Kertokaa kokemuksestanne

Onkoha

Onko nivelreuma kokoaikaista? Jos aamulla jäykkyyttä niin helpottaako/vetristyykö paikat liikkeessä? Ts.jos kipu loppuu niin ei ole reuma?

3

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikävätauti

      Nivelet vetreytyy päivän mittaan. Kipu voi kuitenkin olla kokoaikaista varsinkin liikkeessä. Lääkkeillä voidaan saada reuman oireet remissioon, mutta kivut ja nivelvaivat saattavat uusiutua koko eliniän.

    • Onkoha

      Onko pelkkää jäykkyyttä? Onko koko sormi heikko/voimaton? Puutumisia käsissä? Voiko vatsatauti tms.pahentaa hetkellisesti?

      Kertooko verikoe mitä ja onko luotettava? Voiko olla alkavaa reumaa vaikka labrat ois ok?

      Verikoe aikaa ootellessa. Epämääräsiä kipuja ja oireita.

    • Melkokipeäätouhua

      Käsittääkseni kipu voi hellittää päivänmittaan. Itselläni kivun ja tulehduksen määrä riippuu ihan työtilanteesta. Paljon rasitusta, niin minulla oireet pahenee melko vaikeiksi. Vähemmän rasitusta ja pystyn olemaan suht normaalisti, satunnaisia varvas, päkiä, polvi ja olkapää sekä lonkka vaivoja lukuunottamatta. Toki aamuisin sormet on jäykät ja kävely sattuu päkiöihin. Onhan noita kipuileva niveliä paljon, nyt kun alkoi luetella. Olen vähän sellainen että mielessäni vähättelen vaivoja ja kestän melko paljon ennenkuin lähden lääkäriin. Nyt kuitenkin reuma(veri)kokeet otettu ja tuloksia odotellessa. Mulla myös kädet puutuu tosi herkästi. Ja joku hyytelörakkula hankaloittaa peukalon liikettä molemmissa käsissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      210
      9754
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      41
      4515
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      124
      4037
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      113
      3937
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      204
      3641
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      41
      3023
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      156
      1577
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      89
      1502
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      111
      1304
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      1231
    Aihe