Ruokavalio auttaa masennukseen

ruokavaliolla

16

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Artsi7865

      Tottakai auttaa - noin 90 prosenttia mielihyvähormoni serotoniinista syntyy suolistossa.. Samoin liikunta ja hyvät ihmissuhteet auttaa. Perusasioita, joilla pääsee parempaan suuntaan.

      • Ruusujen.Tuoksu

        Kyllä. Pitää saada tarvittavat vitamiinit, hivenaineet ja aminohapot. Omega ja muut rasvahapot tärkeitä. Kaakaonibseissä on paljon serotoniinia ja tryptofaania. Suklaa maistuu siksi alakulossa ja masennuksessa. Raakakaakao vähän kustannustehokkaampaa. :)

        Oikeat bakteerit suolistossa tärkeitä. Happosalpaajien käyttö estää joitakin vitamiineja ja hivenaineita imeytymästä,mm tärkeä hermovitamiini b12.

        Moni masennus lievittyis ja paranis ruokavaliohoidolla. Alkoholin liikakäyttö aiheuttaa ja ylläpitää masennusta.


    • kokeillaan.jotain
    • dsfvsf

      Muuten hyvä, mutta masennuksen olemasaolon muistaa, kunhan maha on jälleen tyhjä

      • sdgsdg

        Oletko kuullut sellaisista asioista kun ruokavaliossa olevat ravintoaineet. Ne imeytyvät kehoosi ja vaikka vatsasi olisi tyhjä, ei ruokavaliosta saadut positiiviset vaikutukset katoa samantien.

        Säännöllisessä tasapainoisessa syömisessä ei koe nälkää.


    • hdfhhdf

      Luitteko ollenkaan IL artikkelia? Kyse on nimenomaan laihtumisesta, ei siitä että tietyt ruoat maagisesti parantaisivat mielialaa. Toki mieliala paranee kun laihtuu ja saa hyvän kropan.

      • asdfsddf

        Iltalehten terveysuutiset ovat nyt kuitenkin aika pinnallista pissa-kakka-pieru-sokerikoukku-mitäelimistössäsitapahtuukunsyönmunkin-voitsairastaatietämättäsimoniaeritauteja-linjaa. Harvemmin sielä nyt lähdetään uumoilemaankaan että masennukseen voi olla henkisiäkin syitä. Ropan kun saa kuntoon niin kyllä vanavedessä korjaantuu kaikki mielen ongelmatkin. Helppoa ja kivaa


    • d.dh.w

      itse uskon ihan täysin, että ruokavalio auttaa masennukseen. Kokemusta on kahdenlaisesta ruokavaliosta. Aikanaan täysin boikotoin elimistön tarpeita ja söin liikaa prosessoitua valmishöttöä. Paljon valkoista viljaa, hiilarihöttöä, epäterveellisiä rasvoja, puutteellisesti terveellisiä rasvoja, liian vähän ravinteikasta kunnon ruokaa, kuitua ja proteiinia... Söin aivan liian vähän kasviksia jne ja kunnon ruokaa. Energiatason romahdusta paikkasin mm. limsalla, kahvilla ja kolajuomilla, mistä sain monesti levotonta oloa. Puputin leipää kuin viimeistä päivää. Elimistö huusi kokoajan lisää sokeria ja sitä sainkin runsaasti. Kärsin varmaan ravintoaineiden puutoksista. Pikkuhiljaa päädyin napsimaan masennuslääkkeitä. Sairastelin usein enkä voinut kovin hyvin. Tunsin oloni usein ahdistuneeksi.

      Sitten myöhemmin tuunasin elintavat pikkuhiljaa kuntoon koska seinä tuli vastaan edellisen ruokavalion kanssa. Kiinnitin huomiota ruokavalion monipuolisuuteen, vähensin sokerin määrää merkittävästi, aloin kartella turhia lisäaineita valmistamalla ruoat itse, aloin syödä runsaan määrän kasviksia ja marjoja jne ja valitsemalla mahdollisimman vähän prosessoitua ruokaa - aitoa ruokaa, aloin juoda riittävästi vettä, syödä terveellisiä rasvoja, täysjyväviljaa vähentäen gluteenin määrää havaiten että se ei sopinut minulle, riittävästi proteiinia monipuolisista lähteistä, tukea suolistobakteereita syömällä esimerkiksi fermentoituja ruokia sekä hapatettuja maitotuotteita. Ylipaino tippui mutta se ei ollut pääasia. Ahdistuksen määrä väheni merkittävästi ja kykenin irtautumaan lääkkeistä. Tunsin oloni paljon paremmaksi mikä heijastui myös mielialaan.

      Tajusin myös kuinka huonoksi keholle on jatkuva istuminen. Sen sijaan, että olisin aloittanut jonkun hirveän kuntokuurin, aloin käydä ihan vaan kävelemässä ja tein kehoa vetreyttäviä liikkeitä pitkin päivää esimerkiksi vähän venyttelemällä tai jumppailemalla kevyesti. Tällä oli merkittävä vaikutus energisyyden kokemukseen ja tuntuu että pää toimii paremmin.

      Tämän matkan varrella sain lukuisia ahaa-elämyksiä ja mietin miten ihmeessä olin voinut vain istua neljän seinän sisällä perseelläni päivät homehtuen. Ei ihme että sellainen masentaa! Ihminen tarvii ihan perusjuttuja. Valoa, liikettä, ravinteita ravinnosta rakennuspalikoiksi keholle, riittävästi unta ja lepoa jne. Mikä parasta, terveelliset elämäntavat myös paransi unen laatua milloin aamulla olo oli levänneempi ja energisempi.

      Tietenkin elintavat ei ole kaikessa. Tietenkin myös tarvii esimerkiksi vuorovaikutusta ja toisia ihmisiä. Kun peruspalikat on kunnossa, siitä on parempi rakentaa.

      Epäterveelliset elämäntavat johtaa helpommin erilaisille pilleripurkeille. niin se vaan on.

      • Anonyymi

        " ... esimerkiksi fermentoituja ruokia sekä hapatettuja maitotuotteita."

        Myyntiin on tulossa ilmeisesti jonkunlainen fermentoitu munanvalkuaisvälipala.

        https://munax.fi/pure

        No joo, kaikkea uutta kehitellään ruokajuttuihinkin.


    • elekeesyökövehnee

      Luin kirjan että vehnää ja vehnätuotteita ei saisi syödä ollenkaan.
      Vaikuttaa jopa siihen että kävelykin vaikeutuu.

      Olen ollut ilman vehnää ja olo on paljon parempi.

      Hyvää Ystävänpäivää teille kaikille!

    • Artsi8796

      Vehnä, sokeri ja liika alkoholi taitavat olla pahimpia.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Hapankaali, kimchi ja venäläiset suolakurkut! Kaikki fermentoituja vihanneksia, hyväksi suolistobakteereille!


      • Anonyymi

        Yllättävä uutinen. Pistettävä korvan taakse.


    • Anonyymi

      Mua ei ole koskaan auttanut ruokavalio. Yrittäinyt kaikki dieetit, Masenus on vakvampaa kuin tämä mitä täällä luulotellaan.

    • Anonyymi

      Hampaattomille keittoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1390
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1345
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1235
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1095
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1041
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1028
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      868
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe