Juha Sipilä. Mulkku, joka pilasi Suomen

Kokovartalolesta

Vanhustenhoidon keskitysleiritunnelmat mahdollistanut esitys on osa pääministeri Juha-Lesta Sipilän hallituksen ohjelman kuntien tehtävien ja velvoitteiden vähentämistä koskevaa toimenpideohjelmaa, lain perusteluissa todettiin:
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/hallitukselta-suora-syotto-opposition-lapaan-kumosi-vanhustenhuollon-parannukset/ccd5dfb1-397f-43e3-9bcc-ef64e1fd6b83

"Edellishallituksen antaman vanhuspalvelulain mukaan kunnalta edellytettiin vastuutyöntekijää hoitamaan vanhuksen asioita niin hoitoon kuin etuuksiin liittyvissä asioissa. Lisäksi laki listasi ne ammattialat, joista kunnilla piti olla vanhustenhuoltoa varten erityisasiantuntemusta. Näitä olivat esimerkiksi geriatria, vanhusten lääkehoito, ravitsemus ja monialainen kuntoutus."

Lesta-Sipilän hallitus päätti kuitenkin kumota mainitut lainkohdat. Sinipiikahallitus katsoi, että vanhuspalvelulaissa on muka turhaa päällekkäisyyttä ­sosiaalihuoltolain kanssa...

"Se kumosi vastuutyöntekijävaatimuksen ja kuittasi erityisasiantuntemuksen yleisluonteisella vaatimuksella ”riittävästä monipuolisesta asiantuntemuksesta”, jota kunnissa pitää olla ikääntyneiden ihmisten palveluiden järjestämiseksi."

Useat omaiset syyttävät hoivakoteja vanhempansa kuolemasta.:
https://yle.fi/uutiset/3-10632660
- Sosiaali- ja terveysalan lupavirasto Valvira selvittää parhaillaan jopa 15 tapausta, joissa on epäilys siitä, että hoivakodin asukas on kuollut hoitovirheen tai laiminlyönnin seurauksena.
- Ainakin pääosa parhaillaan tutkittavista tapauksista on vuosilta 2017–2018.

25

907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eisipilälle

      En tosiaan tunne ketään, joka olisi Sipilän kannattaja. Kaikki tuntemani ihmiset vihaavat tuota tekopyhäksi valehtelijaksi kokemaansa herraa.

      • Keskustan_äänestäjä

        Älkääs nyt, pikkunossot. Sipilä oli paras pääministeri vuosikymmeniin. Loppui sossujen alullepanema velaksi eläminen. Sipilä otti pääministeriyden projektina, päätavoite maan talouden parantaminen, työllisyysasteen nostaminen ja velkaantumisen pysäyttäminen.

        Lisäksi piti saada alulle sosiaali- ja terveystoimen suur-uudistus, jota KAIKKI PUOLUEET KANNATTAVAT, kaikki ovat yksimielisesti todenneet että nykyinen kulurakenne ei ole toimiva, pienet kunnat eivät selviä yksin kuluista.

        Sipilän hallitus saavutti kaikki tavoitteensa lukuunottamatta SOTE-uudistusta. Siinäkään tenty työ ei mene hukkaan, vaan seuraava hallitus pystyy jatkamaan tästä haluamaansa suuntaan. Teillä on ihme räksytystä ilman perusteluja asioista. Eikö teidän ajattelukapasiteetti riitä asian analysointiin, pitää huudella vain mitä sylki suuhun tuo?


      • KepuOnNolla

        Sipilän kiky äijä sais ampua itsensä. Kepulit ei saa ääntä meiltä ja se on Kepun loppu muutenki.


    • TurhapuroSauli

      Sipilä on suomen vihatui pääministeri ja Niinistö on turhin presidentti.

    • eegoleego

      Joo Jennihän osti Saulille oman leegopaketin joululahjaksi.

    • Genocide

      Koko maan kattava keskitysleiritunnelma ajaa ihmiset surman suuhun. Ei ole tulevia vanhuksia hoidettaviksi.

    • Hitler-Sipilän-päiväuni

      Juha Sipilän yksi tavoitteista on 100% työllisyys Suomessa mutta millä tavalla hänen matopää visiossa se totetutetaan ? Yksinkertaisesti idä naapurin tyyliin paperi pyrokratian avulla kaikki tilastot sotkien työttömyyttä ei tunnusteta eli, ei Suomessa työttömyyttä ole.

