Mikä on puretech 1.6 ?

peugeotti

Havaitsin että ainakin uutta 508:ia saa 1.6 litraisella puretech moottorilla. Tehovaihtoehtoja taisi olla 180 ja 225 hevosvoimaa.

Mikä tuo moottori on, onko se vanha tuttu THP, joka on nimetty uudelleen, huonon maineen vuoksi? Vai onko tuo ihan uusi moottori? Se tuskin on kolmesylinterinen kuten 1.2 puretech.

Kun THP moottoreissa jakopää oli toteutettu surullisen kuuluisalla ketjulla, miten tuossa 1.6 puretechissä jakopää on tehty?

Kertokaa jotakin jos tiedätte, olisiko tuossa nyt viimeinkin toimiva bensamoottori uuteen peugeottiin, vai sama vanha THP.

14

7272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peugeotti

      Ei oikein googlettamallakaan löydy faktaa tuosta moottorista, mutta yhden mainosvideon löysin:

      https://www.youtube.com/watch?v=K3OX3QkYdb4

      Sekään ei oikein jakopään rakennetta kerro kunnolla, mutta jotakin sentään. On selvää että ketju on käytössä, mutta kohdassa 0:05 näyttää kuin ketjun vieressä kulkisi nokka-akselin käyttöpyörällä myös hihna. Onko rakenne siis sellainen, että hihnalla tuodaan käyttövoima toiselle nokka-akselille, josta se viedään ketjulla toiselle akselille.

      Ilmeisesti moottori on vanhaa THP /VTi perustaa, mutta päivitettynä versiona. Moottori on siis 4-sylinterinen ja kuutiotilavuuskin on sama 1,598 kuin noissa THP/VTi moottoreissa.

      Mitenhän tuo kestää, se selvinnee vain ajan kanssa. Toivotaan kuitenkin parasta.

      • Voiollamuissakin

        Hihna pyörittää toista nokkaa. Hihna on öljykylvyssä. Pitkä vaihtoväli tuolla hihnalla.


    • Anonyymi

      Kyllä siellä näyttää olevan kaksi ketjua kun tarkemmin katsoo,,

      • Anonyymi

        Minä en kahta erottanut, mutta ketju näyttää olevan samaa laatua kuin THP moottoreissakin ja monessa hyundaissa ja BMW moottoreissa käytetty 8mm ketju.

        Lenkkien määrä toki vaihtelee mutta ilmeisesti joku on keksinyt että tehdään tuosta G53 ketjusta, joka siis on 8mm levyinen, yksinkertainen ketju, jonkinlainen standardi.

        225 puretechissä on jonkun verran pidempi ketju kuin THP moottoreissa oleva. Kun tehoa on nostettu ja ketjussakin on enemmän lenkkejä, niin ei kai tuo ketjun venymä ainakaan ole vähentynyt?

        Oletan että venttiilikoneiston kuormitus kasvaa jos tehoa nostetaan.


    • Anonyymi

      THPssä näyttää olevan vain yksi ketju kun taas 1.6 puretechissa on 2 ketjua(katsokaa video tarkkaan tai ottakaa kuvakaappauksia) Että ehkä toi puretechin jakopää olis kestävämpi 🤔

      • Anonyymi

        "THPssä näyttää olevan vain yksi ketju kun taas 1.6 puretechissa on 2 ketjua"

        Varaosaliike myy 1.6 puretech moottoriin jakopäätä jossa on vain yksi ketju. Ketju on tyyppiä G53HR ja siinä on 138 lenkkiä.

        Sama liike myy samanikäiseen THP moottoriin ketjua, joka on tyypiltään G53HR ja siinä on joko 138 tai 144 lenkkiä.

        Varaosanumerot ei ole samat, mutta ketjun "laahaimet" ja kiristin on kuvien perusteella kovin samannäköiset, ellei jopa täsmälleen samat.


    • Anonyymi

      Ketjupyörien eli nokkien etäisyys näyttää olevan aivan eri THP vs Puretech joten lienee aika lailla eri kone kyseessä

      • Anonyymi

        Jos kansi on rakennettu uudelleen niin eihän se vielä koneesta täysin eri laitetta tee. Alakerta kun voi hyvinkin olla sukua THP / VTi moottorille.


    • Anonyymi

      Onko kyseisen moottorin alakerrassa ollut ongelmia?

      • Anonyymi

        Moottorihan on perua THP / VTi moottorille joka perustuu TU-moottoriin joka perustuu XL / XR moottoreihin.

        Ei noissa missään ole ollut ongelmia alakerran kanssa.

