Jo nykyinen tilanne maailmassa ja Suomen maantieteellinen sijainti tekevät ulkopolitiikasta ajankohtaisen aiheen. Lähes päivittäin kerrotaan mediassa, kuinka Venäjä on uhka Suomelle.
Tarkemmin kysyttäessä en ole kyllä havainnut mitään täsmällistä vastausta, minkälainen uhka Venäjä on maallemme. Itse asiassa voi suorastaan ihmetellä Venäjän rauhallista suhtautumista Suomen valtamedian jatkuvaan vihankylvöön naapuriamme kohtaan.
Tarkemmin kysyttäessä en ole kyllä havainnut mitään täsmällistä vastausta, minkälainen uhka Venäjä on maallemme. Itse asiassa voi suorastaan ihmetellä Venäjän rauhallista suhtautumista Suomen valtamedian jatkuvaan vihankylvöön naapuriamme kohtaan.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Tärkeitä+aiheita+kysyä+puolueiden+ja+ehdokkaiden+kantaa+ovat+NATO+ja+ns.+isäntämaasopimus.
Puolueista+ainoastaan+kokoomus+ja+RKP+ilmoittavat+kannattavansa+NATO-jäsenyyttä.+Tosiasia+on+kuitenkin,+että+muissakin+puolueissa+on+tietty,+joskin+onneksi+selvä+vähemmistö,+NATOn+kannattajia.
NATOn+kannatus+koko+kansan+keskuudessa+on+vähäistä+ja+on+vähentynyt+median+NATO-hehkutuksesta+huolimatta.+Tällä+hetkellä+vain+20+%+suomalaista+kannattaa+NATO-jäsenyyttä,+60+%+vastustaa+ja+20+%+ei+osaa+tai+halua+sanoa+kantaansa.
Venäjä / Neuvostoliitto ON AINA ollut uhka ja riesa etenkin naapureilleen mutta myös kaikille muille maapallon asukkaille.
Sen kansa on väkivaltaista ja epärehellistä. Ympäristöasioista ja ihmisoikeuksista ei välitetä lainkaan. Pääasia että maata johtava mafiaklikki rikastuu ja elää kuin siat vatukossa.
Venäjä on läpeensä korruptoitunut kehitysmaa ja suuri häpeä koko ihmiskunnalle.
Olet jatkuvasti, kaikissa kommenteissasi niin 'uskomattoman oikeassa'.
Ja kaikenkukkuraksi aina asiallinen.
Totuuden sanominen ei ole kehu eikä herja. Se vaan ON.
Suomi otti pitkän askeleen kohti NATO-jäsenyyttä, kun puolustusvoimien komentaja Jarmo Lindberg allekirjoitti Suomen hallituksen valtuuttamana ns. isäntämaasopimuksen Walesissa 4.9.2014. Tämä sopimus avaa Suomen satamat ja lentokentät NATOlle sekä rauhan että kriisin aikana. Sopimuksen merkityksestä huolimatta sitä ei tuotu eduskunnan käsittelyyn, kuten tapahtui Ruotsissa. Minusta on täysin mahdollista, että uusi eduskunta vaatii sopimuksen eduskunnan hyväksyttäväksi.
Ilamnkos Venäläiset asuvat keskellä korpea lähellä lentokenttää, tai vaihtoehtoisesti satamakaupungeissa. On muuten nopea evakuointi.
EI Yhtään etukäteen ajateltua asia jos uomeen tullessa.
Venäjä on väkiluvultaan kymmeniä kertoja Suomea suurempi Suomen rajanaapuri. Venäjä voisi niin ollen hyökätä Suomeen suoraan rajan yli määrällisesti ylivoimaisilla joukoilla.
Useat vaikutusvaltaiset venäläiset poliitikot ovat puhuneet Suomen liittämisetä Venäjään kuten Zhirinovski ja Dugin. Suomalaisten suuri enemmistö ei kannata Venäjään liittymistä eli se voisi onnistua vain valtaamalla Suomi sodalla.
