Ehdokkaiden koulutus

sarka88

Katsoin puolueen eduskuntavaaliehdokkaita. Osalla ei ole mitään mainintaa koulutuksesta. Onko heillä koulutusta ollenkaan? Minusta kansanedustajaehdokkaalla pitää olla.

10

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eetula

      Marco. Missä ovat ne striimillä luvatut uudet ehdokkaat?

      Eikö niitä olekkaan ollenkaan?

      Miksi lupauksista ei pidetä kiinni marco?

    • kirjava-sakki-hyvä

      Kansanedustajien koulutuksessa on iso kirjo. Kyllähän kaikilla on ainakin peruskoulu ja varmasti melkein kaikilla sen lisäksi joku tutkinto. Kautta historian kansanedustajina on ollut aivan tavallisia suomalaisia, maanviljelijöitä, emäntiä, yrittäjiä ym. joilla ei välttämättä ole ollut paljon koulutusta, mutta ovat hoitaneet työn hyvin.

      Eduskunnassa tehdään töitä yhdessä ison porukan kanssa ja on vain hyväksi, että siellä on erittäin monipuolinen kokoonpano. Sekä koulutuksen, että työ- ja elämänkokemuksen osalta. Jos kaikilla olisi vain kouluosaamista, ei asioita osattaisi katsoa parhaalla mahdollisella tavalla.

      • ihmettelyä

        Kirjava sakki saakin olla, mutta eihän pelkkä peruskoulu riitä missään muussakaan toimimisessa enää (jos on koskaan riittänytkään), kyllä jokaisella tänä päivänä joku peruskoulutus pitää olla, ja se pitää tulla ilmi myös ehdokkaan esittelystä.

        Maanviljelijöilläkin on koulutus, maatalouskoulu käytynä, agronomonin tutkinto, mitä kaikkia niitä nyt onkaan. Joillakin jopa korkeampi tutkinto. Emme elä enää 50-luvulla.


      • ghcvbmn
        ihmettelyä kirjoitti:

        Kirjava sakki saakin olla, mutta eihän pelkkä peruskoulu riitä missään muussakaan toimimisessa enää (jos on koskaan riittänytkään), kyllä jokaisella tänä päivänä joku peruskoulutus pitää olla, ja se pitää tulla ilmi myös ehdokkaan esittelystä.

        Maanviljelijöilläkin on koulutus, maatalouskoulu käytynä, agronomonin tutkinto, mitä kaikkia niitä nyt onkaan. Joillakin jopa korkeampi tutkinto. Emme elä enää 50-luvulla.

        Agronomi on jo ylempi korkeakoulututkinto. 😀


      • Kansapuntaroi

        Ei sellaisilla peruskouluilal ratkota ulkopoliittisiä ongelmia tai heikolla koulutustasolla ratkota maantaloudellisisa ongelmia, nutta kanasa valitsee joukostaan pätevimmät edustajat.Se sitten miten valitsee riippuu siitä kuinka viisasta kansa on. Kansanedustajaksi voidaan asettaa kuka tahansa ,kun kannatusta on rittävästi, se kuuluu demokraatiseen järjestelämään .


      • Agronomista
        ghcvbmn kirjoitti:

        Agronomi on jo ylempi korkeakoulututkinto. 😀

        Agronomi on arvonimi, joka saadaan (pyynnöstä). Opiskelija suorittaa opintonsa maa- ja metsätaloustieteellisessä, ja saa joko ylemmän tai alemman korkeakoulututkinnon.


    • Juutinraumaa

      Koulutuksella ei ole mitään merkitystä tässä Suomen jamassa. On se jo nähty, miten koulutetut edunvalvojat huolehtivat vanhuksista, turvallisuudesta ja vaikkapa demokratiasta. Tasavertaisuus ja muu tyhjä lätinä tuntuu olevan hyvin elastista tavaraa tilanteen mukaan. Suomessa ei niin oppimatonta ihmistä ole, etteikö osaa eduskunnassa painaa nappia oikein... onko oikein kohdella vanhuksia huonosti maahan tunkeyútuneiden raakalaisten takia. Oikea ja väärä on helppo erottaa toisistaan!

      Onko oikein saattaa tautisia muukalaisia lasten pariin? Oikein vai väärin... ei vaadita stuppimulkun viisautta arvioimaan, onko oikein vai väärin? Jaa vai Ei.

      Suomi on uhattuna. Ei tarvita kuin hikeä ja voimia. Verta on vuodatettu ja ihmisiä kuihdutettu laitoksissa kuolemaan petturien toimesta jo ihan riittävästi.

    • Jopa liika koulutus kansanedustajalla voi olla huono juttu. Silloin ei osaa ajatella sitä tavallista suomalaista. Pääasia on että hoitaa hyvin mahdollisen työnsä.

    • ceevee1

      Nyt kun "nynnyosastoksi" itseään kutsuva osa SKE;tä on paitsiossa voidaan todeta että KAIKKI SKE:n tämänketkisistä kärkiehdokkaista ovat keskitasoa HUOMATTAVASTI korkeammin koulutettuja sillä joukkoon kuuluu mm. lisensiaatti, maisteri, dip.insinööri, twor. fyysikko, tradenomi ymk. ja fil.lis. Lisäksi kärki on myös keskitasoa huomattavasti kansainvälisemmän kokemuksen omaava. Osa jopa opiskellut ulkomailla.

      • SDR1

        Tässä ketjussa ei varmaan olekaan kyse siitä, onko SKE:llä koulutettuja ehdokkaita, vai ei, vaan siitä, että joukossa on muutama, joiden koulutusta ei ole mainittu ollenkaan. Se herättää kummastusta kun katsoo ehdokaslistaa. Tasapainoisempi kokonaisuus saadaan, kun kaikilla on samanlainen ehdokasesittely, eli siinä mainitaan kaikki perustiedot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      238
      5412
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      35
      3211
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      133
      2437
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      210
      2003
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      64
      1542
    6. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      927
    7. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      54
      800
    8. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      8
      781
    9. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      123
      776
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      9
      706
    Aihe