Wahlroos - turpa kiinni!

Guiltyashell

Olen sijoittaja - joku sanoo keinottelija - joka ansaitsee elantonsa analyyseillä ja tienaamalla rahaa rahalla. Mittakavaani on sadattuhannet jotebn olen kaukana Wahlroosin sadoista miljoonista - hän on varmasti monella tapaa energisempi ja älykkäämpi.

Mutta: kaveri, joka mainostaa asuntojaan Nizzassa, Lontoossa, Tukholmasa ( Talouselämä 15.2.2019) ja Suomessa, tienaa kymmeniä miljoonia pääoma- ja ansiotuloja, nostaa maataloustukea jne, voisi pitää turpansa kiinni ja nauttia olostaan, sen sijaan että syyttää suomalaista tunnollista ja ahkeraa duunaria kilpailukykymme heikkoudesta ja liian korkeista kustannuksista.

Suomessa on yksi maailman parhaista koulutuksista ja infrastruktuureista - meidän täytyy pystyä luomaan tuotteita, joiden arvo on riiittävän suurta kunnon palkkojen maksamiseen ja maailman parhaan sosiaaliturvan ylläpitoon. Tämän ol oltava tavoite! Emme me voi tehdä porkkanankuorimia halpaapn hintaan! Tässä on velvoite niin yrittäjille, valtiolle koulutuksen järjestejänä, kuin työntekijöille ja opiskelijoille.

Wahlroos, joka ei kaiketi ole keksinyt yhtään vaurautta Suomeen tuovaa tuotetta tai palvelua, voisi olla nyt aiwan hiljaa ja vetäytyä elekkäälle. Olen itse erittäin tyytyväinen että Suomessa on mahdollista vaurastua myös sijoittamalla, mutta
en missään nimessä kehtaisi huutaa palkanalennusta duunareille, jotta voisin ostaa vielä NYC:stä viidennen asunnon.... tms. Wahlroos voisi jättää nämä palkkaneuvottelut suomalaisten firmojen johdolle - kyllä he osaavat sopia duunareittein edustajien kanssa oikeat tasot aina lopulta.
Tällaisen superrikkaan spekulantin töräytykset eivät luo Suomihenkeä! Hän on ihan omassa veneessään ja hyvä hänelle, mutta pitäkööt mölynsä omassa laivassaan.

Snälla Nalle - den Mundhalten, bitte,

2

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jarno79

      Tosi kuin vesi!

    • Whoknows

      Mitä hyödyttää ihmistä, jos hän voittaa omakseen koko maailman mutta menettää sielunsa?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2648
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe