lättämaassa vankat reunat

iugiigiggygyi

11

89

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Littari

      "Kun jäät sulavat" ?

      Litteänmaan teoriassahan kiistetään ilmastonmuutos joten ei ne jäät sieltä mihinkään sula

      • hähähähähhähähähähäää

        Juurikin näin. Lisäksi Etelämanner on kiinteää maata vaikka meille muuta velehdellaan.
        Siellä on jopa lämpimiä järviä ja yli 3:n km:n vuoristoja. Eipä näytä Googlen kartta meille niitä.

        Pieni pätkä tästä on vielä nähtävillä Amiraali Birdin kuvaamana JuuTupessa, tuskin enää kauaa.


      • hähähähähhähähähähäää kirjoitti:

        Juurikin näin. Lisäksi Etelämanner on kiinteää maata vaikka meille muuta velehdellaan.
        Siellä on jopa lämpimiä järviä ja yli 3:n km:n vuoristoja. Eipä näytä Googlen kartta meille niitä.

        Pieni pätkä tästä on vielä nähtävillä Amiraali Birdin kuvaamana JuuTupessa, tuskin enää kauaa.

        Hei, ei meille "muuta valehdella", hyvä mies. Vähän jarrua nyt.

        Etelämaner on aina ollut Etelämanner, siis manner. Oma mannerlaattansa.
        Ja vuoret sekä myös alempana olevia paljakoita näyttää ainakin minun google maps ihan somasti, kun vaihdan näkymän satelliittikuvaan. Siellä näkyy jopa South Pole Highway, joka johtaa McMurdo Stationilta (joka myös näkyy) Etelänavalle Amundsen-Scottin tutkimusasemalle sekä McMurdon lentokenttä. Ja lukemattomia tutkimusasemia.

        Järviä ei näy, koska ne ovat aika syvällä jääpeitteen alla.

        Taitaa tämän littumaan asiantuntijaporukassa ollakin asiantuntijoita, joille Etelänapa ja Pohjoisnapa on yks ja sama lysti. Tutki nyt niillä tiedoilla sitten universumia...
        Siellä P-navalla nimittäin ei ole vuoria eikä mannerta - päinvastaisista vanhoista merimiesjutuista huolimatta.


    • Tietopisteen-Pete

      "kun pitävät mannerlaatat lätyn päällä eivätkä putoa reunalta.
      todellista teräs jäätä."

      Voihan siellä jään alla olla myös kiinteätä maata. En ole päässyt kaivelemaan. Onhan sinun soppakulhossakin sopat ja pippurit pysyneet, vaikka lautasen reunat eivät ole olleet teräksestä?

      Jäätikkö kulkee mantereiden ympäri useita satoja ellei tuhansia kilometrejä pohjoisen suunnasta etelään päin, reunaa pitkin (oletettavasti). Ja jos etelänavan alueella (mitä ei ole olemassakaan) on korkeutta liki 3 km (niinhän sanotaan), niin miksi korkeutta ei voisi olla siellä kauempanakin, jopa enemmän kuin se muutamia kymmeniä metrejä mitä nähdään Etelämantereen pohjoisalueilla? Eikö muka sellainen rakennelma jaksaisi pitää soppakulhon liemet siellä missä niiden kuuluu olla?

      "putoaako laatat reunan yli"

      Tietääkseni ei ole mitään reunaa jonka yli voi pudota. Mehän asutaan terraariossa jossa lasikupu seinämineen estää putoamisen pois terraarion alapuolisesta soppakulhosta. Täytyy olla vilkas mielikuvitus jos haluaa uskoa että terraarion suljetusta tilasta voisi pudota pois.

      Minne muka voisi pudota, tai mihin avaruuteen lentää?