        Sinänsä pitkä kehityskaari kun taitaa olla tuo XL / XR moottori jo 1960-luvulta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Moottorihan on perua THP / VTi moottorille joka perustuu TU-moottoriin joka perustuu XL / XR moottoreihin.

        Ei noissa missään ole ollut ongelmia alakerran kanssa.

        Sinänsä pitkä kehityskaari kun taitaa olla tuo XL / XR moottori jo 1960-luvulta.

        X - sarjan moottorit esiteltiin 1972, eli XL ja XR moottorit.

        Moottoreita käytettiin Citroën, Peugeot, Talbot ja Renault merkkisissä autoissa.


    • Anonyymi

      Pikaisella haulla ei löytynyt mitään avauksen koneen maineen suhteen, pelkkiä autoesittelyitä. Tulisikohan tuo tulkita niin, että sen suhteen ei sen suurempia murheita ole ollut (?).

      Mutta tuosta 1.2-kinnerikoneesta tulisi enempikin artikkeleita joissa kerrotaan sen ongelmista.

      "PSA 1.2 PureTech Engine Review Specs, Oil And Failure" November 12, 2020November 11, 2020

      - https://autospruce.com/1-2-puretech-engine-specs-problems-reliability/

      • Anonyymi

        " Tulisikohan tuo tulkita niin, että sen suhteen ei sen suurempia murheita ole ollut (?)."

        Eipä se ole ollut kuin kolmisen vuotta myynnissä ja ainakin Suomessa myntimäärät on jääneet sangen pieniksi, joten mitähän noilla olisi ajettu, ehkä 50 - 60 tkm ?

        Pitäisihän tuollaisen ajon kestää moottori kuin moottori, vaikkei nämä nykymoottorit kestä kaikki kyllä tuotakaan.

        Mutta ehkä, jos siellä on kaksi ketjua, se jakopää kestää paremmin, kun ketjun kuormitus on puoliintunut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        " Tulisikohan tuo tulkita niin, että sen suhteen ei sen suurempia murheita ole ollut (?)."

        Eipä se ole ollut kuin kolmisen vuotta myynnissä ja ainakin Suomessa myntimäärät on jääneet sangen pieniksi, joten mitähän noilla olisi ajettu, ehkä 50 - 60 tkm ?

        Pitäisihän tuollaisen ajon kestää moottori kuin moottori, vaikkei nämä nykymoottorit kestä kaikki kyllä tuotakaan.

        Mutta ehkä, jos siellä on kaksi ketjua, se jakopää kestää paremmin, kun ketjun kuormitus on puoliintunut.

        "Eipä se ole ollut kuin kolmisen vuotta myynnissä ja ainakin Suomessa myntimäärät on jääneet sangen pieniksi, joten mitähän noilla olisi ajettu, ehkä 50 - 60 tkm ?"

        Yep, ammattiajosa ehkäpä enempi, mutta niihin yleensä valitaan diesel. Mutta eiköhän noita jo ole myyty melko paljon pitkin EU:ta. En muista missä ajassa sen markkinoille tulosta, tuosta 1.2:sta alkoi kuulua kaikuja murheista.

        Tiedä sitten miten Stellantis on suunnitellut markkinansa: 1.2 vs. 1.6, kun nuo kinnerikoneiset ovat edelleen listalla.

        "Iltalehden koeajossa on bensiinimoottorilla varustettu farmarikorinen Peugeot 308 SW suositusta c-segmentistä." 18.10.2022

        * Moottori: Kolmesylinterinen turboahdettu rivimoottori, bensiini

        * Iskutilavuus: 1 199 cm3

        - https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/29636baf-a9a7-4424-a5ec-737e393c1183

        Mikäli tuplaketju, niin se olisi teknisesti paljon vakuuttavampaa.

        ps.

        Hieman logistiikan pullonkauloja ... ei muuta kuin työttömät rekkakuskit vain ottamaan yhteyttä tuon maantieteellisen alueen rekkafirmoihin, ainoana ongelmana suomalaisilla rahtareilla riskeeraisi olla Molierin taipumattomuus ;-)

        "Stellantiksen talousjohtja Richard Palmer oli kommentoinut viime kuussa, että logistiset ongelmat johtuvat tällä hetkellä junanvaunujen, kuorma-autojen erityisesti niiden kuljettajien vajauksesta. Myös laivarahdin kanssa on ollut haasteita kapasiteettiongelmien vuoksi."

        - https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/1880ee7d-da7d-4954-8d0d-ead182dd7b8a


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      164
      10292
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2813
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      80
      2508
    4. 85
      2351
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2084
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1898
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1382
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1345
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe