Nokian motarille 120 km/h rajoitus !

ja_heti_ensi_kesänä

Nokia-Tampere moottoritien nopeus pitää nostaa takaisin 120 km/h kesäajan nopeusrajoitusten ajaksi.
Nopeus oli aikanaan 120 km/h, mutta se laskettiin teiden välissä olevan turva-aidan puutteen vuoksi. Nyt aita on ja ollut jo toista kymmentä vuotta, joten mitään estettä nopeuden nostamiselle ei ole.
Tampere-Lempäälä välilläkin on kesäaikana 120 km/h nopeusrajoitus, vaikka liiikennettä on vähintään kolmin kertainen määrä.
Nokian moottoritie on melkein tikkusuora verrattuna Helsingin motariin Sääksjärven ja Kuljun liittymien luona ja moottoritien pinta korjattiin viimekesänä, joten senkin vuoksi nopeusrajoituksen nostolle ei ole esteitä.
Ja tämä pitää saada voimaan heti ensi kesänä !

9

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VauhtiVille

      Kenen auto muka kulkee niin lujaa? Mun Trabantilla pääsee nippa nappa yhreksääkymppiä kaasu pohjassa.

    • anonyymi_bQB

      Ja mitäs sitten tapahtuu jos ei sitä saada ensi kesäksi voimaan?

      • synonyymi_bQB

        Sit ajetaan kilpaa poliiseitten kaa. Se on jännää.


      • Turvallistamatkaa

        Mennään niin kuin nyt, hieman jännäten n.120km/h ja huomio liikenteestä karkaa poliiseja tarkkaillessa eli turvallisempi olisi, jos saisi ajaa laillisesti 120km/h ja voisi keskittyä kaikilla aisteilla liikenneturvallisuuteen.


    • tervemenoa

      Onko kiire pois Nokialta?

    • Järjetöntä. Mikvarte ei voitas pitää samat vauhdit kesät talvet.

      • Anonyymi

        Nokian - Tre motarilla on pitkään ollut sama rajoitus kesät talvet. Rajoitus on sitäpaitsi "kattonopeus". Monesti joutuu ajamaan hiljempaa, eli sopivalla tilannenopeudella.


    • Anonyymi

      Aamulehdessä ehdotettiin 60km/h:n rajoitusta siihen..Minä kannatan sitä myös

      • Anonyymi

        Nykyinen satasen rajoitus on ihan hyvä. Ikävä jos motari puretaan pois ja tulee hitaat väylät tilalle. Tampereella ei ole ilmeisesti tonttitilaa ja kasvumahdollisuuksia. Sitten yritetään kaikkea muuta kikkailua.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11656
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5509
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2807
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2425
    5. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      14
      2019
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1891
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1885
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      30
      1803
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1526
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1498
    Aihe