      Apt.17:24-28
      Jumala, joka on tehnyt maailman ja kaikki, mitä siinä on, hän, joka on taivaan ja maan Herra, ei asu käsillä tehdyissä temppeleissä,
      eikä häntä voida ihmisten käsillä palvella, ikäänkuin hän jotakin tarvitsisi, hän, joka itse antaa kaikille elämän ja hengen ja kaiken.
      Ja hän on tehnyt koko ihmissuvun yhdestä ainoasta asumaan kaikkea maanpiiriä ja on säätänyt heille määrätyt ajat ja heidän asumisensa rajat,
      että he etsisivät Jumalaa, jos ehkä voisivat hapuilemalla hänet löytää - hänet, joka kuitenkaan ei ole kaukana yhdestäkään meistä;
      sillä hänessä me elämme ja liikumme ja olemme, niinkuin myös muutamat teidän runoilijoistanne ovat sanoneet: 'Sillä me olemme myös hänen sukuansa.'

      • uguggigiftfitfitu

        just joo lasikuvun alla

        lasihan keksittiin epyktissä 4000 vuotta sitten

        koskas tää kupu on tehty ja missä

        tuskin riihimäellä tai nuutajärvellä


      • uguggigiftfitfitu kirjoitti:

        just joo lasikuvun alla

        lasihan keksittiin epyktissä 4000 vuotta sitten

        koskas tää kupu on tehty ja missä

        tuskin riihimäellä tai nuutajärvellä

        Ihminen keksi lasin 4000 vuotta sitten, Jumala osasi valmistaa lasia jo litteäämaatamme luodessa ja loi kauniin sinertävän lasikupolin maamme yläpuolelle jotta kupu loistaisi kauniin sinisenä auringon liikkuessa litteänmaan yläpuolella.


      • Myrryr
        Delphin kirjoitti:

        Ihminen keksi lasin 4000 vuotta sitten, Jumala osasi valmistaa lasia jo litteäämaatamme luodessa ja loi kauniin sinertävän lasikupolin maamme yläpuolelle jotta kupu loistaisi kauniin sinisenä auringon liikkuessa litteänmaan yläpuolella.

        Toivottavasti sinulla ei ole lapsia, muuten heidät pitäisi ottaa huostaan sinulta.


      • " Täytyy olla vilkas mielikuvitus jos haluaa uskoa että terraarion suljetusta tilasta voisi pudota pois. "
        Aivan. Tämä litteän maan hype lähti lapasesta, kun 1800-luvun alkupuolella USA:ssa julkaistiin tiedevastaista kirkkoa härnäämään seikkailukertomus Kolumbuksen matkoista. Kirjassa esitettiin ivalliseen sävyyn, että merimiehet kapinoivat, koska pelkäsivät putoavansa maailman reunan yli.

        Tästä alkoi usko maailman litteyten. Reppanat fundamentalistitosikot USA:ssa ottivat pilkan (historiallisesti) totena ja palasivat pläräämään Genesistään. Siihen saakka oli tyydytty siihen, mitä kristilliset kirkot olivat jo 800-luvulta alkaen jKr julistaneet, nimittäin että Ptolemaioksen maailmankuva on oikea kristillinen näkemys - ja siinä maa on PALLO.

        Eli mielikuvitusta tosiaan tarvitaan, romaanikirjailijan mielikuvitusta. Nimittäin siihen, että maa on litteä.


    • hähähähähähähähäähä
      • uskot.mitä.haluat

        "Mina uskon..."

        Uskotko myös Joulupukkiin ja Pääsiäispupuun?


      • Hei, mehän ollaan hähähähähähähähäähä:n kanssa samaa mieltä!!!!
        Minäkin uskon, että kupu ei ole kiinteää ainetta!!!!!

        Minä uskon, että se on kaasua. Kaasuseosta, jossa on
        typpeä 78,084 %
        happea 20,946 %
        argonia 0,934 %
        hiilidioksidia 0,040 %
        neonia 0,001818 %
        heliumia 0,000524 %
        metaania 0,0001745 %
        kryptonia 0,000114 %
        vetyä 0,000055 %

        Entä mitä sinä uskot sen olevan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1215
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      59
      1140
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      901
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      104
      863
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      757
    6. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      227
      676
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      111
      669
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      209
      666
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      62
      658
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      99
      592
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      274
      535
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      508
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      471
    14. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      7
      469
    15. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      454
    16. 33
      439
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      430
    18. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      423
    19. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      22
      405
    20. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      42
      399
    Aihe