Perussuomalaiset pelastaa Suomen!

https://yle.fi/uutiset/3-10633111
Todellinen kannatus Perussuomalaisilla on 12% virhemarfinaali 2,8%= 14,8%.
Vielä on kasvupotentiaalia mahtavasti, koska 40%:a äänestäjistä ei ole vielä päättänyt puoluetta.
Suurin osa näistä jättää joko äänestämättä tai äänestää Perussuomalaisia.

Vanhustenhuollosta käytävä keskustelu sataa vielä SDP:n laariin, kunnes äänestäjät tajuaa heidän olevan yhtä syyllisiä, kuin Kokoomus. Edellisessä hallituksessa, joka mahdollisti Esperi Caren ja muiden veroparatiisiyhtiöden maihinnousun oli SDP, Kokoomus, Vihreät, Vasemmistoliitto ja RKP.

Äänestäjien ei nyt kannata luottaa mediaan, vaan keskustella työtoverien, sukulaisten ja tuttavien kanssa etteivät edellisessä hallituksessa olleet pääse enää valtaan. Kannattaa muistaa, että Halla-aho heitettiin ulos hallituksesta, koska hän olisi paljastanut väärinkäytökset.

Perussuomalaiset tarvitsee vielä 3%:n nousun lyödäkseen Kepun ja Vihreät. Tosin tarvitaan vielä 6%:n nousu niin Perussuomalaiset on pääministeri puolue. Se olisi oike muutos!
Mikäli haluat, että suomalaiset vanhukset tulee hoidetuksi äänestät Perussuomea.
SDP on aivan samassa veneessä, kuin Kokoomus, Vihreät ja RKP.
Mikäli omalla paikkakunnallasi on Esperi Care tai Pörriäinen hoitamassa terveyspalveluja, voit katsoa mitkä puolueet ovat kunnanhallituksessa päättäjinä.

23

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä-tilanne

      Nyt on todella hyvä pöhinä persujen kannatuksessa. Hyvä niin ja jos vauhti vielä tästä kiihtyy, saattaa hyvinkin käydä niin, että saamme Jussi Halla-ahon pääministeriksi. Siihen ainakin pyrimme.

      Nyt ei ole pelkoa siitä, että persut pettäisivät, koska petturi Soini on pois puoleesta. Nyt ei enää tyritä vaan hoidetaan Suomen asiat kuntoon. Kaikki mukaan kannattamaan Perussuomalaisia!!

      • Pankka sana kiertämään, koska media vääristelee asioita. Poliisit on määrätty vihapuhe jahtiin, jottei kukaan kirjoita totuutta politiikoista.
        Toinen mitä pitää tehdä on hoitaa kaikki ihmiset äänestämään. Viekää lähipiirissänne tai naapurissanne asuvat huonokuntoiset äänestämään jo ennakkon.


      • hakkaraineneristettävä

        Hakkarainen turvasäilöön,ettei pääse töpeksimään,kunnon känni möhläys äänestäjät leviää,kuin varpusparvi.


      • Lukiolaislikka
        hakkaraineneristettävä kirjoitti:

        Hakkarainen turvasäilöön,ettei pääse töpeksimään,kunnon känni möhläys äänestäjät leviää,kuin varpusparvi.

        Hakkarainen on varma läpimenijä. Hakkarainen voisi olla hyvä opetusministeri, niin saataisiin koulujen opetusohjelmat järkeviksi. Pakkoruotsista olisi vihdoinkin päästävä eroon.


      • auuvt

        Jussi pettää.
        Persuissa ei pettämätöntä ole. Puolueen peruslinja on valtataistelu, jossa vahvin voittaa. Keinoja kaihtamatta.
        Persuille raha kelpaa ja Kokoomuspampuilla sitä on.
        On vain ajan kysymys milloin Jussi pettää tyhmät alaisensa.


