Moi, olen 20v nuori ja minulla on ollut silmien kanssa ongelmaa tässä jo vuoden ajan. Ongelmana on se, että jännitän silmiä aina sosiaalisissa tilanteissa. Jännityksen takia silmäni sattuu ja vuorovaikutus ei ole kauhean miellyttävää. Keskustelukumppani voi myös kokea katseeni jotenkin vakavaksi tai ilmeeni jotenkin jäiseksi, kun jännitän silmiä. En tiedä miksi teen näin. Ehkä olen tullut liian tietoiseksi silmistäni ja ne pyörivät aina mielessä ja tästä johtuu se ikävä silmien jännittäminen.
Tästä on tullut jonkin sortin pakkomielle ja en vaan pääse irti siitä. Kännissä minulla ei ole tätä ongelmaa, koska silloin mietin jotain muuta enkä jännitä silmiä. Ongelma on aika erikoinen, mutta olisi kiva jos teillä olisi antaa vinkkejä.
Itselläni ei ole muita jännitys ongelmia ja uskallan jutella ihmisille.
Silmien kanssa itse aiheutettu ongelma
2
198
Vastaukset
- Tsempitsulle
Siristätkö niitä? Kun huomaat, että jännität silmiäsi, niin yritä tietoisesti rentouttaa niitä.
- AsianSivusta
Uskon että tuota tilannetta voi parantaa siten, että suhtaudut eri tavalla silmiin katsomiseen - näet sen luonnollisena asiana, ja ymmärrät ettei ole yhtä oikeaa tapaa tehdä asioita, kuten silmiin katsominen. Keskustellessa ihmiset yleensä tykkäävät siitä että katsotaan silmiin, tai että ainakin välillä tehdään niin. Se itseasiassa rentouttaa ja luo luottamusta.
Toinen asia on jos ei keskustele toisen kanssa, mutta silti katsoo sitä. Ihmiset pyrkivät koko ajan selvittämään ovatko muut ihmiset uhka. Yleensä ihmiset vaivaantuvat siitä, koska katsominen tarkoittaa että sinulla on selvästi jotain aikeita heidän suhteensa. Ihmiset pyrkivät koko ajan selvittämään ovatko muut ihmiset uhka. Voit osoittaa eleilläsi ettet ole heille uhka, lakkaamatta tuijottamasta heitä. Itsellänikin on huono tapa tuijottaa muita ihmisiä, koska olen utelias. Yleensä aina siihen suhtaudutaan joko epäilevästi tai vihamielisesti. Tee muille palvelus: Älä tuijota! (Ellet keskustele heidän kanssaan).
Luultavasti tuo juttusi menee ohi aikanaan. Tuossa iässä on yleistä kaikenlaiset kummalliset kuvitelmat, sekä ja epävarmuudet omasta kehosta. Suhtautuminen itseen kannattaa vääntää myönteisemmäksi.
Voit myös rentouttaa silmiäsi kuvittelemalla että ne ikäänkuin lepäisivät lämpimässä vedessä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343976
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131899Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951296Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681185Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51031- 47941
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333914Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26901En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39892