Minkälaista Orivedellä nyt on, kun opistolaiset ovat lähteneet?

millaista

Varmaan aika hiljaista.

13

201

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kantaväestö

      Seksuaalisten vähemmistöjen edustajia on Orivedellä vähemmän,ainakin muutama. Kantaväestö iloitsee.

    • LaskuTikku

      Kyllä oli virhe päätää opisto pois Orivedeltä. Se oli ainota asioita mitä muualla Orivedestä tiedettään positiivisessa mielessä.

    • kokoomusrulez

      Eikös siellä käytetty huumeita ja muutenkin oli siveetöntä elämää? Hieno alue, joku eheyttämiskeskus voisi olla hyvä.

    • Eheyttämiskeskus

      Kun eräät valtuutetumme ovat saanut ajatuksilleen valtakunnallista julkisuutta ja kannatusta, tätä myönteistä pöhinää on Oriveden kaupungin syytä hyödyntää. Todellakin, eheyttämiskeskus on hyvä ajatus. Keskuksessa voisi olla erilaisia linjoja. Esimerkiksi poliittisen ajattelun eheyttäminen, transhenkilöiden yms. elämän ja sukupuoli-identiteetin eheyttäminen, edistyksellisten ajatusten aiheuttamien sielullisten ongelmien debriifaus, lahjontaan ja korruptioon syyllistyneiden kuntapäättäjien moraalinen eheytys jne. Oriveden opistolla oli kunniakas, yli 100 vuoden taival. Tilat ovat valmiina ja käytettävissä. Kun kulttuuri ja sivistys ei enää myy, paikkakunnan ominaispiirteet kannattaa hyödyttää.

    • Eijaksa

      Muutama vihreä besserwisser voisi vaihtaa maisemaa.

      • Puskajussi

        Samaa mieltä. Perustakoot oman opistonsa muualle.


      • kotiinpäinveto

        Ei kannata perustaa opistoa muualle. Maaseutuvihreät siirsivät jo Oriveden opiston Tampereelle. Tänne tarvitaan nyt oma opistonsa, jossa opetetaan oikeita asioita.


      • viksujavilmaattine

        Harmittaaks sinuu, kun joku on fiksu?


      • viksujavilmaattine

        Näköjään harmittaa, sellast se kateus teettää!


    • Kauxlax

      Opiskelin Oriveden opistossa 1975-76. Jäi mukavat muistot Orivedestä, vaikka Alkon matami myyntitiskin takana ei aina myynytkään viinipulloa.
      Paavo Suvanto oli opiston rehtorina silloin.

    • kaikkipois

      Opisto lakkautettiin nyt.
      Mikähän seuraavaksi?

      • PunavihreidenToive

        Pohjoismainen Vastarintaliike


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe