Pokeri-pelin koodaus

aloittelevakoodari

Korttitaulukon sekoitus onnistuu Pythonilla esim. shufflella, josta sitten räävitään 5 korttia kullekin. Mutta miten ne kädet saadaan arvotettua? Pitääkö tehdä kaikista vaihtoehdoista taulukko, jotka "pisteytetään", vai voiko kädet päätellä lennosta suoraan?

6

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllähän ne pitää ainakin kaikki erikoiskädet (täyskäsi, värisuora jne) arvottaa, jotta käsiä voi vertailla. Osan voi laskea ohjelmalla eli jos kyse on viidestä kortista, jolla ei saa mitään ns erikoiskättä, niin näissä tapauksissa voisi koodata metodin laskemaan käden arvon korttien arvoista.

    • eiolekovinvaikeaa

      Olen tehnyt sekä pokerin joka huomioi kaikki kädet sekä jokerin, lisäksi säädettävällä vaikeudella, eli voittoprosentilla.

      Blackjackin tein myös, joka osoittautui vaikeammaksi tehdä kuin pokeri, jakajaa vastaan ja samoin täysin portaattomasti säädettävällä vaikeudella. BJ:ssä on enemmän variaatioita jos otetaan erikorttimäärien "charliet", ässien tulo jokaisen kortin jälkeen jne.

      Mutta eräs idea tuli peliohjelmoija-tytöille tehdä: javakin voisi sopia hyvin johonkin helppoon hyppelypeliin, jossa hahmolla vain hypittäisiin tasoissa, joista osa toimisi hisseinä, tuollainen pikkupeli, mutta hauskan näköisillä hahmoilla.

      • Anonyymi

    • BJpelissäontuo

      Niin tuollainen muodostaa mielenkiintoisen haasteen Blackjack -pelissä kun voittoprosentti oltava säädettävissä täysin 0%...100%, portaattomasti, jakajaa vastaan aina pelataan.

      Eli 0% jos on, pelaaja ei pysty voittamaan jakajaa, 100% pelaaja voittaa varmasti aina.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      334
      7232
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4428
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3185
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3017
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1962
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1846
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      215
      1784
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe