No, tässä on jo varmasti erinomainen kamera, kun ei nuo muut ole teitä oikein lämmittäneet:
https://www.proshop.fi/Kamerat/Sony-Cyber-shot-DSC-WX500-Black/2489714
Tässä eräs arvostelu:
https://testit.digi-kuva.fi/test/kamerat/sony/sony-cyber-shot-dsc-wx500/
Mutta mitä tarkoittaa tuo etsin, jota tuossa kaipaillaan? Näkeehän sen jo siitä kuvasta, mitä sillä tähdätään.
Olisko tämä sitten hyvä?
7
976
Vastaukset
Tuosta samasta käytiin keskustelu juuri pari päivää sitten:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15546155/onkohan-hyvakin-sony
Eli kyse on pienikennoisesta kamerasta pitkällä zoomilla. Homma on vähän kuin katsoisi erilaisia polkupyöriä. Ei millään pääse yhtä nopeasti kuin autolla. Olitko sinä edellisessäkin takana?
Canonisti aina tyrkyttää sitä etsintä. Onhan siitä joskus hyötyä, mutta ilmankin pärjää. Jos etsintä ei kaipaa, niin ei kaipaa.
Jos kuvanlaatua kaipaa, niin tässä on paras diili:
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/28532/gscjg/Canon-PowerShot-G7-X-Mark-II-digikamera- Canonisti_
Etsin ja oikea kuvausasento vaikuttaa kuvan tärähtäniseen enemmän kuin yksikään vakaaja. Etsimettömät härpäkkeitä ovat syvältä.
Toki voi pitää kameran alla pientä jalustaa, esimerkiksi pientä Gorillapod’ia ja tule kamera aina johonkin pintaan. Se ei ole kovin vaikeaa, mutta jalustan kanssa tuo ei enää mene taskuun. Canonisti_ kirjoitti:
Etsin ja oikea kuvausasento vaikuttaa kuvan tärähtäniseen enemmän kuin yksikään vakaaja. Etsimettömät härpäkkeitä ovat syvältä.
Toki voi pitää kameran alla pientä jalustaa, esimerkiksi pientä Gorillapod’ia ja tule kamera aina johonkin pintaan. Se ei ole kovin vaikeaa, mutta jalustan kanssa tuo ei enää mene taskuun.Sinä jauhat tuota samaa aina. Vakaan kuvausasennon voi ottaa myös ilman etsintä.
- 281
Mieluummin tuuman kennolla varustettu Panasonic DMC-TZ100. Gigantissa ja Verkkiksessä 450,00€! Tekee full-hd-videota mp4-muodossa ja myös 4K:ta.
- Canonisti_
Tiimarin on kovin vähän, kun alkaa hämärtämään. MFT tai APS-C kenno, jos kyse on ainoasta kamerasta.
Minulla on yksi pikkukennoinen turhan pitkällä zoomilla ja ilman etsintä, koska muunlaisia ruggeroituja ei saa tällä hetkellä. Käytän sitä lähinnä lomilla hiekkarannalla, keskellä päivää se toimii noissa olosuhteissa. Siihen on pikkuruinen Gorillapod jalusta, joten sen voi tarvittaessa tukea johonkin. Ainoaksi kameraksi tuollainen ei kelpaa.
- epävarmuuskovaivaa
Varmasti omassa sarjassaan ihan hyvä, mutta ei erinomainen, lieneekö noissa pikkukennoisissa yhtään kameraa, jota voisi sanoa sarjassaan erinomaiseksi, tai ehkä joku jossa on etsin ja RAW ja kuvanlaatu on paras mahdollinen mitä pikkukennoinen ylipäänsä voi tuottaa. Jos peruspokkaria halajat, niin paree valita kennokoko astetta isompi, eli tuumainen. Panasonic TZ100 on kamera, jota voin suositella kokemuksen perusteella itsekin. Kuvanlaatu kelpaa ainakin mulle niihin kuviin mihin kyseistä kameraa käytän, sitten kun ei kelpaa, niin mukana on kinokennoinen Nikon.
- Tsuumikosh
WX500... Saattaa olla hyvä hinta-laatusuhteeltaan, varsinkin jos sen saa alle 200 euron hintaan. Maisemiin ja lähikuviin. Mutta jos nimenomaan pienikennoista, mahdollisimman pientä taskukameraa etsitään, ja halpaa, niin ehkä joku s2900... On erittäin pienikokoinen. Kennokoko suunnilleen samaa kuitenkin.
https://hintaopas.fi/category.php?k=97&t=31
https://duckduckgo.com/?q=s2900 hintavertailu&t=ffab&ia=web
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1416698
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495759- 1234911
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434500Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?533915- 623081
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522976Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242452- 422290
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152207