloituksessa on kysymys? Ehkä se helpottaa ajan kanssa.

Äänestä
  • Kuntaliitokset heti käyntiin, ennen varsinaista konkurssia.

    Äänestä

  • Persut valtaan ja äkkiä!

    Äänestä

Tuskin edes Brysselistä käsin osattaisiin hoitaa Suomen asioita huomommin kuin nykyään omin voimin. No, ehkäpä maahanmuutto sentään pelastaa Suomen ärjyvältä yövoimaåulalta ja kestävyysvajeelta. Onhan esimerkiksi somalinkielisistä töissä peräti 10 prodenttia ja arabiankielisistä jopa 17,6 prodenttia. (Lähde: Tilastokeskuksen itsepalvelusivut,ajoin raportin Väestö kielen ja pääasiallisen toiminnan mukaan) Lisää näitä moniosaajia Suomeen ja tietysti Kiuruvedellekin, niin ei ole hätäpäivää!

Äänestä
  • hei pertti. kestävyys vaje on pelkkä kusetus josta asiantuntijatki kiistelee että miten se lasketaan.

    Äänestä

Kuka on Pertti? En minä ainakaan. "Kestävyysvaketta" ts, suurta työvoimapulaa on ennustettu Suomeen jo 70-luvulta daakka. Ei vaan vielä ole toteutunut. Vaan pakkohan sen on tulla, kun ministerit, kansanedustajat ja professorit ynnä muut viisaat otaakkelit niin sanovat., Onneksi tilanteeseen on varauduttu tuomalla maahan ktmmeniä tuhansia koneinsinöörejä kehitysmaista. Jotain pieniä åuuyyeita heidän koulutuksessaan on, esimerkiksi luku- ja kirjoitustaito saattaa puuttua. Jyllä Kiuruvwedenkin tulee pitää huoli siitä, että saa osuuden näistä moniosaajista. Samalla kulttuurikin rikastuu kuten on jo tapahtunut mm Oulussa. Olkaa kunnanisäy nyt valppaina!

Äänestä
  • Kiuruvesi uskoi kerralla, edellisistä balkanin pakolaisista saatiin sen verran kokemusta, että päätettiin tämän kokeilun riittävän tämän kunnan osalta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Eivätäänestäkepua kirjoitti:

Sipilä tarvii rahaa 2 miljardia matubisnekseen, 20.000 virkamiestä saa kenkää. Määräysvalta siirtyy täysimääräisesti Brysseliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu