Alahärmä on aina sortanut näitä kyliä ja investoinnit ovat menneet kirkonkylään näiden kylien kustannuksella. Joten Jepua on suuntaamme!
Aloite jolla Voltti ja Ekola liitetään Jepuaan.
33
230
Vastaukset
- volttiin
Ei tiärä lähtiskö Volthin painiihin vai Lapualle naishi molemmis hikuaa sanoo Huhtalan Veikko
- Perkiömäkimyös
Saatte nimeni.Nyt puhutaan asiaa ,näissä muissa aloitteissa ei ole mitään mieltä,tässä on mahdollisuus.
- Jättiläine
Jepua liittyi vuonna 1975 Uuteenkaarlepyyhyn.
Uusikaarlepyy on selvittämässä myös mahdollista kuntaliitosta Pietarsaaren ja Pedersören kanssa.
Jepualla ei ole nykyään muuta kuin yksi ainoa kauppa (sale), kaikki muu toiminta on loppunut.- Kärajeppo
Unohdit taas tarkoituksella pohjanmaan kovimman veronmaksajan, KWH konsernin sijainnin jepualla, ruokkii verotuloilla myös kauhavan hulluja investointeja.
- NäinSoon
Kärajeppo kirjoitti:
Unohdit taas tarkoituksella pohjanmaan kovimman veronmaksajan, KWH konsernin sijainnin jepualla, ruokkii verotuloilla myös kauhavan hulluja investointeja.
Kwh konserni ei maksa veroja Suomeen, vaan verosuunnittelun ja ulkomaisten tytäryhtiöiden avulla rahat saadaan kätevästi pyöriteltyä verokarhun ulottumattomiin.
Sen sijaan kwh:lla työskentelevät sukankuluttajat maksavat veroja hyvän määrän, sinne kuntaan missä sattuvat asua. NäinSoon kirjoitti:
Kwh konserni ei maksa veroja Suomeen, vaan verosuunnittelun ja ulkomaisten tytäryhtiöiden avulla rahat saadaan kätevästi pyöriteltyä verokarhun ulottumattomiin.
Sen sijaan kwh:lla työskentelevät sukankuluttajat maksavat veroja hyvän määrän, sinne kuntaan missä sattuvat asua.Otapa nyt pikkuisen selvää asioista ennenkä tuollaista väitän. KVH on aina maksanut veronsa kotipitäjään .Härmälääset tuonut verotuloja vuositolkulla kotipitäjään. Eivät edes 80 luvun hulluina vuosina Höglundit lähteneet kasino keinotteluun, vaan kehittivät omia tuotteita.(hiekkapaperia Muovi putkea/tuotteita, 60 luvulla Oravaisten verkatehdas työllisti satoja.Jepualla oli aikanaan maailman suurin minkkitarha.). On samanlainen iso kotimaahan veronmaksaja kuin Teerijärveläinen Rani plast :Kyllä rannikkoruotsalaiset on isänmaallisia,Vaikka varsinkin Kantakauhavalaiset haluaa Ruotsiin lastata koko rannikon.
- Härmäläänen
Alahärmähän kuului Uuteenkaarlepyyhyn Vuoskiveen asti vuoteen 1867 saakka. Kivestä ylöspäin loppu kuului Lapuaan. Vuosikivi on likipitäen Salon hallien ja vanhan raviradan puolivälin kohdassa Lapuanjoen törmällä.
Eli Härmät itsenäistyi 1867 mutta jo yhden vuoden kuluttua eli 1868 Härmä riitautui ja jakautui kahdeksi kunnaksi. Vain yhden vuoden kesti tämä liitto.
Liittymällä osaliitoksella pääsimme merenrantakunnaksi, saaristolais- ja kielilisiin ja saisimme monta vuotta lisää elinvuosia.- härmäläisethaisee
No mitä luulet montako vuotta härmät nyt pystyisivät elämään suvassa sovussa?
- Kyllääntyny
Me Pelkkalan asukkaat haluamma ehrottomasti liittyäNyykaaphin,Alahärmä ajaa yksinomaa Hakolankylän etua Kivihuhran Kennedyn johrolla! Elämää on muallakin Alahärmäs kun vaan Hakolas!
- Jeppoxit
No nyt on asiaa! Voltissa on nyt saatu kuppi täyteen tätä häksäämistä. Nyykaappiin liitytään jos ei lopu.
- Mennäänsinne
Ei ole hassunpi paikka tuo Nyykauppi,kiva pikkukaupunki varsinkin kesäisin.Monella täältä Voltin suunnasta on mökki rannikolla,mukavaa porukkaa siellä on.Ei muuta kuin osakuntaliitosta värkkäämään.
- Voltti_Great_again
Mihin kohtaan se Nyykaapin raja tulis. Tuotaasko siihen Vuoskiveen. Vai siihen Karoonmäkeen. Nyykaappi sais huvipuiston
- VnToopet
Nyykaappi ei oo enää kauaa itsenäänen. Se käy liitosneuvotteluja Pietarsaaren kanssa, ja liittyy mitä todennäköisimmin 2022 vuoteen mennessä Pietarsaaren kaupunkiin. Joten lopettakaa höpinät jostain Nyykaapista, sellaista paikkaa ei ole kohta enää olemassakaan, ainakaan itsenäisenä. Pietarsaareenko haluatte Härmäläiset liittyä? HÄ????
- Härmäläänen
Luulen että Pietarsaaren kanssa pärjää huomattavasti paremmin kuin Lapuan tai Seinäjoen.
