Mikä on puretech 1.6 ?

peugeotti

Havaitsin että ainakin uutta 508:ia saa 1.6 litraisella puretech moottorilla. Tehovaihtoehtoja taisi olla 180 ja 225 hevosvoimaa.

Mikä tuo moottori on, onko se vanha tuttu THP, joka on nimetty uudelleen, huonon maineen vuoksi? Vai onko tuo ihan uusi moottori? Se tuskin on kolmesylinterinen kuten 1.2 puretech.

Kun THP moottoreissa jakopää oli toteutettu surullisen kuuluisalla ketjulla, miten tuossa 1.6 puretechissä jakopää on tehty?

Kertokaa jotakin jos tiedätte, olisiko tuossa nyt viimeinkin toimiva bensamoottori uuteen peugeottiin, vai sama vanha THP.

14

7613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peugeotti

      Ei oikein googlettamallakaan löydy faktaa tuosta moottorista, mutta yhden mainosvideon löysin:

      https://www.youtube.com/watch?v=K3OX3QkYdb4

      Sekään ei oikein jakopään rakennetta kerro kunnolla, mutta jotakin sentään. On selvää että ketju on käytössä, mutta kohdassa 0:05 näyttää kuin ketjun vieressä kulkisi nokka-akselin käyttöpyörällä myös hihna. Onko rakenne siis sellainen, että hihnalla tuodaan käyttövoima toiselle nokka-akselille, josta se viedään ketjulla toiselle akselille.

      Ilmeisesti moottori on vanhaa THP /VTi perustaa, mutta päivitettynä versiona. Moottori on siis 4-sylinterinen ja kuutiotilavuuskin on sama 1,598 kuin noissa THP/VTi moottoreissa.

      Mitenhän tuo kestää, se selvinnee vain ajan kanssa. Toivotaan kuitenkin parasta.

      • Voiollamuissakin

        Hihna pyörittää toista nokkaa. Hihna on öljykylvyssä. Pitkä vaihtoväli tuolla hihnalla.


    • Anonyymi

      Kyllä siellä näyttää olevan kaksi ketjua kun tarkemmin katsoo,,

      • Anonyymi

        Minä en kahta erottanut, mutta ketju näyttää olevan samaa laatua kuin THP moottoreissakin ja monessa hyundaissa ja BMW moottoreissa käytetty 8mm ketju.

        Lenkkien määrä toki vaihtelee mutta ilmeisesti joku on keksinyt että tehdään tuosta G53 ketjusta, joka siis on 8mm levyinen, yksinkertainen ketju, jonkinlainen standardi.

        225 puretechissä on jonkun verran pidempi ketju kuin THP moottoreissa oleva. Kun tehoa on nostettu ja ketjussakin on enemmän lenkkejä, niin ei kai tuo ketjun venymä ainakaan ole vähentynyt?

        Oletan että venttiilikoneiston kuormitus kasvaa jos tehoa nostetaan.


    • Anonyymi

      THPssä näyttää olevan vain yksi ketju kun taas 1.6 puretechissa on 2 ketjua(katsokaa video tarkkaan tai ottakaa kuvakaappauksia) Että ehkä toi puretechin jakopää olis kestävämpi 🤔

      • Anonyymi

        "THPssä näyttää olevan vain yksi ketju kun taas 1.6 puretechissa on 2 ketjua"

        Varaosaliike myy 1.6 puretech moottoriin jakopäätä jossa on vain yksi ketju. Ketju on tyyppiä G53HR ja siinä on 138 lenkkiä.

        Sama liike myy samanikäiseen THP moottoriin ketjua, joka on tyypiltään G53HR ja siinä on joko 138 tai 144 lenkkiä.

        Varaosanumerot ei ole samat, mutta ketjun "laahaimet" ja kiristin on kuvien perusteella kovin samannäköiset, ellei jopa täsmälleen samat.


    • Anonyymi

      Ketjupyörien eli nokkien etäisyys näyttää olevan aivan eri THP vs Puretech joten lienee aika lailla eri kone kyseessä

      • Anonyymi

        Jos kansi on rakennettu uudelleen niin eihän se vielä koneesta täysin eri laitetta tee. Alakerta kun voi hyvinkin olla sukua THP / VTi moottorille.


    • Anonyymi

      Onko kyseisen moottorin alakerrassa ollut ongelmia?

      • Anonyymi

        Moottorihan on perua THP / VTi moottorille joka perustuu TU-moottoriin joka perustuu XL / XR moottoreihin.

        Ei noissa missään ole ollut ongelmia alakerran kanssa.