Missään muualla poliitikot eivät ole uhkailleet Suomea sodalla.
Älä satuile, mutta jos Venäjä tulee, ei sitä kukaan pysty estämään.
Nämä satuilut ovat täysin asiattomia ja eivätkä vastaa todellista tilannetta. mutta Suomen politiikka on huolestuttavaa, lähdetään mukaan asiattomiin syyttelyihin, joista ei ole mitään näyttöä.
Media on vuosikausia pitänyt yllä pelkkää vihapuhetta ja pelon lietsontaa....siinä on koko maata ajatellen riski ja kansalaisia kohtaan karhunpalvelus.
Diplomatia on avaisana ja viisautta.
Mikä muu kuin NL/Venäjä on hyökännyt Suomeen?
Tuo vihan kylvö asia on sitten toisinpäin etkö huomaa asiaa ollenkaan? Kummasti saat mustan valkoiseksi . Kuka hyökkäsi suomeen? kua aloitti sodat? suomi ilmeisesti sinun mukaan.
Pysytään nykyajassa, mennyt on mennyttä ja syyllisiä löytyy joka puolelta.
Nykypäivänä hyvin paljon tärkeämpää pohdintaa löytyy laittomista pakolaisista.
Mennyt on mennyttä mutta hyvä se on historiaa tuntea!
Eikä se ole edes mennyttä , muitten venäjän naapurivaltioiden kohdalla.
Ryssän sikailut muistetaan - JA PITKÄÄN!
Turha edes yrittää selittää niitä unohduksiin.
Venäjästä tekee potentiaalisen uhan sen suurempi väkiluku ja rajanaapuruus ja laajenemishaluinen Suur-Venäjän tavoittelu.
Mieleltään venäläistynyt entinen suomalainen J Bäckman antaa hyvän kuvan venäläisten äärinationalistien ajattelusta.
Siinä mielessä hänestä on hyötyä.
Siinä mielessä
https://www.verkkouutiset.fi/rakennamme-suur-venajan-johan-backman-tuo-aleksandr-duginin-suomeen-19302/
On hyvä että roistot paljastaa suunnitelmansa.
Ruotsissa ulko- ja puolustusvaliokunnat antoivat yhteisen mietinnön. Siinä kaksi tärkeää asiaa nousee yli muiden. Mietinnön mukaan NATO-joukkojen tulolle vaaditaan aina Ruotsin lupa, eikä Ruotsiin saa tuoda ydinaseita. Nämä ovat tärkeitä kysymyksiä myös Suomelle.
Miettikää tätä, samalla kun nato mellastaa tämän tästä Suomen maaperällä ja ottaa haltuunsa ilmatilan, olemassa olevat tukikohdat, lentokentät, vesialueet...sen kummemmin kyselemättä.
Tärkein on kuitenkin tuo, että Suomi allekirjoitti ja hyväksyi myös 'kauttakulun', myös kriisin aikana.
ILMAN MUUTA Suomeen saisi tuoda NATOn ydinaseita sekä ohjuspuolustuskilven kaluston.
Ydinaseita on myös itärajan takana joten sehän olisi pelkästään OIKEUS JA KOHTUUS että niitä olisi meilläkin.
Ne voitaisiin suunnata Severomorskiin, Murmanskiin, Alakurttiin, Pietariin ja Moskovaan.
Se estäisi tehokkaasti ryssää mellastamasta. :)
Haluatko Suomen sitten olevan maalitaulutetty ydinasella Venäjältä ?Minä en ainakaan eikä enemmistö suomalaisista.Asialliset suhteet Venäjän kanssa eikä amitään uhoilua ja sen seurauksena niinkuin viimeksi kun tultiin verissäpäin Venäjältä.
Älä selitä!
Se on ollut maalitettuna iät ja ajat.
