Kala ja huijari unessa???

Uninen2

Kirjoitin aiemmin tuosta mustasta takki unesta... saisiko joku vielä tähän uneen selkoa, koska jäi niin hämmentämään.

Siis, aluksi pelasin mummollassani lautapeliä jouluna. Odotimme isääni jonka piti saapua jollain tuntemattomalla kyydillä paikalle. Hän saapui suurella asuntoautolla jota vaalea vanhahko nainen ajoi. Isä kertoi myöhemmin että oli joutunut maksamaan 4000e bensarahaa..
Tällöin tiesin naisen huijariksi. Yhtäkkiä isäni oli lääkärissä ja tuo sama nainen oli siellä korvalääkärinä. Aloin hokemaan että hän on valelääkäri ettei osaa edes katsoa korvia. Muut hämmästelivät. Nainen tunnusti.
Sitten olimmekin sairaalan aulassa jossa kerroin naisen nimen sekä epäilyni. Vastaanotosta tarkastettiin asia ja lähtivät juoksemaan huoneeseen päin. Itse jäin ulko oven lähelle isäni kanssa kunnes huomasimme naisen juoksevan karkuun ovea kohti. Hyökkäsin hänen kimppuun ja sain hänet kiinni. Hän rimpuili ja yritti purra. Sittn hän muuttui kun haueksi. Jolla terävät hampaat. Ison hauen kokoiseksi mutta näytti myös hieman ihmiseltä. Yritin saada häntä tajuttomaksi mutta hän vai jäi sätkimään ja äitinikin tuli sanomaan että ei saa jättää kitumaan. Pidin "kalasta" kiinni pitkään ja odotin vartioitaja heräsin.

Tietääkö tämä uni jotain harmeja ja pahaa?? Viimeajat olleet hyvin rankat ja olen ollut kovin ahdistunut.. unihalvauksia usein ym kokemuksia.olen myös pohtinut että onko isälläni sairaus jne.

Kiitos jos vastauksen tähän saa...

3

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uninen2

      Ja ap jatkaa

      Unohdin mainita. Että kun hyökkäsin ovelta rimpuilevan naisen kimppuun niin huusin kovasti: ISÄ AUTA! TULE AUTTAMAAN!!
      mutta hän ei tullut vaan tuijotti vain.. tunsin avuttomuutta ja ihmetystä..

    • Tämä uni voisi kertoa jokseenkin yksinomaan unennäkijän kokemasta huolesta isänsä perään. Käsitys ja pelko terveydenhoidontasosta ja muut sellaiset seikat saattaisivat olla unikuvien taustalla.

      Aloittaja ei kuitenkaan kerro, että hänen isällään olisi mitään terveydellistä ongelmaa, mikä asettaa aloittajan näkemän unen aivan uuteen valoon.

      Läheisen tuleminen huijatuksi hädän hetkellä ja oma kyvyttömyys puuttua siihen on jossain mielessä universaalia, mutta unessa oma hätä saattaa näkyä läheisen hätänä.

      Toisin sanoen, tässä tapauksessa unennäkijä oli kenties aina odottanut isältään tukea ja turvaa. Nyt hän näkee isänsä ei pelkästään avuttomassa tilassa vaan jopa muiden hyväksikäyttämänä taikka ainakin yrityksen kohteena.

      Isästä ei siis ole unennäkijän auttajaksi, hän on siis yksin ongelmiensa edessä.

      Aloittajan tekemä lisäys uneensa tukee tätä näkemystä.

      Unen ahdistavuus tulee ilmeisesti yksinjäämisen pelosta.

      Kiitos unesi jakamisesta.

    • Uninen2

      Kiitos tulkinnasta.. siinä voisi olla ihan järkeenkäypä syy unelle. Tuo yksinjäämisen pelko. Ja myös valtaisa huoli..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      14
      2029
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1405
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      102
      1379
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1225
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1151
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      997
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      996
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      981
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      950
    10. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      917
    Aihe