Kyllä minä niin mieleni pahoitin

Nyt minä kyllä mieleni pahoitin, kun minulta on kielletty palstalla pohtiminenkin. Tämä järkytys liittyy tietysti kysymykseen aborttikyselyn sanamuodoistaja ja mielipidetiedusteluista yleensäkin. Jos kerrankin mietin tuota kyselyä ihan jukisesti, niin heti on porukka lynkkaamassa minut, vaikka kyseessähän ei ollut edes mielipide, vaan julkinen, kirjallisessa muodossaoleva suoritettu ajattelu mielipidemittausten johdannon sanamuodoista.

Menin siis pohtimaan sitä, mikä olisi tulos, jos kysyttäisiinkin eri sanamuodoin eli vaikka olisiko ihmisyksilön elämän lopettaminen kohtuun sinun mielestäsi oikeutettua ja veikkasin, että tulos olisi erilainen, ehkä! Sitten vertasin vielä toista, kuvitteellista kyselyä, joka tehtäisiinkin vaikka rikollisjengin synkimmässä pesässä ja vastausaktiivisuus olisikin 100%. Kysymys voisi kuulua, "onko väkivalta sinun mielestäsi oikeutettua?" Seuraavan päivän Iltalehti sitten julkaisisi tutkimuksen tuloksena, että suomalaiset kannattavat 100% :sti väkivallan käyttöä. Vastustaisin kyllä ehdottomasti tuota kyselyn tulosta ja tukkisin keskustelupalstat heti luettuani tuon tuloksen!

Niin, että miksi niin mieleni pahoitin. No tietenkin siksi, että täällä en saanut pohtia, pitää olla varmat mielipiteet ja ei saa vastustaa mistään syystä yleistä mielialaa. Siitä minä mieleni pahoitin, kun pohdintani jopa poistatettiin.Tai ehkä kuitenkin yp sen poisti, jolloin mieleni pahoitus ei sitten siinä tapauksessa olekaan niin syvästi sieluni pohjaa kouriva ja voin sen sitten jotenkin hyväksyä. Mitäs menin pohtimaan, kun en ymmärrä laajalti lainsäädäntöä enkä osaa valikoida oikeita lainauksia lääkärien julkaisuista. Sekin ottaa niin koville.

Mutta onhan se pettymys kuitenkin,kun kaikkensa teki nätisti ja vain pohti elämän erilaisia vaihtoehtoja. Siinä meni kahvitaukokin ihan joutavaksi löpinäksi, kuten taitaa mennä tämäkin kahvitauko. Tosin lohduttaa, kun en sitä kahvia juo.

4

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko sinusta siis Taloustutkimuksen aborttikysely kelvoton? Sitäkö ajat takaa? Eikös sinua kehotettu antamaan vastuututkijalle ohjeita siitä, miten se oikea tutkimus tehdään, kun kerran tiedät sen niin hyvin. :) Ohjeistuksesi otetaan varmaan kiitollisena vastaan.

      Kummallista, ettei kukaan missään kohtaa ole kyseenalaistanut ko, tutkimusta, ei edes änkyrähihhulifanaatikkoprolife-hellareiden keskuudessa. Ainut paikka missä epäillään tutkimusta, on tämä palsta - vaikka Taloustutkimuksen sivulla on speksit kerrottu.

      "Menin siis pohtimaan sitä, mikä olisi tulos, jos kysyttäisiinkin eri sanamuodoin eli vaikka olisiko ihmisyksilön elämän lopettaminen kohtuun sinun mielestäsi oikeutettua ja veikkasin, että tulos olisi erilainen, ehkä!"

      Sen takia tutkimuksissa käytetään neutraaleja ilmaisuja, että saataisiin mahdollisimman luotettava tulos. Eihän tutkimusta tehdä palvelemaan vain tiettyjen näkökantojen edustajia. Sen kyllä ymmärrän, että prolife-porukoissa käytetään vilpillisiä keinoja, kuten valmiin moraalilatauksen ymppäämistä kysymyksiin, että saataisiin se tulos mikä halutaan. Tästähän oli jo aika hyvä esimerkki Eurovaali-keskustelussa.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/8208827/aanestitko-vaarin-perustein

      Minua niin naurattaa välillä nämä sinun sanavalinnat kun haluat kuulostaa muka hienolta ja oppineelta:
      "niin heti on porukka lynkkaamassa minut, vaikka kyseessähän ei ollut edes mielipide, vaan julkinen, kirjallisessa muodossaoleva suoritettu ajattelu mielipidemittausten johdannon sanamuodoista. "

      Julkinen suoritettu ajattelu? Suoritettu ajattelu? Eikö se ole sama asia kuin mielipide. :))

      Onko pätevän vasta-argumentin esittäminen sinusta lynkkaamista? Ettei tuo nyt olisi jotain uhriutumista, ammattiloukkaantumista tai jotain herkkähipiäisyyttä esimerkiksi?

    • Oikeastaansäälittää

      Uskottavuutesi on kaikin puolin kadonnut. Sinua on viety 12 - 0.

    • Joo, hyökkäys taas, kun menin selittelemäänkin ajatuksiani. Hyi, että kehtaankin ajatella poikkeavasti. Ollaanpa sitä nyt herkällä tuulella, mutta tosikkoagiteeraajat nyt vain ovat sellaisia! Luuletko todella, että se voisi muuttaa mutusi tosiksi, faktoiksi? Turha luulo. Ei sillä tavalla mutut faktoiksi muutu eikä ihmiset lopeta julkaisemasta ajatuksiaan ja mielipititään, vaikka kuinka saisit itku-potku-raivareita.

    • rasittunut

      Voi kauhia aloittaja. Tämä on nyt kyllä vakava asia kun olet pahottanut mieles. Miten aijot nyt selvitä tästä? Kuka puhuikaan ammattiloukkantujista täällä muutaman viikko takaperin... tai uhrin esittämisestä. Ei nyt tule mieleen.... Pitäiskö sun mielestä aborttilakia muuttaa sen takia kun pahoitit mieles? Ja jäi kahvikin juomatta. Koeta jaksaa kyllä se siittä. Jos ei oireet mene ohi niin käännyt lääkärin puoleen sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      187
      3686
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      149
      1117
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1024
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe