apocyklinin jälkeen?

oisko tääl ketään semmosta,jolla ei olis menny apocyklinin jälkeen iho taas huonoon kuntoon?? mietin vaan sitä ku mun pitkä kuuri on lopussa ja hieman pelottaa,mitä tapahtuu..
6868
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Veikkaan, että niitä ihmisiä löytyy todella paljon, keltä on menny iho huonoon kuntoon Apocyclinin jälkeen. Antibiooteilla harvoin saa pysyvää apua akneen.
Itse söin 3kk kuurin Apocycliniä ja finnit tuli takaisin kuurin loputtua. Vasta 3kk Roaccutan kuuri paransi akneni ja se on ollut poissa jo kaksi vuotta.

Äänestä

Edellisessä viestissä oltiin kyllä valitettavan oikeassa tuosta apocyklinin vaikutuksesta ja sen kestosta. Tietysti jos sinulla yleensä kyseinen lääke on akneen auttanut, niin onhan sekin jo jotain sillä itselläni ei apocyklinillä ollut akneeni mitään vaikutusta. Itse asiassa finnejä tuli vaan koko ajan lisää, vaikka käytin siinä samalla vielä skinoren-voidetta. Tämä jälkeen pitikin sitten siirtyä roa:aan, mutta itselläni akne olikin aika sitkeää laatua.
Mutta tosiaan antibioottien vaikutus iho-ongelmiin on yleensä tilapäistä, että jos akne alkaa uudelleen pahenemaan, niin kannattaa ehkä miettiä muita toimenpiteitä.

Äänestä
  • Kuurin aikana niitä finnejä pitääkin tulla! Se kuurihan puhdistaa ihon, joten ne kaikki epäpuhtaudet tulee ulos.
    Siinä kyllä olette oikeassa, että ei antibiootit pysyvää tulosta tuo. Ainakaan minulla. Söin viimeksi Apoa noin puoli vuotta sitten ja nyt taas alkaa finnejä tulemaan. Eli nyt syön taas uuden kuurin.
    Lääkärini on ollut sitä mieltä, että (ainakaan minun) ei kannata syödä 3kk:n kuuria, vaan pari kolme viikkoa kerrallaan ja sitten kun finnejä alkaa taas tulla, syön uuden pari viikkoa.
    Tuon puoli vuotta ne finnit kyllä pysyy minulla poissa sen parin viikon apo-kuurin jälkeen.

    Äänestä

  • hanna kirjoitti:

    Kuurin aikana niitä finnejä pitääkin tulla! Se kuurihan puhdistaa ihon, joten ne kaikki epäpuhtaudet tulee ulos.
    Siinä kyllä olette oikeassa, että ei antibiootit pysyvää tulosta tuo. Ainakaan minulla. Söin viimeksi Apoa noin puoli vuotta sitten ja nyt taas alkaa finnejä tulemaan. Eli nyt syön taas uuden kuurin.
    Lääkärini on ollut sitä mieltä, että (ainakaan minun) ei kannata syödä 3kk:n kuuria, vaan pari kolme viikkoa kerrallaan ja sitten kun finnejä alkaa taas tulla, syön uuden pari viikkoa.
    Tuon puoli vuotta ne finnit kyllä pysyy minulla poissa sen parin viikon apo-kuurin jälkeen.

    Mulle lääkäri sanoi, että jos ei antibiootit auta muutamassa viikossa, niin ei niitä kannata kuukausitolkulla syödä. Mä söin myös 3 viikkoa, eikä ollut apua. Siirryin muihin lääkeisiin.
    Mitä järkeä noita nappeja on vetää naamaan kuuri toisensa jälkeen, kun niistä tuskin pysyvää apua on? Turhaa ajan ja rahan haaskausta, ja ennen pitkää antibiootit muuttuvat tehottomiksi.
    Mä sain onneksi pienen suostuttelun jälkeen ihotautilääkäriltä isotretinoin-kuurin enkä enää suostu syömään yhtään antibioottipilleriä tähän vaivaan. Tuo apon kanssa pelleily oli rasittavaa ja tuloksetonta. Suosittelen sullekin, koska ton isotretinoin-kuurin tosiaan saa, vaikkei akne olisikaan mikään hirveän paha.

    Äänestä

  • agenst kirjoitti:

    Mulle lääkäri sanoi, että jos ei antibiootit auta muutamassa viikossa, niin ei niitä kannata kuukausitolkulla syödä. Mä söin myös 3 viikkoa, eikä ollut apua. Siirryin muihin lääkeisiin.
    Mitä järkeä noita nappeja on vetää naamaan kuuri toisensa jälkeen, kun niistä tuskin pysyvää apua on? Turhaa ajan ja rahan haaskausta, ja ennen pitkää antibiootit muuttuvat tehottomiksi.
    Mä sain onneksi pienen suostuttelun jälkeen ihotautilääkäriltä isotretinoin-kuurin enkä enää suostu syömään yhtään antibioottipilleriä tähän vaivaan. Tuo apon kanssa pelleily oli rasittavaa ja tuloksetonta. Suosittelen sullekin, koska ton isotretinoin-kuurin tosiaan saa, vaikkei akne olisikaan mikään hirveän paha.

    aivan ajanhaaskausta.on tullut sanottua ennenkin mutta;rasvaiseen ihoon ja mustapäihin se ei tepsi,muut finnit pitää poissa jos hyvä tuuri käy.roan haittavaikutuksista on puhuttu paljon mutta eipä se apon popsiminen niin helppoa ole;varsinkin alussa vatsa joutuu koville,ja ruokailuun suhteuttaminen ei ole niin helppoa kun vois kuvitella.puhumattakaan että kalsium heikentää apon tehoa.ja akne palaa kuurin loputtua.voi toki jatkaa antibioottien popsimista,annostusta joudut lisäämään jossain vaiheessa...ei helvetti.täysin hyödytön varsinkin jos haet akeen lopullista ratkaisua(ja useimpien luulisi tekevän niin)

    Äänestä

  • agenst kirjoitti:

    Mulle lääkäri sanoi, että jos ei antibiootit auta muutamassa viikossa, niin ei niitä kannata kuukausitolkulla syödä. Mä söin myös 3 viikkoa, eikä ollut apua. Siirryin muihin lääkeisiin.
    Mitä järkeä noita nappeja on vetää naamaan kuuri toisensa jälkeen, kun niistä tuskin pysyvää apua on? Turhaa ajan ja rahan haaskausta, ja ennen pitkää antibiootit muuttuvat tehottomiksi.
    Mä sain onneksi pienen suostuttelun jälkeen ihotautilääkäriltä isotretinoin-kuurin enkä enää suostu syömään yhtään antibioottipilleriä tähän vaivaan. Tuo apon kanssa pelleily oli rasittavaa ja tuloksetonta. Suosittelen sullekin, koska ton isotretinoin-kuurin tosiaan saa, vaikkei akne olisikaan mikään hirveän paha.

    ihotautilääkäri sanoi itse että tavallisia antibiootteja pitää syödä ainakin 4kk että ne vaikuttaa.minulla oricylin-kuuri on ainakin auttanut!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

oisko tääl ketään semmosta,jolla ei olis menny apocyklinin jälkeen iho taas huonoon kuntoon?? mietin vaan sitä ku mun pitkä kuuri on lopussa ja hieman pelottaa,mitä tapahtuu..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu