Kyllä minä niin mieleni pahoitin

Nyt minä kyllä mieleni pahoitin, kun minulta on kielletty palstalla pohtiminenkin. Tämä järkytys liittyy tietysti kysymykseen aborttikyselyn sanamuodoistaja ja mielipidetiedusteluista yleensäkin. Jos kerrankin mietin tuota kyselyä ihan jukisesti, niin heti on porukka lynkkaamassa minut, vaikka kyseessähän ei ollut edes mielipide, vaan julkinen, kirjallisessa muodossaoleva suoritettu ajattelu mielipidemittausten johdannon sanamuodoista.

Menin siis pohtimaan sitä, mikä olisi tulos, jos kysyttäisiinkin eri sanamuodoin eli vaikka olisiko ihmisyksilön elämän lopettaminen kohtuun sinun mielestäsi oikeutettua ja veikkasin, että tulos olisi erilainen, ehkä! Sitten vertasin vielä toista, kuvitteellista kyselyä, joka tehtäisiinkin vaikka rikollisjengin synkimmässä pesässä ja vastausaktiivisuus olisikin 100%. Kysymys voisi kuulua, "onko väkivalta sinun mielestäsi oikeutettua?" Seuraavan päivän Iltalehti sitten julkaisisi tutkimuksen tuloksena, että suomalaiset kannattavat 100% :sti väkivallan käyttöä. Vastustaisin kyllä ehdottomasti tuota kyselyn tulosta ja tukkisin keskustelupalstat heti luettuani tuon tuloksen!

Niin, että miksi niin mieleni pahoitin. No tietenkin siksi, että täällä en saanut pohtia, pitää olla varmat mielipiteet ja ei saa vastustaa mistään syystä yleistä mielialaa. Siitä minä mieleni pahoitin, kun pohdintani jopa poistatettiin.Tai ehkä kuitenkin yp sen poisti, jolloin mieleni pahoitus ei sitten siinä tapauksessa olekaan niin syvästi sieluni pohjaa kouriva ja voin sen sitten jotenkin hyväksyä. Mitäs menin pohtimaan, kun en ymmärrä laajalti lainsäädäntöä enkä osaa valikoida oikeita lainauksia lääkärien julkaisuista. Sekin ottaa niin koville.

Mutta onhan se pettymys kuitenkin,kun kaikkensa teki nätisti ja vain pohti elämän erilaisia vaihtoehtoja. Siinä meni kahvitaukokin ihan joutavaksi löpinäksi, kuten taitaa mennä tämäkin kahvitauko. Tosin lohduttaa, kun en sitä kahvia juo.

4

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko sinusta siis Taloustutkimuksen aborttikysely kelvoton? Sitäkö ajat takaa? Eikös sinua kehotettu antamaan vastuututkijalle ohjeita siitä, miten se oikea tutkimus tehdään, kun kerran tiedät sen niin hyvin. :) Ohjeistuksesi otetaan varmaan kiitollisena vastaan.

      Kummallista, ettei kukaan missään kohtaa ole kyseenalaistanut ko, tutkimusta, ei edes änkyrähihhulifanaatikkoprolife-hellareiden keskuudessa. Ainut paikka missä epäillään tutkimusta, on tämä palsta - vaikka Taloustutkimuksen sivulla on speksit kerrottu.

      "Menin siis pohtimaan sitä, mikä olisi tulos, jos kysyttäisiinkin eri sanamuodoin eli vaikka olisiko ihmisyksilön elämän lopettaminen kohtuun sinun mielestäsi oikeutettua ja veikkasin, että tulos olisi erilainen, ehkä!"

      Sen takia tutkimuksissa käytetään neutraaleja ilmaisuja, että saataisiin mahdollisimman luotettava tulos. Eihän tutkimusta tehdä palvelemaan vain tiettyjen näkökantojen edustajia. Sen kyllä ymmärrän, että prolife-porukoissa käytetään vilpillisiä keinoja, kuten valmiin moraalilatauksen ymppäämistä kysymyksiin, että saataisiin se tulos mikä halutaan. Tästähän oli jo aika hyvä esimerkki Eurovaali-keskustelussa.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/8208827/aanestitko-vaarin-perustein

      Minua niin naurattaa välillä nämä sinun sanavalinnat kun haluat kuulostaa muka hienolta ja oppineelta:
      "niin heti on porukka lynkkaamassa minut, vaikka kyseessähän ei ollut edes mielipide, vaan julkinen, kirjallisessa muodossaoleva suoritettu ajattelu mielipidemittausten johdannon sanamuodoista. "

      Julkinen suoritettu ajattelu? Suoritettu ajattelu? Eikö se ole sama asia kuin mielipide. :))

      Onko pätevän vasta-argumentin esittäminen sinusta lynkkaamista? Ettei tuo nyt olisi jotain uhriutumista, ammattiloukkaantumista tai jotain herkkähipiäisyyttä esimerkiksi?

    • Oikeastaansäälittää

      Uskottavuutesi on kaikin puolin kadonnut. Sinua on viety 12 - 0.

    • Joo, hyökkäys taas, kun menin selittelemäänkin ajatuksiani. Hyi, että kehtaankin ajatella poikkeavasti. Ollaanpa sitä nyt herkällä tuulella, mutta tosikkoagiteeraajat nyt vain ovat sellaisia! Luuletko todella, että se voisi muuttaa mutusi tosiksi, faktoiksi? Turha luulo. Ei sillä tavalla mutut faktoiksi muutu eikä ihmiset lopeta julkaisemasta ajatuksiaan ja mielipititään, vaikka kuinka saisit itku-potku-raivareita.

    • rasittunut

      Voi kauhia aloittaja. Tämä on nyt kyllä vakava asia kun olet pahottanut mieles. Miten aijot nyt selvitä tästä? Kuka puhuikaan ammattiloukkantujista täällä muutaman viikko takaperin... tai uhrin esittämisestä. Ei nyt tule mieleen.... Pitäiskö sun mielestä aborttilakia muuttaa sen takia kun pahoitit mieles? Ja jäi kahvikin juomatta. Koeta jaksaa kyllä se siittä. Jos ei oireet mene ohi niin käännyt lääkärin puoleen sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      139
      2764
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      231
      2127
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      52
      1916
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      193
      1897
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1700
    6. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      142
      1515
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      80
      1436
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1168
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      311
      1014
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      885
    Aihe