Ajattelin laittaa vanhan kännykän kuvaamaan lintulautaa webkameran tapaan. Haittaako se juridisessa mielessä, jos kuvassa näkyy taustalla tapahtuvaa henkilöliikennettä?
Saako lintulautaa kuvata, jos takana näkyy katu
9
276
Vastaukset
- kdfnhgjhjdfg
Tuleeko taustasta terävä?
- Tsuumikosh
Julkisella paikalla kuvaaminen on ollut sallittua. Ei sotilaskohteiden kuvaaminen. Rikoslaissa on ollut pykälä salakatselusta: yksityisalueella olevia ihmisiä ja tapahtumia ei ole saanut kuvata ilman lupaa. Kuvien julkaisemisesta on lisäksi pykälä yksityiselämän loukkaamisesta. Julkaiseminen eri asia kuin kuvaaminen. Tekijänoikeus vielä asia erikseen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15515352/onko-kaikilla-tekijanoikeudet-hallussa#comment-96411914 - sääntösuomi
Käsittääkseni voi olla laitonta. Joskus taannoin taloyhtiöön laitettiin valvontakamera ja silloin ei saanut kuvassa näkyä katua, ainoastaan taloa ja pihaa. Kameravalvonnasta piti olla myös varoitustaulu talon seinässä näkyvällä paikalla. Olen joskus jossain luontokohteessa nähnyt ilmoituksen kamerasta mutta en kyllä huomannut mihin oli asennettu.
Toisaalta tavallisella kameralla voi julkisella paikalla kuvata lähes mitä vain, mutta riistakamera vaatii maanomistajan luvan. Ehkä avainsanat on "kiinteä kamera ja tekninen tarkkailu". Toisaalta jos et pahemmin mainosta asiaa etkä laita nettiin kuvia tai liveä niin mitä väliä?- Tsuumikosh
Kadun näkyminen kuvassa saattaa joskus tarkoittaa sitä, että näkyy kadun toisella puolen naapurin tontti, joka on yksityisaluetta. Samantapaisesta asiasta oli kyse siinä jupakassa, joka syntyi, kun Google oli kuvannut "Street view" katunäkymiinsä paljon kuvia, ja niissä näkyi ihmisiä pihoilla tai parvekkeilla. Yksityisalueilla.
- Siihen en ole perehtynyt, miten esim. kerrostaloissa, taloyhtiöissä menee yksityisyyden ja yhteisen raja täsmälleen. Tarvitaanko esim. kaikkien asukkaiden suostumus valvontakameroiden asentamiseen. Vai onko kerrostalon piha kuin julkiseen alueeseen verrattavaa. Ehkä se on yksityisaluetta ainakin sitten, jos joku sitä sihtailee kadulta tai kadun toiselta puolen? - Näin_on
Meilläpäin katu tarkoittaa katua, tontti tonttia ja piha pihaa.
- puurot_ja_vellit
Tsuumikosh kirjoitti:
Kadun näkyminen kuvassa saattaa joskus tarkoittaa sitä, että näkyy kadun toisella puolen naapurin tontti, joka on yksityisaluetta. Samantapaisesta asiasta oli kyse siinä jupakassa, joka syntyi, kun Google oli kuvannut "Street view" katunäkymiinsä paljon kuvia, ja niissä näkyi ihmisiä pihoilla tai parvekkeilla. Yksityisalueilla.
- Siihen en ole perehtynyt, miten esim. kerrostaloissa, taloyhtiöissä menee yksityisyyden ja yhteisen raja täsmälleen. Tarvitaanko esim. kaikkien asukkaiden suostumus valvontakameroiden asentamiseen. Vai onko kerrostalon piha kuin julkiseen alueeseen verrattavaa. Ehkä se on yksityisaluetta ainakin sitten, jos joku sitä sihtailee kadulta tai kadun toiselta puolen?http://toimittajanrikoslaki.fi/kuvaaminen-ja-salakatselu/
Huom. tässä puhutaan ihmisten kuvaamisesta ja tarkoituksella. Tyhjiä pihoja saa käsittääkseni kuvata, muttei siten, että näkyy myös, mitä talojen sisällä puuhaillaan. Ei ikkunoista ei saa kuvata sisään.
Sitten oli se ongelma, että julkisellakaan paikalla ei kaikki ole vapaata riistaa, ainakaan julkaistavaksi. Esim. se perinteinen "mies poistumassa pornokaupasta". Voi mennä kunnianloukkauksen tms. piikkiin. Samoin kaikki sammuneiden, kadulle pissaajien ym. kuvat.