      • Hitler-Sipilän-päiväuni

        Päivärahoja saisi työtön seuraavan Juha Sipilän hallitus kauden päätyttyä odotella puoli vuotta. Tällä tavoitellaan tätä, työttömän on lähes pakko ottaa vähäpätöinen työ ja -a haaa- jälleen on yksi työtön työllistynyt. Tällä menetteyllä saavutetaan Juha Sipilän päässä täys töllisyys Suomessa. Nykyinen Keskusta on luikuri sijoittajien keinottelioiden verojen kieräjien julkisuuteen ponnahduslauta puolue. Vanhaa Keskustaa kusetetaan sekä häpäistään. Sipilän seuraavaa siirtoa vaikea olisi arvailla mutta edessä hymyilevän Sipilän päässä voi hyvinkin olla kaikki nyt maahan muuttajat pakolaiset laskettu halpa orjatyövoimaksi johonkin tulevaisuuteen.


    • eilestaa

      Suurin ongelma on siinä ettei mihinkään mitä tämä PÄÄministeri sanoo voi luottaa.
      Kusee silmiin mennen tullen ja palatessa, ja oma lompsa lihoo.
      Kannattaisi tutkia tarkemmin ko herran toimia ministerikaudeltaan.....
      Vai onko EK koko homman isä....????
      Kunpa kansa älyäisi ettei meillä ole varaa toiseen sipilöintivatulointikauteen....
      Ja nekin kepulit joille ko herra on lupaillut virkoja tulevassa maakuntahallinnossa voisivat ottaa hieman varauksella ko lupaukset, koska asioilla on tapana muuttua hyvinkin nopeasti.

    • TyhjästäEiNyhjästä

      Onkohan tämä lestalahkolainen ymmärtänyt sitä, että vanhukset saattavat tällä lestatyylisellä vatulointimenolla loppua vanhustenhoitofirmojen lypsettäväksi Suomessa...

      Ilmankos tuolla lestakepuleille pedatulla maakuntakalifaatti-sotella niin kiire onkin...

    • äänetmuille

      Onneksi sipilän puolue nyt kyykähti,samoin pitää kokoomuksen pudota polvilleen,työttömien kyykyttäjiä.

      • HienoHomma

        Lestakepulipuolue nykähti lahkolaispuheenjohtajineen pitkäksi aikaa oppositioon.


    • sairastamenoa

      Aktiivimalli kurittaakin eniten sairaita ja vammaisia joista merkittävän suuri osa on tosiasiassa työkyvyttömiä mutta heitä ei ole päästetty työkyvyttömyyseläkkeelle, vaikka he eivät ole hoitavien lääkärien mukaan työkykyisiä silti heidät pakotetaan työmarkkinatuen menettämisen uhalla tekemään palkatonta työtä, valitettavan usein terveyden kustannuksella kunnes terveys pettää kokonaan. Lääkärinlausunnoillakaan ei ole enään mitään merkitystä kun kaikki valta on annettu aktiivimallin myötä TE toimistoille siellä ei edes erikoislääkärin lausunnoilla ole enään mitään merkitystä.

      Työkyvyttömiä ajetaan myös toimeentulotuen asiakkaiksi ja leipäjonoihin, sitten leikataan toimeentulotukea. Sen jälkeen raha ei riitä edes vuokraan ja laskuihin. Pahimmassa tapauksessa sairas ihminen ajautuu kodittomaksi.

      Tilastot puhuvat karua kieltä kuinka tämän hallituskauden aikana myös esimerkiksi psykiatrisen erikoissairaanhoidon potilaiden määrä on kasvanut ennätysvauhtia . Itsemurhiin kuolleiden määrä on myös kasvanut ennätysvauhtia jo kahtena vuonna peräkkäin (2016-2017) ja se olisi muuten ensimmäinen kerta yli kahteenkymmeneen vuoteen, jos itsemurhiin kuolleiden määrä jatkaa kasvuaan vielä yhden vuoden. Etenkin alle 25-vuotiaiden nuorten asunnottomuuskin kasvaa kokoajan. Leipäjonotkin ovat pidempiä kuin koskaan. Myös syntyvyyden lasku on ollut rajuinta tämän hallituskauden aikana samaan aikaan kun palkattoman työn teettäminen on lisääntynyt räjähdysmäisesti. Edellisen kerran lapsia on syntynyt tätä vähemmän 150 vuotta sitten, kun suomalaisia rasittivat suuret nälkävuodet.

      Pelkästään kuntouttavaan työtoimintaan osallistui yli 500 % enemmän työmarkkinatukea saavia henkilöitä tammi-helmikuussa 2019, kuin vastaavana ajanjaksona vuonna 2010. Tulottomia suomalaisia oli vuonna 2010 noin 30 000 kun vuonna 2019 tulottomia on jo yli 161 000.........

      • kylsonjämptinäin

        ai se on Sipilän ongelma että joku päästään pipi ei pääse eläkkeelle? Jösses. Sotket kommentissasi nyt kaiken mahdollisen tässä ajassa esiintyvän ilmiön Sipilän syyksi, itsemurhat, psykiatrisen hoidon tarpeet, kuntouttava työtoiminta, syntyvyys, toimeentulotuet, leipäjonot, sairastumiset, vammautumiset, työkyvyttömyyseläkkeet jne.

        Perusasia mitä kirjoitat perustellusti on ok, mutta se ei ole nykyisen hallituksen syy, sipilä ei kieltänyt naimasta (lisääntymästä), Sipilä ei tehnyt kansalaisista pöpejä, kyllä niillä on päässä viirannut varmasti ennen Sipilää, täällä suomi24:ssähän nämä viittä vajaa psykoosissa olevat hengailevat.

        Suomalaiset ovat kuolevat kansakunta, alle 30v nuorista enää 30% on tervejärkisiä ja työkykyisiä, muut ovat sosiaalisesti, mielellisesti, fyysisesti tai muuten jollain tavoin kykenemättömiä toimimaan yhteiskunnassa ilman tukea. Valitettavasti. Suomi tarvitsee lisää maaahantulijoita elättämään rappeutunutta alkuperäiskansaa.


      • kylsonjämptinäin kirjoitti:

        ai se on Sipilän ongelma että joku päästään pipi ei pääse eläkkeelle? Jösses. Sotket kommentissasi nyt kaiken mahdollisen tässä ajassa esiintyvän ilmiön Sipilän syyksi, itsemurhat, psykiatrisen hoidon tarpeet, kuntouttava työtoiminta, syntyvyys, toimeentulotuet, leipäjonot, sairastumiset, vammautumiset, työkyvyttömyyseläkkeet jne.

        Perusasia mitä kirjoitat perustellusti on ok, mutta se ei ole nykyisen hallituksen syy, sipilä ei kieltänyt naimasta (lisääntymästä), Sipilä ei tehnyt kansalaisista pöpejä, kyllä niillä on päässä viirannut varmasti ennen Sipilää, täällä suomi24:ssähän nämä viittä vajaa psykoosissa olevat hengailevat.

        Suomalaiset ovat kuolevat kansakunta, alle 30v nuorista enää 30% on tervejärkisiä ja työkykyisiä, muut ovat sosiaalisesti, mielellisesti, fyysisesti tai muuten jollain tavoin kykenemättömiä toimimaan yhteiskunnassa ilman tukea. Valitettavasti. Suomi tarvitsee lisää maaahantulijoita elättämään rappeutunutta alkuperäiskansaa.

        Rappeutettua kansakuntaa maassa, jossa kaikki irtisaatava on myyty kv-pääomasijoittajille.


    • eienääTrumpia

      Juha Sipilän vastuuttomuus ja tavan kansan alistaminen ja aliarvioiminen käynyt päivä päivältä röyhkeämmäksi ...

      Keskustalaisten puheiden mukaan kuuluu vaalikentillä olevan oikein pöhinää ... eikä mikään ihme, kun kannattajatkin ovat kuudenkympin ja kuoleman väliltä!
      Heille ehkä meneekin vielä läpi kieron Juha Sipilän muunnellut totuudet ja katteettomat lupaukset, jos vielä kaiken kukkuraksi lukevat pelkästään keskustalaisia sanomalehtiä ... niin eipä sitten mikään ihme, että on aukkoja faktatiedoissa.

      Vaalipaniikissaan öykkäri Sipilä kaatoi hallituksensa, jotta pääsi välittömästi kiertämään maaseutuja ja vakuuttamaan, että eihän se Keskusta sitä sotea halunnutkaan, jota Keskusta-Kokoomus kuitenkin oikein kiihkossa ajoi neljä vuotta ja yritti röyhkeästi runtata kyseisen sote-suunnitelmansa läpi viime metreillä vaikka laittomin keinoin!
      Mutta onneksi siinä ei auttanut edes Sipilästä hurmioituneen Hannakaisa Heikkisen kepulikonstit yrittäessään estää sote-valiokunnassa perustuslakivaliokunnan ohjeistaman asiantuntijoiden kuulemisen ... ja onneksi Heikkisellekin löytyi laki eduskunnassa ja Heikkinenhän saikin eduskunnan puhemieheltä moitteet sopimattomasta valiokuntakäyttäytymisestään.
      Juha Sipilä on saanut viimeisen neljän vuoden aikana tehtyä Suomen Keskustasta täysin moraalittoman puolueen, jonka puheisiin ja lupauksiin ei voi enää ollenkaan luottaa!

      Jos kaikki suomalaiset tekisimme kuin Juha Sipilä, että epäonnistumisen takia heittäisimme hanskat naulaan, niin minkälainen yhteiskunta meillä olisikaan ja miten se ylipäätään toimisi?
      Siis ei mitenkään ... ja eihän se toiminut Sipilän ex-hallituskaan ... jatkuvaa sirkusta päivästä toiseen kuin Trumplandiassa.
      VASTUUTTOMUUS = KESKUSTAN VASTUUNKANTOA??!!!!

      EI ENÄÄ LUOTTAMUSTA KESKUSTAAN, joten en myöskään anna nykyiselle Keskustalle ääntänikään huhtikuun vaaleissa!

    • 123123f1312f3
    • epps

      Ei se Juhan syy yksin, kaikki on syypäitä, kun yhteishenkeä ei ole ja neuvottelu tahtoa/ ymmärrystä.Kyllähän se on nähty , eduskunnan kysetunnit . jauhetaan samaa asiaa tunti tolkulla ja riidellään kuka on oikeassa. Kaikki on silti samalla viivalla loppupeleissä . Sanan helinää. Kun Sipilä yrittää maaliin niin heti ollaan panemassa hanttiin. Uudet edustajat kehiin ja vanhat eläkkeelle ja muut kehnot edestajat kortistoon.

    • ValheOnLestanMerkki

      https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/241836-ankaraa-kritiikkia-sipilan-hallitukselle-selvitys-koyhyys-lisaantynyt-suomessa
      - Pienituloisten toimeentulo on vaikeutunut viime vuosien ja nykyisen Juha Sipilän hallituksen politiikan seurauksena.
      - Selvityksen mukaan pienituloisten lapsiperheiden toimeentulo on heikentynyt vuoden 2015 jälkeen keskimääräistä enemmän.
      - Kehitys on johtanut tuloerojen kasvuun vastoin poliittista retoriikkaa.
      - Sosiaali- ja terveysalan järjestöille välittyneen kokemustiedon perusteella toimeentulo on vaikeutunut viime vuosina useilla väestöryhmillä.
      - Politiikkaan tarvitaan selkeä suunnanmuutos.

    • Kivespallikakkaralesta

      Kannattaa siis Oulun vaalipiirissä äänestää vakuutuskuorilla veronmaksua välttelevää Lestakyrpää seuraavissakin eduskuntavaaleissa:

      - Suomen valtio käyttää omistuksensa kautta Stora Ensossa merkittävää päätösvaltaa.
      - Valtion omistusohjauksesta vastaava elinkeinoministeri ja Juha-Lesta Sipilän lakeija Mika Lintilä (kesk) voisi halutessaan ottaa asiaan kantaa ja vaikuttaa tuleviin päätöksiin.

    • Anonyymi

      Johan tuo jo ymmärtää väistyä kun itsekin huomasi, ettei hänessä valtiomies ainesta ollutkaan.
      Sipilän aikakausi eduskunnassa jää mieleen aikakautena joka jakoi Suomen kansan kahtia köyhiin ja rikkaisiin.

    • Anonyymi

      Työtä vieroksuvat tuilla elävät ovat katkeria kun joutuivat Sipilän aikana töihin. Kovia valittamaan, mutta suomalaisista suurin osa osaa antaa kiitokset hyvin hoidetusta pestistä.

    • Anonyymi

      ei pidä paikkaansa-jokin pahempi vertaus kuin mulkku?

    • Anonyymi

      kantaa se kuuluisuus

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      124
      1741
    2. NO NIIN !!!

      Totuus Ukrainan sodan todellisista ja oikeista juurisyistä alkaa nyt näköjään paljastua lopultakin. https://www.youtube
      NATO
      679
      1656
    3. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1467
    4. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      165
      1343
    5. Trumpin hallinto hiljentää mediaa USA:ssa

      Tuo paskahallinto on sananvapauden vihollinen, vaikka Vancen idiootilla oli otsaa syyttää eurooppalaisia sananvapauden p
      Maailman menoa
      323
      1305
    6. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      123
      1298
    7. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      43
      1268
    8. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      25
      1215
    9. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1165
    10. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      61
      1142
    Aihe