- Härmäläänen
No sittenhän menee samoilla papereilla. Kortesjärvi ja Evijärvi liittyy varmasti kun aikoinaan sinne kuuluivat. Päästään Kauhasta eroon.
- Prös
Joo siinähän se oliskin. Härmät ja Kortesjärvi sekä Evijärvi Keski-Pohoojanmaan maakuntaan. Alahärmäskin sais sanua, että kuuluthais Keski-Pohoojalaaisiin kulttuuripitääjiin. Alaahärmäässsäkin vois sitten opeetella puhuumaan venyyttämällä.
- Härmäläänen
Pietarsaari kuuluu Pohjanmaahan
- Nymennähän
Välikö sillä mihin se Pietarsaari kuuluu,me haluamme kuulua johonkin muuhun kuin Kauhavahan.
- Ihviiboib
Ihan sama, liitytään vaikka kuuhun kun tuosta Kauhavan kupparijoukosta päästään.
- Härmäläänen
Kyllä mä niin mieleni pahoitin kun Kauhava myi meirän vanhainkodin thaimaalaisille.
- Totuuspeliin
Minusta asiaa ovat myös hölmöläiset olleet päättämässä?
- Totuuspeliinmukaan
Tarkoitin härmäläiset
- Volttilaanen
Hyvä suunta olis Jepua. Päästääs meren äärehen. Mutta Hakola, Ylihärmä sun muut saa jäädä Lapuan ja Kauhavan jyrän alle. Noissa liitoissa ei Voltilla ja Ekolalla oo mitään jakoa.
- Härmäläänen
Miten Huhtamäki Vakkuri Kuoppala. Nyykaapin ja Lapuan raja meni aikoinaan Hunurinkallioissa. Kuuleeko Välitalo ja Kuoppala tuutekoko Nykaappihin vai palaatteko Vöyri-Oravaisiin
- Tuski
Olen samaa mieltä härmät liitettäisiin pohjoiseen palataan entiseen ?
- Niinkö_luulette
Ei niitä alueita niin vain liitellä.
Kukaan ei halua riiteleviä alueita vaivoikseen.
- MattHus
Joo se voisi olla niin, että härmät liitetäisiin Pietarsaaren seutukuntaan. Sitten nimikyltit ruotsinkieli edellä, eli Övrehärm och Nederhärm, tai jtsp. Påverparken sitten också huvipuiston nimeksi. Sjukhus löytyy sitten Pedersörestä. Mutta onhan Nederhärmäs Väghus, och Bensinstation.
- JagHeterPeter
Voltin voisi kääntää joko Volt tai Kullerbytta.
- Fuuukht
Voltens och Ekolas. Neder-Härmby och Övre-Härmby.
Ei tämä liittyminen taida onnistua, eivät ne Penssalalaisetkaan onnistuneet liittymään Uuteenkaarlepyyhyn. Vaikka se olisi lähempänä kuin Vöyrin ja Oravaisten palvelut, Sellainen maapala kuin niemen kärki työntyy Uudenkaarlepyyn kartalle jonka olisi luontevaa kuulua Uuteenkaarlepyyhyn,. Mutta mutta,
Onhan sitä ennenkin tehty yhteistyötä Jepualaiste kanssa.Jo tehtailija Essen ja Ekolan Nikolai värväsivät jääkäreitä isänmaan asialle Saksaan. Nyt olisi uudenlainen yhteistyö. Katos kun me saadaan niitä Thaimaalaisia vieraita ensi syksynä, ollaan oikein ystävällisiä heille, ja varsinkin sellaiset miespuoliset minua nuoremmat henkilöt, jotka harrastavat metallin etsintää maastosta. Lähtekää näteille thai tytöille oppaiksi, voitte hyväs lykys päästä kliksauttamaan ( Minäkin haluaisin mutta olen ylös päin rukoillut ,että olisit vienyt halut ,kun kerran veit kyvyn) ja sitten samalla Jepuan puolelle etsimään niitä aseita jotka asekätkentä aikana on haudattu Jepuan ja Purmoon välille. Se on sen verran ollut salainen tehtävä ollut että paikka ei ole tiedossa, (salainen) ( eikä niitä hevosella nyt oiein kauas olla rahdattu) Mutta jos googlettaa Jepuan kartan 40-50 luvulta ja olettaa että hevosella on lähdetty rautatien yli Purmoolle päin, siitä jotain pikkutietä ,nevalle on kuulemma upotettu, mutta mitä Jepualaisia tunnen ,niin kyllä ne on voitu laittaa kuivan hiekkakankaitten puolellekin hyvin suojattuna, että jos joskus vaikka vielä tarttis .Härmäläiset on kai omat aseensa upottaneet Lapuanjoen syvimpään kohtaan. Todennäköisesti kirkonkylän ja Voltin sillan väliin tai pohjoisempaan Kojolan kohtaan. Nyt kun on uusi hieno venelaituri on Voltis, josta pääsee vesille,niin nuorilla miehillä ei niin paljon harrastuksia ole, että tässä toinenkin syy, (klilsauksen lisäksi) ettei tarvitse sen kalian kanssa läträtä.)Siksi laitoin tämän suullisen perimä tiedon, että alan harrastajat tietäisi vähän mistä etsiä metallia- Jukkjhjklöljhhk
Tämä oli kyllä paras tarina hetkeen, kiitos tästä 😁
- Hmmmmxit
Mitäs jos erotetaan härmäläiset Härmästä? Käviskö se?
- Hahhahhah
:D :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1564628Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M194256Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja973615Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v423059Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12463KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2461817Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka281487Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2571427Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1801334- 771291