Toyota-yhteisön korkeampaa älyä ja matematiikkaa

Ok. Hyvä on. Volkkarilla ajetaan enemmän. Katsotaanpas sitten saman verran ajettujen autojen katsastustilastoja vuodelta 2017 ja samasta linkistä, jonka aloittaja laittoi aiempaan ketjuunsa laittoi: VW kaikki mallit, vuosimalli 2005, ajettu keskimäärin 220.000 km, hylkäysprosentti 26,9. Toyota kaikki mallit, vuosimalli 2003, ajettu keskimäärin 223.000, hylkäysprosentti 18,6.

Eli siis samanverran ajettuna Toyotan hylkäysprosentti on 8,3 prosenttia vähemmän kuin VW:n ja kaiken lisäksi Toyotat kaksi vuotta vanhempia!!

.....JA KAIKEN LISÄKSI TOYOTAT OVAT KAKSI VUOTTA VANHEMPIA!!

Näin Toyotan pilkkaaja kirjoitti. Tässä se em linkki:

Katsokaa tästä tilastosta mikä on oikeasti totuus. Turha huudella mitään ilman lähdetietoa.
https://www.trafi.fi/tietopalvelut/tilastot/tieliikenne/katsastus
.
21<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Laskeskelehan sinä vähän yksinkertainen ja tollo Toyotaa pilkaava trolli vain mediaanejasi. Laskenhan. Lake. Laske. Laske nyt!

1Äänestä

Nii ja sitäpaitsi tuulilasin käytetyt youtuben kanavalla niin volsku,audi,seat ja skoda aina kaikkein vikaisimmat autot.ja yllättävän ruosteessa.
Nytkin mikä golffi oli niin sormella sai helmat repiä.
Sitte nämä vaginalaiset ylistää niitä romuja kun ei paremmasta tiedä.
Itse ajan n.40 tkm vuodessa ja yksi kokeilu vag tiimissä riitti.

1Äänestä
  • Itselläni kaksi Golfia ennekuin tulin järkiini ja vaihdoin Yarikseen. Olivat 70 luvun lopun ruostepommeja. Muuten toimi hyvin. Yaris on viaton ja Ruosteeton (9 v.ilman Mitään vikaa),vaihtuu Hybridiin kun uusi malli tulee.

    Äänestä

  • ToytaYlivoimaa kirjoitti:

    Itselläni kaksi Golfia ennekuin tulin järkiini ja vaihdoin Yarikseen. Olivat 70 luvun lopun ruostepommeja. Muuten toimi hyvin. Yaris on viaton ja Ruosteeton (9 v.ilman Mitään vikaa),vaihtuu Hybridiin kun uusi malli tulee.

    Eka Yaris taisi tulla 1999 tai 2000. 70-luvun lopulta on aika pitkä aika tuohon ja jos ostit käytetyn Yariksen niin onko ihme että Golfit olivat ruosteessa?

    Äänestä

Toyota on surkein auto ja sen omistamista pitää jollain selittää ja hauskaa meillä piisaa.

Äänestä

Aika+hölmöä+ampua+haulikolla+kun+on+mahdollisuus+tehdä+tarkempaa+mallikohtaista+tarkastelua.+Jos+pysytään+kansansuosikki+Ocussa+/Corollassa+niin+suurin+kiometriluku+mitä+taulukosta+Corollalle+löytyy+on+215tkm/2002.+Sen+hylkäysprosentti+on+20,2.Kilometreiltään+lähin+Ocu+on+2008,+jolla+on+mediaanina+on+218tkm.+Sen+hylkäysprosentti+on+12,5%.Selkävoitto+Skodalle+siis.Toisaalta+koko+hylkäysprosenttien+suora+vertailu+on+aika+typerysten+hommaa.+Kun+katsoo+yleisempiä+hylkäyksien+syitä+niin+ne+ovat+pääsääntöisesti+jarruihin+ja+muihin+kulutusosiin+kohdistuvia+eli+täysin+kuskin+huolimattomuudesta+ja+piittaamattomuudesta+johtuvia.+Ja+muistakaa+aina+KATSASTUS+EI+OLE+KUNTOTESTI.+Siinä+vain+katsotaan+onko+auto+liikennekelpoinen.+Autosta+voi+olla+Ilmastointi+rikki,+penkit+reikäiset,+takapaksin+lattia+läpiruostunut+jne+a+silti+se+saa+leiman.+Niinkun+sanoin,+hölmöläisten+hommaa+kaikenkaikkiaan.

Äänestä
  • Onneksi olkoon selkävoitosta,autojen ikäero kuusi vuotta:) Voihan tuosta tilastosta katsoa myös kaikki vuodet 2002-2014. Octavia hylkyprosentti 14,7,kilometrit 183000-Corolla hylkyprosentti 11,6,kilometrit 175000. Tosi on,että katsastus ei kaikkea kerro. autosta voi olla esim. jakoketju venynyt ja leima tulee.

    1Äänestä

  • Samatilasto kirjoitti:

    Onneksi olkoon selkävoitosta,autojen ikäero kuusi vuotta:) Voihan tuosta tilastosta katsoa myös kaikki vuodet 2002-2014. Octavia hylkyprosentti 14,7,kilometrit 183000-Corolla hylkyprosentti 11,6,kilometrit 175000. Tosi on,että katsastus ei kaikkea kerro. autosta voi olla esim. jakoketju venynyt ja leima tulee.

    Mikä+sekopää+vertailu+tuo+on?+Jos+molemmissa+autoissa+on+171.000+km+niin+silloin++Tojolla+hylkyjä+on+mainitsemasi+11,6%+Samoilla+kilometreillä+Oculla++hylkyjä+7,4%Ocu+on+kaikilla++kilometreillä+parempi.

    Äänestä

  • silmätkö.kierossa kirjoitti:

    Mikä+sekopää+vertailu+tuo+on?+Jos+molemmissa+autoissa+on+171.000+km+niin+silloin++Tojolla+hylkyjä+on+mainitsemasi+11,6%+Samoilla+kilometreillä+Oculla++hylkyjä+7,4%Ocu+on+kaikilla++kilometreillä+parempi.

    Vetelet hatusta noita lukuja. Octavia, ajettu 128000,vm 2011,hylkyprosentti 7,2. Corolla,vm 2009,ajettu 129000,hylkyprosentti 4,3. Katsastustilasto 2017.Corolla vanhempana paremmassa katsastuskunnossa. Valitettavasti.

    Äänestä

  • Hienoa. Löysit kohdan jossa Corolla ei ole huonompi. Ei paha. Koknaisuudessaan Octavia on kuitenkin selkästi parempi tässä huuhaataulukossa.
    Mutta joillekin tällaiset taulukot varmasti ovat tärkeitä ja uskovat näiden kertovan jotain.

    Äänestä

Toyota on ylivoimainen.
Toyotalla mä ajelen, ilman huolen häivää....

1Äänestä
  • Näitä järki-Ihmisiä on Paljon ja lisää tulee!

    Äänestä

Mites+luokkaa+ylempänä?Pysytään+samoissa+kilomtriluokassa+eli+230tkm.Passat+2008+-13,6%+-+230.000kmAvensis+2004+-+16,8%+-+228.000kmTojo+huonompi.+Mutta+edelleen+olen+sitä+mieltä+että+nässä+vertailuissa+ei+ole+ideaa.

Äänestä

Toyota ei käytä näitä "pommeja" .

Lukuisat autovalmistajat ovat ilmoittaneet jälleen uusista takaisinkutsuista liittyen Takatan valmistamiin turvatyynyihin. Vialliset turvatyynyt ovat tappaneet maailmanlaajuisesti jo 23 kuljettajaa. Sadat ovat loukkaantuneet.

Subaru, Tesla, BMW, Volkswagen, Audi, Mercedes-Benz ja Ferrari kutsuvat Yhdysvalloissa takaisin yhteensä 1,7 miljoonaa autoa, joihin on asennettu japanilaisen Takatan valmistamia turvatyynyjä.

1Äänestä
  • Nyt menee tojohönön pää jo kokonaan sekaisin ja siirrytään suoraan valehteluun.

    Faktankertojalle on 10 sekunnin duuni linkittää tänne oikea uutinen kuukauden takaa.
    https://eu.usatoday.com/story/money/cars/2019/01/09/million-toyota-lexus-vehicles-recalled-takata-airbag-defects/2530566002/

    "
    Toyota ilmoitti, että keskiviikkona kutsutaan takaisin 1,7 miljoonaa pohjoisamerikkalaista ajoneuvoa, mikä on osa käynnissä olevaa kampanjaa johon liittyy mahdollisesti tappavia Takata-matkustajan turvatyynyn täyttölaitteita."

    Älä poika kokonaan sekoa, silloin sua on liiankin helppo vedättää

    Äänestä

Terot vaahtoaa ja valehtelevat eivätkä usko faktoja seotaan välillä omiin juttuihinkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JäätäväTotuus kirjoitti:

Ok. Hyvä on. Volkkarilla ajetaan enemmän. Katsotaanpas sitten saman verran ajettujen autojen katsastustilastoja vuodelta 2017 ja samasta linkistä, jonka aloittaja laittoi aiempaan ketjuunsa laittoi: VW kaikki mallit, vuosimalli 2005, ajettu keskimäärin 220.000 km, hylkäysprosentti 26,9. Toyota kaikki mallit, vuosimalli 2003, ajettu keskimäärin 223.000, hylkäysprosentti 18,6.

Eli siis samanverran ajettuna Toyotan hylkäysprosentti on 8,3 prosenttia vähemmän kuin VW:n ja kaiken lisäksi Toyotat kaksi vuotta vanhempia!!

.....JA KAIKEN LISÄKSI TOYOTAT OVAT KAKSI VUOTTA VANHEMPIA!!

Näin Toyotan pilkkaaja kirjoitti. Tässä se em linkki:

Katsokaa tästä tilastosta mikä on oikeasti totuus. Turha huudella mitään ilman lähdetietoa.
https://www.trafi.fi/tietopalvelut/tilastot/tieliikenne/katsastus
.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu