Luin eilisestä Turun Sanomista Somerolaisesta tilallisesta. Kuka oli tämä henkilö, joka piti lehmiä huonosti usean vuoden ajan. Elukat pois, jos ei osaa hoitaa asiaan kuuluvalla tavalla. Eläimestä otetaan kyllä irti kaikki hyöty, mutta on häpeällistä jättää ne hoitamatta.
Miksii ei näihin tilanteisiin puututa aiemmin ? Eläinten hyvinvointi tuntuukin olevan toissijainen asia. Puhutaan uudesta Eläinsuojelulaista, mutta montako vuotta sitä pitää vielä odottaa. Kyllä eläimillä täytyy olla on myös oikeuksia.
Lehmien kaltoinkohtelu
6
183
Vastaukset
- Pöyristyttävää
Ihmettelen, missä on se kiireellisyysraja, mihin se todellakin vedetään. Eläin kärsii tunti tunnilta vikko viikolta ja kuukausia...vuosiakin !
Kyllä ihminen on julma, muuta ei voi sanoa. Susikin vain tappaa nälkäänsä. - KorkeimmanKädessä
Eikös se mene niin, että paha saa palkkansa ennemmin, tai myöhemmin. Muistan entisen naapurini, joka kaivoi lammen, jossa ei koskaan itse uinut, mutta tappoi muijansa kanssa sammakkoja oikein uskolla.
Soitin asiasta eläinsuojeluvalvojallekin, kun ei mielestäni ollut ihan OK. Kärsin itse tuollaisesta aivan hirveästi, eläinrakas luontoihminen kun olen. Eläinsuojeluihminen ei koskaan tullut paikalle. Oli Heidi Leyser siihen aikaan. Hänellä oli kuulemma muita kiireitä.
Kävi kuitenkin niin, että sammakontappaja sairastui leukemiaan ja kuoli. Ajattelin, että niin sinä sait rangaistuksen. - mnjbjjlnlknknnl
Älä käytä eläinkunnan tuotteita, kun et osaa arvostaa sitä, mistä ruokasi tulee !
- Anonyymi
Aloittajalle tiedoksi että eläimillä ei saa toimeentuloaan jos niitä ei hoida hyvin.
- Anonyymi
Ei monikaan söisi lihaa jos tietäisi miten huonoissa oloissa elukoita pidetään ja miten kurjasti kohdellaan. Jos et usko, niin mene katsomaan. Ai niin, ei kukaan päästä katsomaan, ettei totuus paljastu. Kanat ja siat on kaikkein kauneimmista oloissa. Se maajussi ilmoittautukoon, joka päästää katsomaan.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi499921Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126695Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736015Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?405901Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464114Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2633026Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?392326- 611345
Suomussalmen baarit
Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik191146Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu
Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa48995