Onko SUPO USA:n organisaatio

kivipaasi

Suojelupoliisi on varoittanut suomalaisia yhtiöistä yhteistoiminnasta kiinalaisten yhtiöiden kanssa, nämä kun saattavat syyllistyä vakoiluun valtion hyväksi. Ottamatta kantaa tähän väitteeseen, ei voi muuta kuin ihmetellä SUPO:n epätasapuolisuutta suomalaisten turvallisuuden puolustajana.

Muutama vuosi sitten tuli esiin, kuinka USA:n teknologiayritykset vakoilevat laajasti kaikkia eurooppalaisia maita Yhdysvaltain valtion hyväksi. Törkein tapaus lienee se, kun jopa liittokansleri Merkelin puheluita kuunneltiin. Eurooppalaisetkin joutuvat pakosta esittämään joitakin "toverillisia" vastalauseita mutta julkisuudessa asiasta vaiettiin mahdollisimman paljon.

Nyt kun Trump on aloittanut taloussodan Kiinaa vastaan ja ottanut kohteeksi kiinalaiset teknologiayhtiöt, SUPO:kin on rientänyt innolla mukaan tähän kampanjaan. Missä olivat SUPON varoitukset Googlea, Applea, Microsoftia ym. USA-yhtiöitä vastaan silloin kun eurooppalaisiin kohdistunut vakoilu paljastui. Tässä oli kuitenkin kyse törkeästä ja laajamittaisesta vakoilusta ei ainoastaan Trumpin propagandakoneiston lietsomista epäilyistä. Kenen palveluksessa SUPO lopulta on?

5

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Abrahamm

      Etkö sitä ole ennen tiennyt,että SUPO on puhdas oikeistopuolueen ja Yhdysvaltikin pyörittämä laitos ja jolla hirvittävä historiakin Suomen ihmisoikeus rikkomuksissakin !? (Portartur )

      Hääräähän se näilläkin palstoilla !?
      Täällä se pi onkin !

      • fgdsfdsfsfsdf

        Supo on amerikkalaisen rahaeliitin ja republikaanien palveluksessa.

        Suomeen pitää saada vasemmistoenemmistö eduskuntaan, niin se panee SUPO:n kuriin ja leikkaa sen määrärahoja.


    • Anonyymi

      Älkää höpiskö. Ei ole tietenkään varoittanut yhteistoiminnasta kiinalaisten yritysten kanssa. On vain varoittanut yritysvakoilun mahdollisuudesta, joka on aina otettava huomioon kehittyvien talouksien kohdalla.

      Yritysvakoilua on harrastettu kehittyvissä talouksissa niin kauan kuin yritykset ja oma tuotekehitys ovat vakaalla pohjalla. Näin toimivat aikanaan japanilaiset ja korealaiset ja luonnollisesti myös kiinalaiset.

      Vakoilu on arkipäivää. Yhteistyötä ei sen vuoksi tarvitse katkaista. Siihen pitää vain osata varautua.

    • Anonyymi

      Supo-kolhoosista varoitan ääri-oikeistolaisena ja epädemokraattisena laitoksena !? Sekin on jäänne Lapuan liikkeestä sorvatut poliisivoimista,1948, kun Yhdysvallat sekaantui Suomen vaaliin väittämällä Kommunistien vallankaapasuhalla !?

      Kommunistit sai kuitenkin Suomen hyvinnvoinnin alkuun !?

      • Anonyymi

        Buahhah hah haa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      166
      3806
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      75
      2999
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2091
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1921
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      46
      1818
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1301
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1248
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1240
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1028
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      738
    Aihe