Ranteen MRI lausunto

MinttuMarianna

Osaako joku tulkita lausuntoa. Olen käynyt kahteen kertaan rannekanavan pinneleikkauksessa, viimeisin 9/2018, enmg:ssä 1/2019 edelleen rannekanavaointeen merkkejä.
Mri:ssä 1/2019 lausunnossa kerrotaan aavistuksen normaalipaksuisessa madianushermossa on signaalikorostumaa, lisäksi mainitaan aavistuksen flexorjänteiden ympärillä ödema reaktioita.

Ei kiinnikkeitä, arpea tai gangliota tai muutakaan ulkoista kompressiota karpaalikanavaan.

Lähinnä mietityttää tuo signaalikorostuma. Käsikirurgille aika vasta maaliskuulle. Käsi ja sormet puutuu edelleen ja rasitus alkaa tuottamaan särkyä. Käsi puutuu kyynärpäästä niskaan saakka ja käsi tuntuu kylmältä.

4

607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • carpal-tunnel

      Kirjoitat " Käsi puutuu kyynärpäästä niskaan saakka ja käsi tuntuu kylmältä.".
      En ole lääkäri, mutta maalaisjärjellä ajateltuna rannekanava on täysin eri paikassa, kuin kyynärpää ja niska. Onko esimerkiksi kaularankasi tutkittu?

      Lisäksi kirjoitat, että "Käsi ja sormet puutuu edelleen ja rasitus alkaa tuottamaan särkyä.".
      Siis, vaikka rannekanavasi on leikattu kahdesti, oireesi eivät ole poistuneet? Olisiko nyt syytä tutkia muuta paikkaa, kuin sitä rannetta?

      • Pahajuttu

        Huono on aapeen tilanne.
        Luultavasti joudutaan amputoimaan käsi ranteesta.
        Huonompi juttu.
        Onneksi tehdään hyviä proteeseja nykyisin.
        Toivottavasti on ns huonompi käpälä


      • MinttuMarianna

        Kaularangan/ plexusmagneetissa oli vain protpruusioita, jotka eivät ole hermoradalla. Jäähän tässä tietty muitakin pinnekohtia medianusreitille; olka ja kyynärpää.

        Ehkei käteä tarvitse sentään amputoida 😁


    • ddasdsdsd

      oletko käynyt kirolla joka niksauttaa niskojasi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4556
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2089
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      162
      1492
    4. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1472
    5. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      165
      1468
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      258
      1257
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      196
      1174
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1112
    9. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      1037
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      63
      1011
    Aihe