Nokian motarille 120 km/h rajoitus !

ja_heti_ensi_kesänä

Nokia-Tampere moottoritien nopeus pitää nostaa takaisin 120 km/h kesäajan nopeusrajoitusten ajaksi.
Nopeus oli aikanaan 120 km/h, mutta se laskettiin teiden välissä olevan turva-aidan puutteen vuoksi. Nyt aita on ja ollut jo toista kymmentä vuotta, joten mitään estettä nopeuden nostamiselle ei ole.
Tampere-Lempäälä välilläkin on kesäaikana 120 km/h nopeusrajoitus, vaikka liiikennettä on vähintään kolmin kertainen määrä.
Nokian moottoritie on melkein tikkusuora verrattuna Helsingin motariin Sääksjärven ja Kuljun liittymien luona ja moottoritien pinta korjattiin viimekesänä, joten senkin vuoksi nopeusrajoituksen nostolle ei ole esteitä.
Ja tämä pitää saada voimaan heti ensi kesänä !

9

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VauhtiVille

      Kenen auto muka kulkee niin lujaa? Mun Trabantilla pääsee nippa nappa yhreksääkymppiä kaasu pohjassa.

    • anonyymi_bQB

      Ja mitäs sitten tapahtuu jos ei sitä saada ensi kesäksi voimaan?

      • synonyymi_bQB

        Sit ajetaan kilpaa poliiseitten kaa. Se on jännää.


      • Turvallistamatkaa

        Mennään niin kuin nyt, hieman jännäten n.120km/h ja huomio liikenteestä karkaa poliiseja tarkkaillessa eli turvallisempi olisi, jos saisi ajaa laillisesti 120km/h ja voisi keskittyä kaikilla aisteilla liikenneturvallisuuteen.


    • tervemenoa

      Onko kiire pois Nokialta?

    • Järjetöntä. Mikvarte ei voitas pitää samat vauhdit kesät talvet.

      • Anonyymi

        Nokian - Tre motarilla on pitkään ollut sama rajoitus kesät talvet. Rajoitus on sitäpaitsi "kattonopeus". Monesti joutuu ajamaan hiljempaa, eli sopivalla tilannenopeudella.


    • Anonyymi

      Aamulehdessä ehdotettiin 60km/h:n rajoitusta siihen..Minä kannatan sitä myös

      • Anonyymi

        Nykyinen satasen rajoitus on ihan hyvä. Ikävä jos motari puretaan pois ja tulee hitaat väylät tilalle. Tampereella ei ole ilmeisesti tonttitilaa ja kasvumahdollisuuksia. Sitten yritetään kaikkea muuta kikkailua.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6852
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4371
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      47
      3678
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3482
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3418
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      186
      3379
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2899
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2604
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      43
      2431
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1814
    Aihe