Venäjän ilmavoimien kone Ukrainan ilmatilassa ?

Mitä Venäjän ilmavoimien kone teki Ukrainan ilmatilassa ? Kun Putin on moneen kertaan sanonut ettei Venäjä ole osapuoli Itä-Ukrainan sodassa.

Vaihtoehtoja on kaksi. Putin valehtelee tai Venäjä on päättänyt osallistua Itä-Ukrainan sotaan.

https://www.verkkouutiset.fi/venajan-ilmavoimien-kone-havaittu-ita-ukrainan-ilmatilassa/
3191
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Vaihtoehto 1 on oikea. Putin valehtelee.

2Äänestä

ei valehtele vaan puhuu muunneltua totuutta. Se fakta, että venäläisiä sotilaita tuodaan Ukrainasta haudattavaksi kotimaan multiin jo viidettä vuotta, ei Putte-sedän mielestä ole synonyymi sille, että venäläisiä sotilaita olisi Ukrainan maaperällä. Elikkäs, vaihtoehdoista molemmat ovat Kremlin suunnasta katsottuna vääriä.

1Äänestä

Backmann on luotettava taho kertomaan kuinka asiat ovat, kysyppäs häneltä.

1Äänestä

Putin haluaa siis vaihtaa Ukrainan hallituksen ja sota jatkuu niin kauan kunnes se tapahtuu. Venäjä on kuin onkin konfliktin osapuoli.

2Äänestä

Taas niin luotettava lähde?
Miksei Ukraina ammu alas, väittäähän se olevansa sodassa Venäjää vastaan?

Äänestä
  • ETYIJ merkkaa samaa, kuin nato, eli näissä asioissa luotettavuus on nollatasoa.
    Verkkouutiset on räikeä propagandalle valjastettu valejulkaisu.

    Äänestä

  • Kyllä voi olla puolueellinen ja se heijastelee myös tuosta linkistä.
    ETYJ ei liiemmin nauti luottamusta ja syy on puolueellisuus ja aseenteellinen tapa lähestyä konfliktien osapuolia.

    Äänestä

  • Ehkäpä kyseessä onkin venäjän provokaatiosta kyse. Jos Ukraina ampuisi koneen alas, mihin sillä olisi täysi oikeus, venäjä voisi syyttää ukrainaa sodanjulistuksesta ja aloittaa täysrähinän.
    Kevät koittaa ja maasto alkaa pehmenemään, vielä ehtisi venäjä tekemään hyökkäyksen.

    2Äänestä

  • SBossss kirjoitti:

    ETYIJ merkkaa samaa, kuin nato, eli näissä asioissa luotettavuus on nollatasoa.
    Verkkouutiset on räikeä propagandalle valjastettu valejulkaisu.

    Etyjin mukaan kone lensi edes takaisin Itä-Ukrainan separatistialueen yllä.
    Venäjän tukemien separatistien miehittämän Itä-Ukrainan yllä on havaittu Etyjin mukaan Tupolev Tu-95- tai Tu-142-tyyppiä oleva lentokone. Kyseiset konetyypit ovat vain Venäjän ilmavoimien käytössä. Etyj ei ole tiettävästi aiemmin kertonut havainneensa Venäjän ilmavoimien koneita Itä-Ukrainan separatistialueiden yllä.
    Etyjin tarkkailuraportin mukaan Donetskin Starobesheven lounaispuolella ollut tarkkailijaryhmä havaitsi ja kuvasi lentokoneen viime viikon perjantaina kymmeneltä aamupäivällä. Koneen tyyppi pääteltiin kuvamateriaalista. Tu-95 ja Tu-142 ovat ulkonäöltään poikkeuksellisia ja helposti tunnistettavia koneita. Tu-95:stä on olemassa sekä pommikone- että tiedusteluvariantteja. Tu-142 on Tu-95:n pidennetty ja päivitetty merivalvonta ja sukellusveneentorjuntaversio.
    Kymmeneltä havaittu kone lensi lounaasta koilliseen Itä-Ukrainan ilmatilassa. Hieman ennen yhtätoista kone havaittiin jälleen. Tällä kertaa se lensi pohjoisesta etelään ja sitten takaisin. Raportin perusteella arvioituja lentoreittejä näkyy alla olevassa kuvassa.

    2Äänestä

  • SBossss kirjoitti:

    ETYIJ merkkaa samaa, kuin nato, eli näissä asioissa luotettavuus on nollatasoa.
    Verkkouutiset on räikeä propagandalle valjastettu valejulkaisu.

    Kylläpäs r....än kätyriä vituttaa totuus onneksi ETYJ paljasti r....än sikailut tässäkin

    2Äänestä

  • SBossss kirjoitti:

    ETYIJ merkkaa samaa, kuin nato, eli näissä asioissa luotettavuus on nollatasoa.
    Verkkouutiset on räikeä propagandalle valjastettu valejulkaisu.

    Katsos kun r....än trolli taas sekoillee. Vituttaa varmaan puolustella r...ä joka jää koko ajan kiinni valehtelusta ja Länsimaiden ja Ukrainan vastaisesta toiminnasta.

    2Äänestä

"Kymmeneltä havaittu kone lensi lounaasta koilliseen Itä-Ukrainan ilmatilassa. Hieman ennen yhtätoista kone havaittiin jälleen. Tällä kertaa se lensi pohjoisesta etelään ja sitten takaisin."

Niiten pitäs ukrainaan ostaa 64 hävittäjää niin Venäläiset ei uskaltas niiden ilmatilassa lennellä?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Ukrainan_ilmavoimien_kalustosta
Ennestäänkin niilä kyllä tuntuu jonkun verran kalustoa jo olevan?

Äänestä

Trollit heti aktiivisina kääntämään keskustelua muualle kuten Syyrian tapahtumiin!
Jospa pysyttäisiin ketjun aiheessa.

Äänestä

Pysytään nyt aiheessa ja sehän se on tärkein ettei Suomi ole natossa eikä tule olemaan. Onko natottajat paniikissa,ottaako otsaluuhun.

Äänestä
  • Natoon on liittynyt rauhanomaisesti 30 maata.

    Miksi Venäjään ei haluta liittyä, kuin vain äärettömän veristen sotien kautta?

    2Äänestä

  • Niin sellasia noi natottajat ovat. Sotahulluja.

    Äänestä

  • EroaVenäjästä kirjoitti:

    Natoon on liittynyt rauhanomaisesti 30 maata.

    Miksi Venäjään ei haluta liittyä, kuin vain äärettömän veristen sotien kautta?

    Eli glopaalisti ottaen hyvin harva maa on liittynyt Natoon? Mistäköhän johtuu että suurin osa maista haluaa elää puolueettomasi kuten Venäjä Suomi ja sadat muut maat?

    Äänestä

Putin ei voi olla valehtelematta ja sotii Ukrainassa.

2Äänestä

Tottakai Venäjä saa lennellä Venäjällä. Ukraina on Venäjää.

Äänestä
  • No mutta sinäpä se varsinainen neropatti olet.

    2Äänestä

Ne lentelee kenellä on koneet ja polttoaineet siihen,kenellä ei koneita ne kateellisena maanpäällä vinkuvat.

Äänestä
  • Venäjä ampuu itsensä alas taas ja taas ja trollit auttavat tuota ikuista itsemurhaajaa.

    1Äänestä

Ukrainalaiset näkevät vainoharhaisina Venäläisiä koneita vähän siellä sun täällä.

Se "venäläinen" lentokone Ukrainan ilmatilassa oli se MH 17 - urpot!

No Ukrainan tohelot ampuivat sen jo alas, niin ettei se ainakaan enää sielä lentele.

Äänestä

Natoon

Äänestä

Välittömästi Natoon

Äänestä

Ei ollut Venäjän ilmavoimien kone vaan Naton fregatti, joka upposi kun se navigoi GPS:n avulla.

Sitä kyllä varoitettiin tulevasta törmäyksestä jos se ei muuta kurssia, mutta se puski varoituksista huolimatta tankkerin keulasta sisään ja upposi. Siellä se on nyt vuotanut öljyä vuonoon.

Tavallaan Nato siis upotti fregattinsa itse häiritsemällään GPS:lla.

Äänestä

No jaa. Olisikohan se lentänyt siellä?

Äänestä
  • Jos Etyj tarkkailijat on sen havainnut niin siinä ei r...än kätyreille itkut auta mitään. Jatkuvaa sikailua r...än toimesta

    1Äänestä

Natoon

Äänestä

"Ukrainalaiset näkevät vainoharhaisina Venäläisiä koneita vähän siellä sun täällä.

Se "venäläinen" lentokone Ukrainan ilmatilassa oli se MH 17 - urpot!

No Ukrainan tohelot ampuivat sen jo alas, niin ettei se ainakaan enää sielä lentele."

No ni! Vaara ohi.

Ukraina oli ampunut sen alas.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


7y8o657i5t kirjoitti:

Mitä Venäjän ilmavoimien kone teki Ukrainan ilmatilassa ? Kun Putin on moneen kertaan sanonut ettei Venäjä ole osapuoli Itä-Ukrainan sodassa.

Vaihtoehtoja on kaksi. Putin valehtelee tai Venäjä on päättänyt osallistua Itä-Ukrainan sotaan.

https://www.verkkouutiset.fi/venajan-ilmavoimien-kone-havaittu-ita-ukrainan-ilmatilassa/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu