Saan pian suoritettua kurssin "Olio-ohjelmoinnin perusteet" ja olisin kiinnostunut löytämään hyviä kirjoja tai nettikursseja, joissa jatkettaisiin siitä mihin yliopiston peruskursseilla on edetty. Mitä kirjoja suosittelisitte?
Tänä vuonna ilmestyy tällainen kirja, jonka voisin hankkia: https://www.adlibris.com/fi/kirja/97-things-every-java-programmer-should-know-collective-wisdom-from-the-experts-9781491952696
Suomenkielisistä kirjoista olen kirjastosta lainannut mm. kirjan "Tehokas Java EE-sovellustuotanto".
Suositelkaa hyviä kirjoja/nettikursseja Javan perusteet osaavalle
15
4705
Vastaukset
- PerustaYritys
Paras tapa opetella, on ruveta tekemään ohjelmaa jostain itselle mielenkiintoisesta ongelmasta. Ohjelma voi aina nopeuttaa, monipuolistaa, vähentää sen muistikulutusta jne... Loputtomasti. Opit kymmeniä asioita.
Jos jos olet superälykäs, teet tuon harjoitteluohjelman jollekin henkilölle tai yritykselle tilaustyönä. Ja korjaat sitten kaikki virheet ja puutteet tuntilaskutuksena. Ohjelmasta voi tulla ihan toimiva ja asiakas tilaa toisenkin sovelluksen.
Ja kaikken paras tapa on tietysti alkaa opettamaan perusteita jossakin koulussa! - Anonyymi
Ei ole mitään järkeä opetella kuolevaa kieltä. JAVAn aika oli ja meni, se on jo historiaa.
- Anonyymi
https://simpleprogrammer.com/top-10-programming-languages-learn-2018-javascript-c-python/
https://codinginfinite.com/best-programming-languages-to-learn-2019/
https://www.codementor.io/codementorteam/beginner-programming-language-job-salary-community-7s26wmbm6
jne.
Ei ainakaan vielä kuollut.
Itse juuri käsin perus- ja jatkokurssin Javalla ja oli helppo oppia ensimmäisenä oliokielenä.
vielä
https://medium.com/datadriveninvestor/why-you-should-learn-java-in-2019-904892569db3 - Anonyymi
Ihan rehellisesti sanottuna en ymmärrä miksi Java on kuoleva kieli, koska sen tilalle ei ole muuta kuin containerit esim.
https://www.docker.com/resources/what-container
...joka yllätys yllätys tekee ihan samaa kuin Java? Lisäksi Androidiin koodataan Java kielellä.
Ymmärrän toki että se joka myy sähköpotkulautoja haluaa yrittää perustella että polkupyörä on huono idea liikkumiseen koska se on wanhaa tekniikkaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan rehellisesti sanottuna en ymmärrä miksi Java on kuoleva kieli, koska sen tilalle ei ole muuta kuin containerit esim.
https://www.docker.com/resources/what-container
...joka yllätys yllätys tekee ihan samaa kuin Java? Lisäksi Androidiin koodataan Java kielellä.
Ymmärrän toki että se joka myy sähköpotkulautoja haluaa yrittää perustella että polkupyörä on huono idea liikkumiseen koska se on wanhaa tekniikkaa.Kyllä Android-puolella Kotlin on nykyään kova sana.
Siinä on se mukava puoli, että siinä vaiheessa kun Javalla vielä manaat sadetanssi-rituaaleja. Kotlinilla homma on jo tehty.
Kotlin toimii Android Studion oletusasennuksessa ilman sen turhempia säätöjä.
Mutta ei Java tosiaan kyllä mihinkään kuolemassa ole. Kyllä sille käyttöä seuraavat vuosikymmenet on.
Ja oleellistahan ei edes ole minkä kielen opettelee, vaan se ohjelmoinnin opetteleminen.
Kun osaa ohjelmoida, uuden kielen omaksuu hyvin nopeasti. Ja niitä tarvitseekin omaksua, koska käytettävä kieli valitaan aina kohteen mukaan.
- Anonyymi
Tuo nelikirjaiminen sana on itsessään tosiaan jo historian havinaa (pitkään se elikin!) mutta kun perään lyö rautaisen viisikirjaimisen päätteen SCRIPT, alkaa osaamiselle löytyä jo käyttöä ja kysyntää!
- Anonyymi
Script on kuusikirjaiminen, mikä se viisikirjaiminen pääte on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Script on kuusikirjaiminen, mikä se viisikirjaiminen pääte on?
Se viisikirjaiminen pääte on .js
Hyvin monelle JavaScript tiedostojen päätteenä tutuksi tullut. Sitähän se uputtaja tietenkin tarkoittaa.
Java-kielen käytöstä
https://www.dropbox.com/s/txwl5a9hmevurgr/ProgrammingLanguages.jpg?dl=0
On käytössä.- Anonyymi
Minusta javascript näyttää ihan roskalta mutta kait se on hyvä kieli kun sitä käytetään noin paljon. Sopii varmaan paremmin nuoremmille. Vastaa heidän aivojensa toimintaa (ei millään pahalla).
- Anonyymi
Ei tuo javascriptin suosio kerro sen hyvyydestä vaan siitä että www-sivujen ohjelmointia tehdään sillä. Javascriptiä ei tarvitse itse osasta sitä voidaan tuottaa myös toisista ohjelmointikielistä. Esim. kirjoittamalla pascal koodia voidaan Free Pascalilla tuottaa myös mm javascript koodia: https://wiki.freepascal.org/pas2js
https://freecomputerbooks.com/
Täällä voisi löytyä
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1031707- 2101537
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591020Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311000Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58855En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k51804Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49785Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36735Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉58735The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5732