Onko tässä Python 3 koodissa virhe

Turbo-Urpo1

7

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turbo-Urpo1

      Tässä on toinen tehtävä:
      Tämä python 3 koodi on 32 merkkiä pitkä, millä tavalla se saadaan lyhyemmäksi ja kuinka lyhyeksi, mutta silti tekee saman:

      for x in range(9):
      print('Hei')

    • Pyyt-Toni

      Laitatko ylemmän koodinpätkän Pastebiniin? Helpompi tutkia. Jälkimmäinen ei tulosta kuin kerran "Hei", eli tuo turha silmukka (ensimmäinen rivi) joutaa pois.

      • dsfgsdfgsfdhsdfh

        kyllähän tuo 9 kertaa tulostaa, jos olettaa että kakkosrivi on sisennetty oikein.
        tää foorumi syö sisennykset, siksi kannattaa https://pastebin.com/ iin laittaa nämä koodit

        ja en kyllä keksi miten sitä tosta lyhyemmäksi saisi ja ennen kaikkea, miksi pitäisi saada?


      • Turbo-Urpo1
        dsfgsdfgsfdhsdfh kirjoitti:

        kyllähän tuo 9 kertaa tulostaa, jos olettaa että kakkosrivi on sisennetty oikein.
        tää foorumi syö sisennykset, siksi kannattaa https://pastebin.com/ iin laittaa nämä koodit

        ja en kyllä keksi miten sitä tosta lyhyemmäksi saisi ja ennen kaikkea, miksi pitäisi saada?

        Minulla piti olla jo tuolla tili, mutta on unohtunut tunnukset, salasanat ja s-postit, joten tein uuden, nyt tuo kysymys on sitten niin helppo testata, ettei se enään päättely tehtävästä käykkään: https://pastebin.com/tyT7e3GX

        Ajatushan tässä oli sitoa lukija pariksi minuutiksi hyödyllisen asian pariin. Ja hämmästyttää ensikertalaista kolmin kertaisilla '''hipsuilla'''. Näillähän saadaan monirivinen tulostus aikaan.


    • Turbo-Urpo1

      "Pyyt-Toni"
      Olit tietämättäsi oikeassa kun sanoit "turha silmukka (ensimmäinen rivi) joutaa pois", se todellakin joutaa pois, kunhan se korvataan print -komennon toistolla seraavasti:

      print('Hei\n'*9)

      tuokin tulostaa sen saman kuin silmukassa ollessaan. Eli koodi supistu 32 merkista 17 merkkiin.

      • drrsrsrdy

        Enpä tiennyt tuotakaan.


    • Turbo-Urpo1

      Linuxin komentokehotteessa on vaikka minkä laista komentoa, mutta kompinaatio() funktio puuttuu. Mikä on kompinaatio:

      Kompinaatio vastaa kysymykseen: Kuinka monta erinlaista 4 henkilön ryhmää voidaan muodostaa kuuden henkilön ryhmästä.

      tai

      Kompinaatio vastaa kysymykseen: Montako erinlaista lottoriviä voi olla.

      Tässä nyt yksi vaihtoehto täyttämään tuon puutteen. Koodi on tuolla: https://pastebin.com/MVPxH4DY Lataa ja anna suoritusoikeudet: chmod x nCr.py

      KÄYTTÖ
      nCr.py 40 7

      mutta miten on — löytyykö LibreOffice Calc sovelluksesta funktio suoraan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      117
      3932
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3265
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      67
      1877
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      219
      1341
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1242
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      210
      1013
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      765
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      706
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      706
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      695
    Aihe