        Sinänsä pitkä kehityskaari kun taitaa olla tuo XL / XR moottori jo 1960-luvulta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Moottorihan on perua THP / VTi moottorille joka perustuu TU-moottoriin joka perustuu XL / XR moottoreihin.

        Ei noissa missään ole ollut ongelmia alakerran kanssa.

        Sinänsä pitkä kehityskaari kun taitaa olla tuo XL / XR moottori jo 1960-luvulta.

        X - sarjan moottorit esiteltiin 1972, eli XL ja XR moottorit.

        Moottoreita käytettiin Citroën, Peugeot, Talbot ja Renault merkkisissä autoissa.


    • Anonyymi

      Pikaisella haulla ei löytynyt mitään avauksen koneen maineen suhteen, pelkkiä autoesittelyitä. Tulisikohan tuo tulkita niin, että sen suhteen ei sen suurempia murheita ole ollut (?).

      Mutta tuosta 1.2-kinnerikoneesta tulisi enempikin artikkeleita joissa kerrotaan sen ongelmista.

      "PSA 1.2 PureTech Engine Review Specs, Oil And Failure" November 12, 2020November 11, 2020

      - https://autospruce.com/1-2-puretech-engine-specs-problems-reliability/

      • Anonyymi

        " Tulisikohan tuo tulkita niin, että sen suhteen ei sen suurempia murheita ole ollut (?)."

        Eipä se ole ollut kuin kolmisen vuotta myynnissä ja ainakin Suomessa myntimäärät on jääneet sangen pieniksi, joten mitähän noilla olisi ajettu, ehkä 50 - 60 tkm ?

        Pitäisihän tuollaisen ajon kestää moottori kuin moottori, vaikkei nämä nykymoottorit kestä kaikki kyllä tuotakaan.

        Mutta ehkä, jos siellä on kaksi ketjua, se jakopää kestää paremmin, kun ketjun kuormitus on puoliintunut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        " Tulisikohan tuo tulkita niin, että sen suhteen ei sen suurempia murheita ole ollut (?)."

        Eipä se ole ollut kuin kolmisen vuotta myynnissä ja ainakin Suomessa myntimäärät on jääneet sangen pieniksi, joten mitähän noilla olisi ajettu, ehkä 50 - 60 tkm ?

        Pitäisihän tuollaisen ajon kestää moottori kuin moottori, vaikkei nämä nykymoottorit kestä kaikki kyllä tuotakaan.

        Mutta ehkä, jos siellä on kaksi ketjua, se jakopää kestää paremmin, kun ketjun kuormitus on puoliintunut.

        "Eipä se ole ollut kuin kolmisen vuotta myynnissä ja ainakin Suomessa myntimäärät on jääneet sangen pieniksi, joten mitähän noilla olisi ajettu, ehkä 50 - 60 tkm ?"

        Yep, ammattiajosa ehkäpä enempi, mutta niihin yleensä valitaan diesel. Mutta eiköhän noita jo ole myyty melko paljon pitkin EU:ta. En muista missä ajassa sen markkinoille tulosta, tuosta 1.2:sta alkoi kuulua kaikuja murheista.

        Tiedä sitten miten Stellantis on suunnitellut markkinansa: 1.2 vs. 1.6, kun nuo kinnerikoneiset ovat edelleen listalla.

        "Iltalehden koeajossa on bensiinimoottorilla varustettu farmarikorinen Peugeot 308 SW suositusta c-segmentistä." 18.10.2022

        * Moottori: Kolmesylinterinen turboahdettu rivimoottori, bensiini

        * Iskutilavuus: 1 199 cm3

        - https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/29636baf-a9a7-4424-a5ec-737e393c1183

        Mikäli tuplaketju, niin se olisi teknisesti paljon vakuuttavampaa.

        ps.

        Hieman logistiikan pullonkauloja ... ei muuta kuin työttömät rekkakuskit vain ottamaan yhteyttä tuon maantieteellisen alueen rekkafirmoihin, ainoana ongelmana suomalaisilla rahtareilla riskeeraisi olla Molierin taipumattomuus ;-)

        "Stellantiksen talousjohtja Richard Palmer oli kommentoinut viime kuussa, että logistiset ongelmat johtuvat tällä hetkellä junanvaunujen, kuorma-autojen erityisesti niiden kuljettajien vajauksesta. Myös laivarahdin kanssa on ollut haasteita kapasiteettiongelmien vuoksi."

        - https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/1880ee7d-da7d-4954-8d0d-ead182dd7b8a


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      249
      3750
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      58
      3553
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      99
      2952
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      55
      2699
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      125
      2499
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2092
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2031
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1901
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      114
      1852
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1209
    Aihe