Pokeri-pelin koodaus

aloittelevakoodari

Korttitaulukon sekoitus onnistuu Pythonilla esim. shufflella, josta sitten räävitään 5 korttia kullekin. Mutta miten ne kädet saadaan arvotettua? Pitääkö tehdä kaikista vaihtoehdoista taulukko, jotka "pisteytetään", vai voiko kädet päätellä lennosta suoraan?

6

333

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllähän ne pitää ainakin kaikki erikoiskädet (täyskäsi, värisuora jne) arvottaa, jotta käsiä voi vertailla. Osan voi laskea ohjelmalla eli jos kyse on viidestä kortista, jolla ei saa mitään ns erikoiskättä, niin näissä tapauksissa voisi koodata metodin laskemaan käden arvon korttien arvoista.

    • eiolekovinvaikeaa

      Olen tehnyt sekä pokerin joka huomioi kaikki kädet sekä jokerin, lisäksi säädettävällä vaikeudella, eli voittoprosentilla.

      Blackjackin tein myös, joka osoittautui vaikeammaksi tehdä kuin pokeri, jakajaa vastaan ja samoin täysin portaattomasti säädettävällä vaikeudella. BJ:ssä on enemmän variaatioita jos otetaan erikorttimäärien "charliet", ässien tulo jokaisen kortin jälkeen jne.

      Mutta eräs idea tuli peliohjelmoija-tytöille tehdä: javakin voisi sopia hyvin johonkin helppoon hyppelypeliin, jossa hahmolla vain hypittäisiin tasoissa, joista osa toimisi hisseinä, tuollainen pikkupeli, mutta hauskan näköisillä hahmoilla.

      • Anonyymi

    • BJpelissäontuo

      Niin tuollainen muodostaa mielenkiintoisen haasteen Blackjack -pelissä kun voittoprosentti oltava säädettävissä täysin 0%...100%, portaattomasti, jakajaa vastaan aina pelataan.

      Eli 0% jos on, pelaaja ei pysty voittamaan jakajaa, 100% pelaaja voittaa varmasti aina.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2421
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      52
      896
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      59
      814
    4. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      225
      694
    5. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      49
      641
    6. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      597
    7. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      7
      589
    8. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      47
      577
    9. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      47
      568
    10. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      563
    Aihe