Liikkuvien objektien koordinaattien tunnistaminen

x-ja-y

Käytössä videostreami ja pitäisi tunnistaa riittävän suurten liikkuvien kappaleiden koordinaatit. Kamera on kiinteästi ruuvattu. Ilmeisesti pitäisi laskea keskiarvoa kuvavirrasta "taustakuvaksi" ja verrata siihen sitten äkkinäisiä muutoksia.

Paluuarvona toivottaisiin x-y-listaa per frame. Jos ei tapahdu mitään, niin palauttaisi tyhjää. Mitään ihmeellisempää kuvantunnistusta ei tarvitse olla, kunhan vaan liikkuvien kappaleiden sijanti saadaan selville.

3

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pistemäinenkö

      Mistä kohtaa liikkuvaa kohdetta se koordinaatti? Eihän se suorastaan pistemäinen kai ole.

      • x-ja-y

        Kappaleen keskipiste olisi tietysti jonkunlainen tavoite. Sellaista filtteröintiä olisi oltava, ettei pelkästä kohinasta sekoa ja anna joka pikselistä luetteloa.

        Auttaisikohan jos jakaisi näkymän isompiin ruutuihin, ja vertaisi niiden keskiarvoihin tulevia muutoksia. Näin yksittäisen pikselin vaikutus vähenisi, mutta selvästi muuttuva keskiarvo osoittaisi liikkeen kyseisen ruudun kohdalla.


    • haussa-keskipiste

      Kappale voi olla vaikka minkä muotoinen, ilmeisesti?
      Tällöin sen keskipisteen määrittäminen ei sitten olekaan aivan yksinkertainen juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      208
      15056
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      126
      10500
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      115
      10060
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9331
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      52
      9162
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      20
      7038
    7. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6925
    8. 182
      6507
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      167
      6167
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5598
    Aihe