Sdp 20,1%
Kok 17,3%
Kes15,6%
Vih 14,6%
PS. 12,0%
Vas 8,6%
RKP 4,0
Kd 3,6%
Sin. 1,4%
Ylen Uusin galluppi SDP 20,1%
18
<50
Vastaukset
- ilon.aihe
Kuoleeko Antti Rinne jo ennen vaaleja?
- AnttiVaippaVanhus
Tai pääseekä eroon vaipasta. Miten lie Antin kuivitukset sujuvat Attendon hoitokodissa?? Onko eristyksissä kun levittää sairaalabakteeria??
- DemariMoskeija
Husu Hussein on valmiina kun tarvitaan......
Kokoomus ei lähde SDP:n kanssa enää ikinä hallitukseen.
Punamultaa pukkaa ja Sipilä lopettaa. Persut toki nousee ohi Vihreiden ja Kepun, mutta jäävät Kokoomuksen kanssa oppositioon- Lagavulin16y
Toivottavasti persut pääsevät taas hallitukseen näyttämään kyvyttömyytensä.
- Tasaarvot
Porvarien valta alkaa hiipua,hyvä demarit!
- NeljänneksiponnistaaKOK
Kokoomus jo seitsemän prosenttiyksikköä perässä. Vihreätkin ohittavat kokoomuksen.
- KannatusLaskussa
SDP:n kannatus selkeässä laskussa. Ei ole pitkä aika kun SDP:n kannatus oli yli 23%. Tätä vauhtia SDP:n kannatus ehtii tipahtaa reippaasti alle kahteenkymmeneen ennen vaaleja.
- SyöksyKierre
SDP:n kannatus on YLE:n vaali gallubin mukaan ollut vähän aikaa sitten jopa 26%:ssa ?! Lasku on ollut huimaa ja jatkuu edelleen.. . Tätä vauhtia SDP saa vain homojen, suomenruotsalaisen kielivähemistön ja mamujen äänet jotka antavat alle 15% kannatuksen jos sitäkään. Joka tapauksessa kannatus näyttää olevan jyrkässä alamäessä.
- faktahommeli
Kepu ei pääse yli 20% millään kun vaalit on kohta samoin Kok ,PS ja siniset jää historiaan sipilän aisankannattajana!
- HyiiSAAKELI
Myös SDP jää historiaan suurimpana puolueena jonka kannatus tulee romahtamaan pienpuolueen tasolle. SDP:stä on tullut peitejärjestö rikolliselle toiminalle jossa yhteiskunnan ja palkansaajien maksamia verovaroja kierrätetään kieroilla ja viekkailla tavoilla yksityisiin taskuihin. SDP on oikea mafia joka pettää hyväuskoisia työläisiä!
- vanhastamuistista
Kyllä kepulit osaa veronkierron ja palkansaajien riistämisen kaikki sen tietävät sanomattakin!
- lepivaan
Hyvältä näyttää kannatus!
- demokratiaapeliin
Olisi jo aika saada hallitus puolueeksi vasemmisto puolue nyt kaikki oikeisto puolueita Kok ,Kes ja siniset jotka ajavat vain parempiosaisten asioita eikä demokratia toteudu päätöksissä!
- keskustaduunari
Puheet eläkkeiden korotuksesta eivät motivoi rasvanahkaduunaria. Miksi siis äänestää demareita, eläkeläisten puoluetta? Saisko vastauksen.
- Demarityömies
Kuka hullu keskustaa äänestää eläkeläisten maalaispuoluetta?
- Laskussa
SDP on eläkeläisten puolue. Peruskannatus laskee sitä myöten kun maa kutsuu.
- Anonyymi
Punavihreä turvotus näytti pahalta, mutta Suomineito toipui.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3704324Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1463755KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti982666Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181848- 1191818
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551105