Kepu yrittää kusettaa ihmisiä

Nyt kepuloiset ovat viimein tajunneet, miten rumasti vaaleissa tulee takkiin. Yhtäkkiä kelkka on käännetty. Ei tarvita enää talouskuria, ei leikkauksia, rahaa voidaan taas jakaa. Suomeksi sanottuna äänestäjät pitäisi saada keinolla millä hyvänsätakaisin. Höpötys työllisyyden parantumisesta ei enää uppoa, nuorisotyöttömyys on pahentunut, yt-neuvotteluja pukkaa joka päivä. Epätoivoista.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vähän nota yt neuvotteluja näyttää olevan vaikka edellisten hallitusten päätökset on tehnyt yrityksistä köyhiä. Nykyisin yritysten varallisuus on niin huono ettei ne kestä mitään takaiskuja

Äänestä

Nykyhallitus ei ole jakanut velkarahaa kansalle kuten edellinen hallitus joka osti suosiota velkarahalla, Mutta velkarahalla eläminen kostautuu ja velansaanti saattaa loppuaj

Äänestä

Kusettaminen onnistuu hyvin näin vaalien alla, petämme lupaukset sitten kun jatkamme hallituksessa.
Tämä toimii aina.

Äänestä

Hyvä keskustelun avaaja, huolesi on täysin aiheellinen.
Itse kilpailet hyvän koulutuksen läpikäyneenä halpatyövoiman kanssa asutustaajamassa. Samalla olette itse ja puolisosi vuokraloukussa.
Sinun aikanaan maaseudulta naapurikaupunkiin muuttaneet vanhempasi ovat asuntoon liittyvässä velkaloukussa.
Isovanhempasi 20 ha:n tila on muutama vuosi sitten pakkohuutokaupan kautta kaupiteltu naapuritilalle. Koska isovanhempiesi tilan ostaneella naapuritilalla ei ole ollut tarvetta asuinhuoneista eikä vuokralaisia ole; ilmoitteluista huolimatta, löydetty, on tilan asuinkelpoinen päärakennus lahoamassa pystyyn.
Ja isovanhempasi, osittain jo dementoituneina, muistelevat vanhoja hyviä aikoja, jolloin he saivat tilaltaan asianmukaisen, joskin monesti hieman kapean elannon.
Ja toteavat:" Ajatella silloin me pienviljelijätkin saimme tukea vaikka olimmekin demareita, skdl:äisiä tai vennamolaisia. ja vaikka isäntä kävikin talvisin työttömyystöissä naapurikunnassa sijaitsevalla tietyömaalla.
Mutta silloin olikin ARVO AALTO ministerinä. Hän oli muuten meidän miehiä."
Mutta nhykyisin
ASUTUSTAAJAMIIN SEN KUN VAIN RAKENNETAAN UUSIA ASUINHUONESTOJA maaseudun hintatasoon nähden kymmenkertaisella neliöhinnalla.
Ja kaikki tämä velkarahalla.
Näin on muuten monella näreet.
Kahden kuukauden kuluttua, miettikää porukalla tuetteko äänestyskäyttäytymisellänne moista ?
Voi tätä Herrojen tuhlailua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kepu.R.I.P kirjoitti:

Nyt kepuloiset ovat viimein tajunneet, miten rumasti vaaleissa tulee takkiin. Yhtäkkiä kelkka on käännetty. Ei tarvita enää talouskuria, ei leikkauksia, rahaa voidaan taas jakaa. Suomeksi sanottuna äänestäjät pitäisi saada keinolla millä hyvänsätakaisin. Höpötys työllisyyden parantumisesta ei enää uppoa, nuorisotyöttömyys on pahentunut, yt-neuvotteluja pukkaa joka päivä. Epätoivoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu