Suojelupoliisi on varoittanut suomalaisia yhtiöistä yhteistoiminnasta kiinalaisten yhtiöiden kanssa, nämä kun saattavat syyllistyä vakoiluun valtion hyväksi. Ottamatta kantaa tähän väitteeseen, ei voi muuta kuin ihmetellä SUPO:n epätasapuolisuutta suomalaisten turvallisuuden puolustajana.
Muutama vuosi sitten tuli esiin, kuinka USA:n teknologiayritykset vakoilevat laajasti kaikkia eurooppalaisia maita Yhdysvaltain valtion hyväksi. Törkein tapaus lienee se, kun jopa liittokansleri Merkelin puheluita kuunneltiin. Eurooppalaisetkin joutuvat pakosta esittämään joitakin "toverillisia" vastalauseita mutta julkisuudessa asiasta vaiettiin mahdollisimman paljon.
Nyt kun Trump on aloittanut taloussodan Kiinaa vastaan ja ottanut kohteeksi kiinalaiset teknologiayhtiöt, SUPO:kin on rientänyt innolla mukaan tähän kampanjaan. Missä olivat SUPON varoitukset Googlea, Applea, Microsoftia ym. USA-yhtiöitä vastaan silloin kun eurooppalaisiin kohdistunut vakoilu paljastui. Tässä oli kuitenkin kyse törkeästä ja laajamittaisesta vakoilusta ei ainoastaan Trumpin propagandakoneiston lietsomista epäilyistä. Kenen palveluksessa SUPO lopulta on?
Onko SUPO USA:n organisaatio
5
160
Vastaukset
- Abrahamm
Etkö sitä ole ennen tiennyt,että SUPO on puhdas oikeistopuolueen ja Yhdysvaltikin pyörittämä laitos ja jolla hirvittävä historiakin Suomen ihmisoikeus rikkomuksissakin !? (Portartur )
Hääräähän se näilläkin palstoilla !?
Täällä se pi onkin !- fgdsfdsfsfsdf
Supo on amerikkalaisen rahaeliitin ja republikaanien palveluksessa.
Suomeen pitää saada vasemmistoenemmistö eduskuntaan, niin se panee SUPO:n kuriin ja leikkaa sen määrärahoja.
- Anonyymi
Älkää höpiskö. Ei ole tietenkään varoittanut yhteistoiminnasta kiinalaisten yritysten kanssa. On vain varoittanut yritysvakoilun mahdollisuudesta, joka on aina otettava huomioon kehittyvien talouksien kohdalla.
Yritysvakoilua on harrastettu kehittyvissä talouksissa niin kauan kuin yritykset ja oma tuotekehitys ovat vakaalla pohjalla. Näin toimivat aikanaan japanilaiset ja korealaiset ja luonnollisesti myös kiinalaiset.
Vakoilu on arkipäivää. Yhteistyötä ei sen vuoksi tarvitse katkaista. Siihen pitää vain osata varautua. - Anonyymi
Supo-kolhoosista varoitan ääri-oikeistolaisena ja epädemokraattisena laitoksena !? Sekin on jäänne Lapuan liikkeestä sorvatut poliisivoimista,1948, kun Yhdysvallat sekaantui Suomen vaaliin väittämällä Kommunistien vallankaapasuhalla !?
Kommunistit sai kuitenkin Suomen hyvinnvoinnin alkuun !?- Anonyymi
Buahhah hah haa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1211807Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2661524- 681409
- 751372
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991117Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531116- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893