Onko kukaan kokeillut kasvattaa kaktuksia siemenestä? Huomasin vaan, että Kiinasta saisi tilattua siemeniä, ainakin myynti-ilmoituksia löytyi vaikka kuinka paljon. Mitenhän se idättäminen onnistuisi?
Kaktuksen siemenet
2
165
Vastaukset
- poltinkarva
Siementen tuonti Kiinasta on aika arveluttavaa puuhuu. Siementen mukana voi tulla kasvitauteja ja ties mitä tuholaisia. Suomesta saa riittävästi kaktuksia ja kaktuksien siemeniä.
- VieraslajienTorjunnasta
Laittakaa sitten niitä kasveja ja siemeniä, joita Suomessa on, reilummin jakoon, esim. kirppareilla, etteivät ihmiset tilaile sitten, niitä kasvitauteja Suomeen.
Eikä luontoon pidä heitellä mitään. Luonto ei ole huonekasvien kaatopaikka.
Moni kasvi voi pärjätä, ihan pakkasissakin ja kesällä aiheuttaa paljon tuhoa, haitallisena vieraslajina ja vesistöissä, joten Suomi on täysin jäljessä, mitä tulee haitallisten vieraslajien torjuntaan ja tuontikieltoihin.
Esim. Uudessa-Seelannissa, ollaan tarkkoja tullissa, ettei sinne saa viedä, minkään vieraslajin siemeniä, tai taimia. Suomessa ei sellaisesta, edes infota.
Lukekaa Ilkka Hanskin: Saarille, luonnon monimuotoisuutta kartoittamassa - kirja, jossa käsitellään niin ilmastonmuutosta, kuin vieraslajien uhkia. Suosittelen.
Suomessakin ilmasto lämpenee, joten vieraslajit ovat todellinen uhka, muutkin kuin lupiinit, jättiputket, japanin tatarit jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.33212227Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko463580- 823169
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1262950- 1002854
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam642632Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1592546Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2732439- 451511
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �151498