Pankkitoiminnan muutos

Tuossa 1970 luvulla lainan saaminen pankista oli iso juttu.
Tänään pankit mainostavat heiltä saatavia lainoja ja niitä on helppo saada.
Miten tällainen muutos pankkitoiminnassa on tapahtunut?
250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hyppäsit sitten surullisenkuuluisat kasinotalouden 80- ja 90-luvut yli, jolloin pankit tyrkytti ottamaan korkeakorkoista lainaa. Ja suomalaisethan ottivat niin, että näitä velkoja maksellaan vieläkin.

Äänestä

Oletko ollut vankilassa ulkomailla 40v vai miten olet niin pihalla nykymaailman menosta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VESASAKARI kirjoitti:

Tuossa 1970 luvulla lainan saaminen pankista oli iso juttu.
Tänään pankit mainostavat heiltä saatavia lainoja ja niitä on helppo saada.
Miten tällainen muutos pankkitoiminnassa on tapahtunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu