Pokeri-pelin koodaus

aloittelevakoodari

Korttitaulukon sekoitus onnistuu Pythonilla esim. shufflella, josta sitten räävitään 5 korttia kullekin. Mutta miten ne kädet saadaan arvotettua? Pitääkö tehdä kaikista vaihtoehdoista taulukko, jotka "pisteytetään", vai voiko kädet päätellä lennosta suoraan?

6

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllähän ne pitää ainakin kaikki erikoiskädet (täyskäsi, värisuora jne) arvottaa, jotta käsiä voi vertailla. Osan voi laskea ohjelmalla eli jos kyse on viidestä kortista, jolla ei saa mitään ns erikoiskättä, niin näissä tapauksissa voisi koodata metodin laskemaan käden arvon korttien arvoista.

    • eiolekovinvaikeaa

      Olen tehnyt sekä pokerin joka huomioi kaikki kädet sekä jokerin, lisäksi säädettävällä vaikeudella, eli voittoprosentilla.

      Blackjackin tein myös, joka osoittautui vaikeammaksi tehdä kuin pokeri, jakajaa vastaan ja samoin täysin portaattomasti säädettävällä vaikeudella. BJ:ssä on enemmän variaatioita jos otetaan erikorttimäärien "charliet", ässien tulo jokaisen kortin jälkeen jne.

      Mutta eräs idea tuli peliohjelmoija-tytöille tehdä: javakin voisi sopia hyvin johonkin helppoon hyppelypeliin, jossa hahmolla vain hypittäisiin tasoissa, joista osa toimisi hisseinä, tuollainen pikkupeli, mutta hauskan näköisillä hahmoilla.

      • Anonyymi

    • BJpelissäontuo

      Niin tuollainen muodostaa mielenkiintoisen haasteen Blackjack -pelissä kun voittoprosentti oltava säädettävissä täysin 0%...100%, portaattomasti, jakajaa vastaan aina pelataan.

      Eli 0% jos on, pelaaja ei pysty voittamaan jakajaa, 100% pelaaja voittaa varmasti aina.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7775
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5871
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5360
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5253
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4602
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      106
      2299
    7. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      3
      1150
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      2
      1145
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1006
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      43
      944
    Aihe