Venäjä harjoitteli myös ydiniskua RUOTSIA vastaan joten OIKEUS JA KOHTUUS olisi että myös meillä on ydinaseita Venäjän tuhoamiseen.
Sinun 'asialliset suhteet' tarkoittaa antautumista ja sitä ei tule ikinä tapahtumaan. :)
Mitä ydinaseita Ruotsilla muka on? Miksi Venäjä maalittaa Ruotsia ydinasehyökkäysharjoituksillaan?
Onks Venäjä kehari?
Pohjoismaiden tulee IHAN OIKEASTI herätä reaalitodellisuuteen ruususen unestaan!
Ydinaseettomuus sun muut demilitarisoidut alueet ovat pelkkä hyväuskoisten sinisilmäisten imbesillien kutsu Venäjän asevoimille.
Turha kenenkään on kuvitella että ne jotenkin suojaisivat muuta kuin hyökkääjää.
Sama koskee Suomea: sopimuksen mukaan tänne saa tulla vain luvallamme. Lisäksi ydinaseiden mainitseminen isäntämaasopimuksessa on tarpeetonta, koska niiden tuominen Suomeen on jo muutenkin kielletty. Pariisin rauhansopimuksen ydinasepykälä on yhä voimassa, vaikka muut osat eivät enää olekaan.
Huvittavaa, että trolli varastaa tälläkin kertaa "tovereidensa" tekstiä, nyt Mikko Elon. Siinäpä oikein hyvä ystävä, varkaissa ystävänpäivänä. Mikko Elo tietää taatusti sopimuksen oikean laidan, kunhan kusettaa lukijoita ja ajaa omaa aatettaan.
Entas se 'kauttakulku'...kiistätkö sen, taikka tajuatko sen merkityksen?
Väitä nyt että se koskee ainoastaan rauhan ajan harjoittelua.
Vain Suomen luvalla.
Olet yksinkertainen tyyppi, tässä tapauksessa voisit kerrata jatkosodan sidokset, kun annettiin maaperä kauttakulkuun.
Kriisissä ei kysellä lupia, sen tajuaa heikollakin järjellä.
Venäjällä ei ole minkäänlaista oikeutta käyttää Suomea putinisminsa kauttakulkuun.
Siksi Nato.
Jenkeissä haudotaan kostoa Venäjälle siitä, että Hillarylla on nykyään jalkapanta....
Ja tietysti siitä, että Hillaryn politiikalla koko Lähi-Itä olisi taas liekeissä, joka nyt viime vaalituloksella torpattiin.
Hillaryn politiikan torppaus kohdistaa raivon Venäjää vastaan, joka on hävyttömän lyhytnäköistä toimintaa ja osoittaa ainoastaan sen, millaista politiikka OLISI ollut.
Mitä trolli valehdellen hönisee Hillaryn jalkapannasta?
Venäjä antaa trolleineen itsestään vähämielisen kuvan.
Eikö sinulle ole kerrottu, älä huoli, ei monelle muullekaan.
YLE ja media osaavat vaikenemisen taidon.
Johtuisiko se yksinkertaisesti siitä, että juttusi on taas kerran täysin perätön?
Perättömiä puhuu moni muu, mutta aina se on ollut joku nato-myönteinen, vähän idiootti luonnostaan.
Mitäs jos kerrankin todistaisit väittämäsi edes jotenkin!
Siis linkkiä kehiin, missä näin kerrotaan?
Ei sellaista löydy joten älä sorru valheeseen taas kerran.
@MolokHorritius ,
Älä pilaa Nassikoiden märkiä päiväunia tuollaisilla tuomiopäivän sanomilla!!!!!!! :)
Tulis vaan venäläiset ja ajas noi loiset pois maastamme, kun itse emme pysty
"Tulis vaan venäläiset..."
Hyppää sinä loinen Allegroon ja ano turvapaikkaa Pietarissa niin pääset nauttimaan mamu-vapaasta ympäristöstä! Me muut emme kaipaa venäläisiä tänne!