Kuunnellessani eilen eläköityneen pankinjohtaja Karhisen ohjeita maa- ja metsätaloustuottajille, niin tuli mieleen presidentti Urho Kekkosen ajat.
Jos hän olisi ollut kuulemassa eiliset Karhisen ohjeet uskoisin hänen esilisen selvityksen kuultuaan tokaisseen otsikosssa mainitut sanat.
Uskoisin hänen kohdistaneen sanansa niin nykyiselle valtakuntamme hallitukselle kuin kokeneelle pankinjohtajalle.
Miksi ?
Vai, että suuntana maatalouden riskisijoitus !!!!! Ja aiheeseen liittyvä opastus.
On siinä entisenä pankinjohtajana ja nykyisenä valtakunnan "parantajana " aikamoinen ohje.
Huomioonottaen, että olemme suomalaisina, pientä maamme hallituksen demonisoimaa perussuomalaisten kannattajaryhmää lukuunottamatta , SUURIA EUROOPPALAISIA otan aluksi pari tilastoa.
Globaalit tilastot kertovat, että
* Suomessa viljan keskimäääräinen sato on 2897 kg/ha
* Saksassa vasataava lukema on 6583 kg/ha
* Maataloustuottajalle maksetut yksikköhinnat kummassakin valtiossa ovat samaa suuruusluokkaa.
-- Näin ollet suomalaisella viljanviljelijällä pitää olla 2,27 kertainen hetaarimäärä yltääkseen saksalaiseen tulokseen.
Eurooppalaisessa palkkatasossa ei esiinny vastaavia eroja.
Ja me palkannauttijat ym. karehdimme tätä.
1960-luvulla toimistosihteerin ja 15 ha:n viljelypinta-alan suuruisesta tilasta elantonsa hankkineen maataloustuottajan vuotuiset, verotettavat tulot olivat samaa suuruusluokkaa.
Entä tänään ?
Otan esimerkin.
Kaurasta maksetaan noin nykyisin noin 15 senttiä/kg. Kun kerromme edellisen keskimääräisellä hehtaarisadolla 2897 kg/ha, saamme tuloksi 434,55 euroa/ha.
Jos otamme toimistosihteerin verotettavaksi vuosituloksi 20000 euroa/vuosi niin hankkiakseen edes toimistosihteerin tasoiset BRUTTOTULOT ( joista tuottaja sitten kustantaa kaikki tuotantoon liittyvät menot kuten: rakennukset, traktorin tuotantovälineineen, puimurin, siemenet, apulannat jne) niin hän tarvitsee vähintään 46 ha:n tilan tuloksen aikaansaamiseksi.
Kun laskemme montako prosentti 46 ha on 15 ha:sta saamme tulokseksi 306,67 %.
Luku kertoo minulle, että 60-luvun jälkeiset keskusta&demari- pohjaiset hallitukset ja viimeaikojen
keskusta & kokoomus hallitus ovat politiikkallaan ajaneet maa- ja metsätalouden 306 prosenttiseen köyhyys- ja velkaloukkuun.
En kehtaisi varsinkaan keskustalaisena kansanedustaja näyttäytyä maaseudulla suurena valtakuntamme uudistajana. - ministereistä nyt puhumattakaan.
Saatanan tunarit !
2
88
Vastaukset
- hyllad17
Illan ohjelmissa kävi ilmi, että varsinkin hallituspuolueissa pyhkitään "takamusta" perustuslain 3 luvun 29 §:n ja 30 §:n sisällöllä, koskien kansanedustajan koskemattomuutta ja riippumattomuutta.
Ko. pykälien noudattamatta jättämisen jälkeen jokaisen lainrikkojan kuin myöskin alistajan on syytä astua peilin eteen. Mitä he siellä näkevät ?
He näkevät lähimmän ja viimeisimmän perustuslainrikkojan, jota jokaisen itseään arvostavan kansalaisen on syytä karttaa (äänestyskäyttäytymisessään) tulevissa vaaleissa. - hyllad17
Katsoin eilistä puheenjohtajien tenttiä. Hälyttävintä mitä puheenvuorot ilmaisivat, että vihreät olisivat asettamassa suomalaiselle lihalle ym sika- nauta- tuotteille bensaveron kaltaisen veron. Jos näin on näreet niin kyvät stadilaiset: " Tervemenoa leipäjonoon, on harhaa jos uskotte etteikö ulkolaiset tuotteet kallistuisi samassa suhteessa !
Ja vihreillä oli esittää autoiluun uusi verotusmuoto, joka takaisi:
* ei sitten ensimmäistäkään asikasta maaseudulta keskustaajamien kauppakeskuksiin
* niin ja lapseille ja lasten lapsille asutustaajamissa : Hyvästi, joko meillä tavataan tai vaihtoehtoisesti tapaatte vaihtoehtoisesti meidät kangistuneina ja jo valmiiksi puettuina arkussa : kenellä nyt lieneekin kanttia avata arkunkanta ennen joko polttoon lähettämkistä tai hautaan laskemista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011610- 2101487
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591000Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54777Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49755The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5702Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40696Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36695