KRIISIKOKOUS

irvin65

Helsingin sanomat uutisoi!! Kuukausi sitten aloittaneen Attendon hoivakodin toiminnasta jo kriisikokous-viranomaiset selvittävät vanhusten turvallisuutta Alavudella. Sadat lukijat kertovat HS:lle kokemuksiaan vanhustenhoidosta -Emeritaprofessori Sirkka-Liisa Kivelä kävi kirjoitukset läpi ja hänen mukaansa Suomella on nyt kaksi vaihtoehtoa. Ensimmäinen vaihtoehto on parantaa ihan tosissaan ja nostaa vanhustenhoitoa perustuslain tasolle. Ja toinen mahdollisuus on se, että irtisanotaan kaikki kansainväliset ihmisoikeussopimukset, joihin on liitytty. Siinä miettimistä kuntapäättäjillemme!

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kamalaa. Itse jo ikäihmisenä tapan itseni ennen kuin jään moisten hoiviin. On sikamaista että omistajille miljoonat kertyy mutta vanhukset hoidetaan noin.
      Todellakin nyt on päättäjillä ISO pähkinä purtavaksi.

      Ehkä tämän jälkeen Seppäsen armokuolema eli eutanasia saa enemmän jalansijaa. Itse olen eutanasian kannalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      71
      3283
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      25
      3003
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2892
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2698
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2578
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2550
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      54
      2339
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2221
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2098
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2092
    Aihe