Ei ole kunnolla asukkaat kerinneet muuttaa uuteen taloon kun talo on purkukunnossa!
https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/209522
Seuraavaksi penttilänrannan 14 kerroksinen puutalo?
Mikä tätä maata vaivaa kun täällä ei osata enää kuin rahastaa?!
https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/209522
Seuraavaksi penttilänrannan 14 kerroksinen puutalo?
Mikä tätä maata vaivaa kun täällä ei osata enää kuin rahastaa?!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mikäs vakuutus se sellainen on, joka korvaa rakennusvirheet? Ensimmäisenä pesevät kätensä tuosta pommista. Rakentajahan tuossa joutuu vastuuseen, ellei ole tehnyt mukkia jo sekin. Ei hyvältä näytä Ellin kannalta.
Tiedätkö mikä on vastuuvakuutus,jutussahan lukee selvästi että selvitellään kenen urakoitsijan vastuuseen
Vastuuvakuutus ei korvaa rakennusvirheitä. Tällaisen varalle on rakennusvirhevakuutus, joka korvaa jos urakoitsija ei pysty tai on konkurssissa. Eli hankalaksi menee. Onhan näistä vastuukiistoista jo aiempaa kokemusta vrt. Areenan vuotava katto, josta kaupunki joutui pulittamaan melkein miljoonan, vaikka ei olisi pitänyt maksaa senttiäkään.
Areenan kattovuotojen korjaaminen kesti 15 vuotta ja lopulta kaupunki maksumieheksi. Koska kaupungin osaaminen ja neuvotteluvoima on noin heikoissa kantimissa, kaupungin olisi kannattanut korjauttaa katto omaan piikkiin heti hallin ollessa uusi. Turhaan venyttivät korjauksia. Mitenkäköhän kaupungin lakimies onnistui tyrimään kattoremontin kustannukset kaupungin maksettavaksi?
Tuo (hemmetin ruma) pömpeli olis homehtunut ennemmin tai myöhemmin. Kova kiire oli saada pystyyn, joskus kuljin ohi kun taivaan täydeltä satoi vettä ja siellä ulkomaalaiset ukot senkus rakensivat ilman että tarvikkeita oli suojattu mitenkään. Sen näyn jälkeen totesin että jos olis ollu normi-kerrostalo, niin hullu olisi ollut se kuka ostaisi kämpän moisesta pommista.
Jotenkin tuntuu, että jotkut aura-autot ja rakentajat ovat vaihtaneet työtehtäviään: kumpikaan ei osaa hommaansa...