      • Perussvaivihreä
        Perusnuori kirjoitti:

        Pankka sana kiertämään, koska media vääristelee asioita. Poliisit on määrätty vihapuhe jahtiin, jottei kukaan kirjoita totuutta politiikoista.
        Toinen mitä pitää tehdä on hoitaa kaikki ihmiset äänestämään. Viekää lähipiirissänne tai naapurissanne asuvat huonokuntoiset äänestämään jo ennakkon.

        Minkälaisia hyviä ehdokkaita teillä oikeasti on? Avatkaapa vaikka tuon erään pohjalaisen some-huutajan Mauri Peen taustoja! Koulutus, onko sitä? Työhistoria, talouden asiantuntija (oma talous ainakin kuulemma kuralla) vai varastomies? Esittelee itsensä kiinteistövälittäjäksi, työnantaja ilmoittaa hänen olevan vain esittelijä. Onko käyttänyt Suomen valtion tukia hyväksi (siviilisääty muuttunut paperilla, elämä ei)? Kirjoittelee öisin ja tekee videoita, lasit liimattuna päänahkaan! Peruu live-keikat muiden poliitikoiden kanssa, kun ei välttämättä asioista mitään tiedä ilman googlea ja pelkää hermostuvan ja ihmisten tietävän hänen tyhmyytensä, eli live esiintyminen esim. Tv:ssä olisi paikallaan!, kun kehuu itseään some-poliitikoksi. Saatanpa täällä eteläsuomessa teitä äänestääkkin, mikäli saan tähän joitain viisaita vastauksia...


      • Vihermauri

        Viteolla puhhuu osin asioo, mutt vois katsoo kameraan eikä kuikuilla sinne-tänne, hermostunut? Ei ossoo heti vastailla mihinkään, vaan joutuu ottamaan selvää kaikista asioista, osin niin pitääkin, mutt kyll jottain pittää tietääkkin Numeropuoli aivan kuralla... aika kova valittaan kaikesta, muttei siltikkään oo antoo muunlaasia ratkasumahollisuuksia, ku ei taija osata...


    • hyytävähalla

      Kukaan ei halua tämän puolueen kaas yhteistyöhön.

      • varma.ääni

        Kepuleille ja kokkareille kelpasi hyvin, vaikka Soini veti välistä hillot, mutta kun kannatus saadaan lähelle 17 % , ollaan kärki kolmikossa, ilman pettureita.


    • Persunjärki

      Valeita taas Yle lykkää ?
      Ylen uutisiin ei voi luottaa, valehtelevat taas?
      Yle pitää lopettaa, pelkkä soopaa tutin täydeltä.
      Aina persuja sorretaan....
      Miten ne gallupit nyt yhtäkkiä kelpaavatkin ?

      • Yle vähensi virhemarginaalin Persuilta ja lisäsi sen Vihreille.
        Toinen vaihtoehto on, että Suomi on täynnä taksilla matkustamista Pettereitä.
        Petterit tykkäävät myös lentomatkustamisesta, mutta kertovat käyneensä Euroopassa junalla.


    • eihelppoyhtälö

      Hauskoja päiväunia persuilla, että he sitten pistävät vanhustenhoidon kuntoon. Mihinkä tuollainenkin perustuu, ei persuilta ole muuta mielessä kuin maahanmuuton vastustaminen.
      Puolueena heillä ei löydy kovinkaan paljoa pätevää porukkaa yleisiin asioihin.
      Huhtasaariko se alkaa pistää vanhusten hoitoa kuntoon ????????
      Hän on kuitenkin persujen varapuheenjohtaja, kertoo aika paljon puolueen tasosta.

      Suomessa kun on monipuoluejärjestelmä, niin persujen olisi lievennettävä kantojaan monissa asioissa päästäkseen edes hallitusneuvotteluihin muiden puolueiden kanssa. Mitähän ne persuja äänestäneet siitä sanoisi ?
      Viimeksi sen takia persut hajosi puolueena ja terävä pää lähti lätkimään. Se ei tosiaan ainakaan nostanut nykypersujen tasoa mitenkään.

      • Lukiolaislikka

        RKP 4% . Persut 12% eli 3*isompi. Vaalitulos tulee olemaan Persut 5* suurempi kuin RKP.
        RKP taistelee, jotta pääsisi yli 4 ja 4-5 paikkaa. Persuilla mahdollisuus ylittää 20%.
        Halla-aho1 on seuraavan hallituksen nimi.


    • Persumatikka

      Virhemargiaali tulee lisätä myös muille puolueille.

    • Gallupit-muuttuu

      Juu, juu, mutta virhemarginaali laitetaan muille puolueille tietysti alaspäin. Muistatteko viime eduskuntavaalit. Perussuomalaiset saivat melkein 2 prosenttia enemmän kuin mitä gallupit lupailivat. Että näin on asia. Hienoa että ihmiset ovat heränneet ja haluavat nyt tosissaan muuttaa politiikan suunnan järkeväksi.

    • eiääniä

      Kukaan järkevä ihminen ei halua äänestää puoluetta joka siirtää kaikki asiat maahanmuuttjien syyksi.

    • Perussuomalaiset saivat 2015 Jytkyn, vaikka media julkaisi jatkuvasti Galluppeja, jotka olivat huomattavasti pienempiä. Ihmiset eivät enää luota galluppeihin.
      Vihreiden nousua punaviinihöyryissä olevat toimittajat yrittävät nostaa
      Myönteisellä julkisuudella. Vihreiltä voi miinustaa virhemarginaalin.

    • Eienääikinä

      En ymmärrät tätä persujen kannatusta. Olleet hallituksessa vuodesta 2015 ja mitä saaneet aikaan! Köyhien kyykytystä. Kuka todella aikoo tallata kolmatta kertaa samaan paskaan!

      • haamuhallitus

        Ilmeisesti katsot hallitusta pöllölasien läpi, et totuuden silmin.


    • loikkaa_se

      Jussiko?
      Sehän loikkaa heti rahamiesten piiriin kun saa mainetta.

    • RansuPoika

      Lähtökohtaisestihan voidaan epäillä kaikkien politikkojen tarkoitusperiä.
      MUTTA jos ihan vakavasti miettii että voiko johonkin ihmiseen luottaa niin että se ajaa niitä asioita joita lupaa eikä vaan omaa etuaan niin mikä voisi olla hyvä vinkki?

      Jos olette yhtään politiikkaa seuranneet niin "kaikki" nykyiset puheenjohtajat, ministerit jne. ovat itse kovalla työllä pyrkineet kyseisille paikoille - Ei siinä mitään, voihan sitä silti ajaa kansan etua.

      Mutta, jos katsoitte tänään Halla-Ahon haastattelun ykkösaamussa niin siinähän kävi selväksi että Jussi ei olisi edes ollut halukas puheenjohtajaksi ja kun kysyttiin mahdollista ministerinpestiä niin "sama linja" jatkui, ei ole mitään hinkua mutta jos puolueen etu ja asiat vaatii niin ei hän siitä kieltäydykään.

      Eli, kyllä Jussi on hieman eri maata kuin perinteiset poliitikot. Jussi ei ainakaan ole pyrkyri, se että onko sanojensa mittainen mies niin aika näyttää - jos veikata pitäisi niin ON.

    • HHoitoalalla työskenteleville kävi ehkä selväksi, että on äänestettävä Persuja. Muussa tapauksessa alalle tulee halpatyövoimaa, eikä suomalainen työntekijä saa ikinä kohtuullista palkkaa alalla toimimisesta. Hoiva-alalta eläkkeelle jäävä on todella pulassa pienen eläkkeen takia.

      • qåaäzm

        Juu ja "kylkiäisenä" saamme islamin hallitsemaan lopulta maatamme.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4423
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3028
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      27
      2829
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2605
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2499
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2238
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      102
      2198
    8. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      35
      2090
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      638
      2078
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2005
    Aihe