Kiinteästi asennettava valvontakamera ei osaa ummistaa silmiään, kun naapuri tulee munasillaan saunastaan pihalle vilvoittelemaan -> valvontakamerat pitää asentaa niin, että eivät kuvaa naapurien pihoja lainkaan. - Tsuumikosh
puurot_ja_vellit kirjoitti:
http://toimittajanrikoslaki.fi/kuvaaminen-ja-salakatselu/
Huom. tässä puhutaan ihmisten kuvaamisesta ja tarkoituksella. Tyhjiä pihoja saa käsittääkseni kuvata, muttei siten, että näkyy myös, mitä talojen sisällä puuhaillaan. Ei ikkunoista ei saa kuvata sisään.
Sitten oli se ongelma, että julkisellakaan paikalla ei kaikki ole vapaata riistaa, ainakaan julkaistavaksi. Esim. se perinteinen "mies poistumassa pornokaupasta". Voi mennä kunnianloukkauksen tms. piikkiin. Samoin kaikki sammuneiden, kadulle pissaajien ym. kuvat.
Kiinteästi asennettava valvontakamera ei osaa ummistaa silmiään, kun naapuri tulee munasillaan saunastaan pihalle vilvoittelemaan -> valvontakamerat pitää asentaa niin, että eivät kuvaa naapurien pihoja lainkaan.Vältytään ehkä noin sadan metrin keskustelutekstiltä, jos pannaan tähänkin keskusteluun pari valmista lainkohtaa:
Luku 24
6 § (9.6.2000/531)
Salakatselu
Joka oikeudettomasti teknisellä laitteella katselee tai kuvaa
1) kotirauhan suojaamassa paikassa taikka käymälässä, pukeutumistilassa tai muussa vastaavassa paikassa oleskelevaa henkilöä taikka
2) yleisöltä suljetussa 3 §:ssä tarkoitetussa rakennuksessa, huoneistossa tai aidatulla piha-alueella oleskelevaa henkilöä tämän yksityisyyttä loukaten,
on tuomittava salakatselusta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.
Yritys on rangaistava.
11 § (9.6.2000/531)
Määritelmä
Kotirauhan suojaamia paikkoja ovat asunnot, loma-asunnot ja muut asumiseen tarkoitetut tilat, kuten hotellihuoneet, teltat, asuntovaunut ja asuttavat alukset, sekä asuintalojen porraskäytävät ja asukkaiden yksityisaluetta olevat pihat niihin välittömästi liittyvine rakennuksineen.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001
- rjyrjy
Ihan sama. Jos siitä joku kysyy niin pitää vastata kuten vaikka vanhustenhuollon asioissa: "toimintamalleissa on havaittu puutteita, ryhdymme toimenpiteisiin asian korjaamiseksi" ja jatkat samaan malliin.
- rtyuiopw2
Monet valvontakamerat on kiellettyjä, mutta jos ei mitään halveksittavaa ja hävettävää levitä, ei ole pelkoa rangaistuksesta. Korkeintaan voidaan pyytää poistamaan ja vaikka olisi levinnnytkin riittää peruskuvan poisto.
en ainakaan tiedä rangaistuksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
4 kuoli kolarissa
Kenen vastuulla tienhoito? Sohjoa ja vettä tie täynnä. Oliko säästetty tienhoidossa? Järkyttävä onnettomuus.28911337Suomea odottaa karu kohtalo
Mitäs menitte uhkailemaan ja leikkimään kovaa. Ei mitään mahdollisuuksia Venäjää vastaan.4153202Nainen, moraali on koetuksella sun kanssa
Koen nyt olevani rappiolla ja kyllä, omaa syytäni ja itsekontrollin puutetta, mutta olethan kyllä puoleensavetävä, ettei951808- 821595
- 721539
- 861066
Onko kenelläkään tästä tietoo?
https://www.haapavesi-lehti.fi/artikkeli/lukijalta-ilkka-repo-etsii-nimettoman-kirjeen-lahettajaa Olisi tärkeä saada te411041Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin73927Ihastukselleni
Kun viimeksi nähtiin, niin sisälläni repesi myrsky ja salamat iskivät kuin rajuilma. En halunnut katsoa sinua, en halunn21893Ovatko miehet niin heikkoja ja lahjattomia, etteivät siedä tasa-arvoa?
Muutenhan ei ole mitenkään perusteltavissa, miksi miesten pitäisi saada etuoikeuksia ja etumatkaa. Sehän tarkoittaisi, e252868