Menikö susiensuojelu persuuksille.

Olikohan meidän LUKEN uusi susiasiamies lauantaina ja sunnuntaina susia katselemassa. Kun kävin lauantaina pilkillä merellä, niin helikopteri ajeli eteläpohjanmaan pohjoispuolla edes takaisin. Sunnuntaina sen haravointi alue oli noin Pietarsaari-Lapua väli. Eikä ilmaston saastuttamista kukaan ajatellut. Sillä ajomäärällä meni useampi tankki polttoainetta saastuttaen. Se susien piha esiintymiset on loppunut. Nyt varmasti halutaan syyllistää metsästäjät, kun eivät halunneet olla yhteistyössä Luken kanssa. Mutta kun ei ymmärretä sitä että kun kanta vahvistuu liikaa, niin kyllä luonto hoitaa ongelman pois. Supikoiran metsästys haluttiin jokamiehenoikeudeksi. Sehän on hyvää ruokaa susille, mutta ovat samalla kaikkien tautien kantajia, että susi saa vatsanpuruja, Kyllä oli mahtavaa hiihdellä sunnuntaina moottorikelkan jälkiä lakeudella, kun ei tarvinnut selän taakse vilkuilla susipeloissa. Ja kaikki vihreät susiensuojelijat on saanut kunnolla nokkiin viisauksien kanssa. Ha .ha. Kyllä on kevyt olo.

7

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan-sama

      Ota pastilli.

      • vanhaerämiäs

        Nyt olis korkein aika ennen kesää tehdä vähän harvennusta,ennen penikointia


    • drtfygyuhji

      Menee epärationaalisiin pelkoihin, pelätä susien ilmestyvät selän taakse. Toki positiivista, että se varmaan auttaa hiihtämään nopeampaa.

      Varmasti selvästi suurempi todennäköisyys on jäädä auton alle, kuin suden hampaisiin.

    • epätietonen

      Miksi susien pannoitusta maanomistajat ja metsästysseura vastustava ?????????? selitätkö mulle

    • Tekisitkö sinä epätietoinen sellaisten narsistien kanssa yhteistyötä, joita viranomaisissa on.
      Ei kai kukaan halua tuollaisten viranomaisten kanssa mitään yhteistyötä tehdä joka on joka asiassa oikeassa.(omasta mielestään.)
      Tässä toinen samanlainen työryhmä jossa virkamieskunta aina oikeassa, paikallisilla jotka näistä joutuvat kärsimään, niitten ehdotukset torpataan kaikki ja vedotaan eu pykäliin. Jos merimetson serkku on luultavasti 200 vuotta sitten istunut kiven päällä niin on muka alkuperäis laji.( Jos kirkonkirjois on maininta että musta lintu istunut kivellä, onko se todiste että lintu on sama laji ,joka kuulunut suoman alkuperäis linnustoon.

      Ympäristöministeriö asetti 11.11.2015 merimetsotyöryhmän, jonka tehtävänä oli 15.3.2016 mennessä laatia toimenpide-ehdotukset merimetsojen aiheuttamien ongelmien vähentämiseksi kestävällä tavalla.4 vuotta tuotakin asiaa istuttu.Asiassa ei ole tullut lasta eikä paskaa.
      Tästä supikoirasta kyllä halutaan päästä eroon, Tälläistä lakipykälää rustattu.

      supikoira tullaan vuoden 2019 alusta poistamaan metsästyslain 5 § kohdassa tarkoitetuista riistaeläimistä ja tullaan samalla rinnastamaan rauhoittamattomaan eläimeen. Tämä tarkoittaa, ettei supikoiran pyydystämiseen ja tappamiseen tarvitse enää suorittaa metsästäjätutkintoa eikä tarvitse olla riistanhoitomaksua maksettuna. Lisäksi alueen omistajalla tai haltijalla on oikeus pyydystää tai tappaa alueellaan oleva supikoira. Tämä oikeus hänellä on silloinkin, kun metsästysoikeus alueella on metsästysvuokrasopimuksella luovutettu toiselle.
      Nyt kun kuka vain saa pyytää (loukuttaa) supin.niin kuinkas sen hengiltä ottaminen. Jos ei omista pyssyä, ja antaa lupua päähän, tai hukuttaa veteen,Siitä joutuu käräjille.ja linnaa, Niin nätille eläimelle,joka on paljon nätimpi kuin joku Venäjältä tuotu katukoira.

    • Googleta jos ei avaa, Murheet sitä on suojelijoillakin. Kuinkahan paljon kannatusta kyseinen asiantuntija saa Eteläpohjanmaalta.

      Leena Vilkan kolumni: Jäähyväiset sudelle – tervetuloa metsän ... - Yle
      https://yle.fi/uutiset/3-10642455

    • Onkohan Antilla nyt vaali kuumetta, kun ei aikanaan ole tätä lakialoitetta tehnyt. Nyt on vähä myöhäistä paikkailla jälkikäteen.
      Esimerkiksi Pohjanmaalla sudet ovat tappaneet turkistarhalla kettuja, ja Vöyrin Oravaisissa sudet tappoivat koiran taajamassa lähellä lasten päiväkotia. Susien aiheuttamia vahinkoja ja häiriökäyttäytymistä on ilmennyt ympäri Suomen", Kurvinen sanoo.
      Keskustasta aloite petoeläinten ampumisesta itsepuolustukseksi ...
      https://www.verkkouutiset.fi/keskustasta-lakialoite-petoelainten-...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      63
      2136
    2. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      83
      1410
    3. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      13
      1199
    4. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      106
      1067
    5. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      96
      989
    6. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      107
      812
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      51
      678
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      574
    9. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      257
      564
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      58
      564
    Aihe