onko normaalia että uni ja nukkuminen aivan sekaisin, kohtalotovereita?

nightmaress

Käytän hormoonilaastaria ja keltarauhashormonia. Nukkuminen vaihtelee tosi paljon. Viikon sisällä saatan nukkua joku yö niin että nukahdan heti mutta heräilen aamuyöstä, toisena yönä en saa nukahdettua vasta kuin aamuyöstä, joskus saattaa ollla jopa täysin uneton yö (tämä onneksi harvoin ehkä kerran parissa kk:ssa. Välillä nukun pienellä melatoonimäärällä melko hyvin, välillä se ei tehoa. Jos unettomuutta on enemmän tan pienen määrän Mirtazapiinia , mutta tämä on äärimmäinen keino. Siis en voi nukkumaan mennessä yhtään aavistaa miten yö menee ja tämä stressaa todella. Onko kohtalotovereita?

3

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huononukkuja

      Minulla on ollut kaksikymppisestä lähtien nukkuminen tuollaista. Ja nyt viisissäkymmenissä vielä pahempaa.

      Kokeile tuota mirtazapiinia ottaa pieni annos säännöllisesti joka ilta. Sehän on mielialalääke, ei unilääke, mutta käytetään myös unettomuuteen. Yleensä päiväväsymys haittavaikutuksena, jos vain satunnaisesti ottaa, ja se häviää säänn. käytössä.

      • nightmaress

        kiitos tiedosta tääytyy varmaan kokeilla vaikka viikko alkuun


      • onneksilopetin
        nightmaress kirjoitti:

        kiitos tiedosta tääytyy varmaan kokeilla vaikka viikko alkuun

        On se sellainen lääke, että nukuttaa 10-12 tuntia ja päivät kuluu pökkyräisen oloisena puoleen päivään, jos saa itsensä sängystä ylös ennen sitä puolta päivää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      58
      1351
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1128
    Aihe